
Pasibaigę 2020-ieji nekilnojamojo turto rinkai buvo palyginti palankūs – bendras įregistruotų pirkimo–pardavimo sandorių skaičius nedaug atsiliko nuo ganėtinai aktyvių 2019 metų, o atskirose nekilnojamojo turto objektų kategorijose netgi fiksuotas išaugęs sandorių skaičius, skelbia Registrų centras.
Registrų centro duomenimis, 2020 m. Telšių rajono savivaldybėje įregistruotas 301 butų pardavimo sandoris. Tai buvo apie 10 proc. mažiau nei 2019 m., kai įregistruoti 339 butų pardavimo sandoriai.
Skirtingai nuo butų rinkos, gyvenamųjų namų rinka Telšių rajone praėjusiais metais augo – iš viso parduoti 195 namai, ir tai yra 4 proc. daugiau, nei buvo 2019-aisiais (188).
Aurelija SERVIENĖ
Vieni praturtėjo, kiti smuko
Nekilnojamojo turto pardavimo srityje dešimties metų darbo patirtį turintis telšiškis Arūnas Judys teigė, jog pandeminiai metai ne tik Lietuvoje, bet ir Telšių rajone būstų pardavimo skaičiumi buvo gana neblogi. Jo nuomone, pagrindinis dalykas, kad dauguma žmonių sugrįžo iš užsienio ir nebesiruošia ten išvažiuoti, todėl investavo savo pinigus. Įtakos tam galėjo turėti ir įvairi Europos Sąjungos parama, į Lietuvos rinką įmetusi daug pinigų.
„Pernai vieni labai praturtėjo, o kiti, priešingai, labai smuko, prarado darbą. Nukentėjo tokie sektoriai kaip turizmas, maitinimas, o kitiems, atvirkščiai, ėjosi vis geryn. Esu girdėjęs gerą pasakymą: „Juk per karą irgi kažkas laimi…“ – mintimis dalijosi pašnekovas.
Nekilnojamojo turto paslaugas Žemaitijos regione teikiantis A. Judys dėstė, jog Telšiai yra provincija – labai nedidelis miestas, todėl mums nėra ko lygintis su didžiausių Lietuvos miestų nekilnojamojo turto pardavimo rezultatais. O kad visi žmonės migruoja, perka, parduoda būstus, tai yra natūralus procesas ir jis vyksta nuolat.
Pastaruoju metu Telšių rajone ant bangos yra sodybviečių pirkimas. Konkrečiai įvardyti, kuri seniūnija čia turi didžiausią paklausą, pašnekovas sakė negalintis, tiesiog šiuo laikotarpiu žmonės ieško atokesnių sodybų, vienkiemių. „Galbūt žmonės svarsto taip: kam pirkti 1–2 kambarių butą Telšiuose, kai gali už tą pačią pinigų sumą nusipirkti namą su žeme netoli miesto“, – kalbėjo A. Judys.
Per dešimties metų darbo patirtį A. Judys pastebėjo, jog Telšiuose visada buvo gana įtempta situacija dėl butų – rinkoje jų yra per mažai, todėl jie nėra pigūs. 1 kambario butas čia kainuoja apie 20 tūkst. Eur, 2 kambarių buto kaina – per 30 tūkst. Eur, 3–4 kambarių butų – nuo 35 iki 40 tūkst. Eur.
Kodėl Telšiuose nėra daug daugiabučių? Esmė, pasak pašnekovo, tokia: „Jeigu tu statysi daugiabutį, tai už blokelį tiek pat mokėsi Telšiuose, tiek pat už jį mokėsi ir Klaipėdoje, tačiau perkamoji galia yra visiškai kitokia.“
Medinių namų kainos Telšiuose prasideda nuo 35 tūkst. Eur, mūriniai namai dažniausiai peržengia 60 tūkst. Eur ribą, o už naujesnės statybos namą teks pakloti daugiau nei 100 tūkst. Eur.
Pasak A. Judžio, Telšiuose labai didelis traukos centras yra Masčio ežeras. Dauguma žmonių pageidauja įsikurti būtent šalia jo.
„Pastebėjau, jog labai daug pensinio amžiaus žmonių sugrįžta gyventi į Telšius iš didmiesčių. Dažniausiai jie čia būna užaugę, jiems kuo nors šis kraštas yra artimas. Pavyzdžiui, žmogus gyveno Vilniuje, ten pardavė savo būstą, sugrįžo ir nusipirko butą su vaizdu į ežerą ir jam dar pinigų liko“, – savo įžvalgomis dalijosi pašnekovas.
Anksčiau paklausūs buvę Rainiai, Viešvėnai, Ryškėnai nebėra labai populiarios vietos, kuriose žmonės norėtų įsikurti. Arūnas pakartojo, kad didžiausias traukos centras šiuo metu yra Masčio ežero pakrantė.
Paskata jaunoms šeimoms
A. Judys teigė, jog ypač didelė paskata yra suteikiama valstybės parama jaunoms šeimoms pirmajam būstui įsigyti.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ministrės patarėjas Tomas Kavaliauskas „Telšių ŽINIOMS“ pranešė, jog 2020 m. subsidijos pirmajam būstui įsigyti iš viso buvo suteiktos 1 237 jaunoms šeimoms, iš jų – 32 jaunoms šeimoms Telšių rajono savivaldybėje.
Palyginimui pateikiame informaciją apie aplinkinėse savivaldybėse suteiktas subsidijas: Šiaulių r. savivaldybėje subsidijos suteiktos 33 jaunoms šeimoms; Plungės r. savivaldybėje – 33 jaunoms šeimoms; Mažeikių r. savivaldybėje – 50 jaunų šeimų; Kelmės r. savivaldybėje – 6 jaunoms šeimoms; Šilalės r. savivaldybėje – 12 jaunų šeimų; Rietavo savivaldybėje – 5 jaunoms šeimoms.
Pirmą šių metų mėnesį – 10 tūkst. sandorių
Registrų centro Komunikacijos skyriaus atstovas spaudai Mindaugas Samkus informavo, jog ir šiuos naujus metus nekilnojamojo turto sandorių rinka pradėjo gana aktyviai – sudarytų ir įregistruotų pirkimo–pardavimo sandorių skaičius beveik nesiskyrė nuo praėjusių metų. Kaip įprasta, 2021 metų pradžioje didžiausio pirkėjų dėmesio sulaukė žemės sklypai, butai ir gyvenamieji namai, skelbia Registrų centras.
Pirmąjį šių metų mėnesį iš viso įregistruota beveik 10 tūkst. nekilnojamojo turto pirkimo–pardavimo sandorių. Tai yra 0,3 proc. daugiau nei 2020 metų sausį, bet 23 proc. mažiau nei 2020 metų gruodį.