Atvirojo jaunimo centro 8 jaunuolių grupė, 1 ambasadorius ir 2 vadovai liepos 6–17 dienomis dalyvavo Vokietijoje, Metingeno mieste, vykusiuose trišaliuose jaunimo mainuose. Projekto partneriai – nevyriausybinė organizacija „Mediencooperative Steinfurt e.V.“ iš Vokietijos ir Italijos organizacija IL TAPPETO DI IQBAL.
Liepos.6–17 dienos projekto „Generation Europe –The Academy“ jaunuolių grupei buvo kiek išskirtinės nei įprastai. Daugelis jų pirmąjį kartą savo gyvenime išvyko iš savo šalies. Pirmas skrydis, pirmas susitikimas gyvai su projekto dalyviais iš Vokietijos ir Italijos. Tai, kas prieš metus jaunuoliams buvo tik svajonė, tapo realybe. Neišvengta daug jaudulio pradedant nuo to, kaip susipakuoti lagaminą, ką galima ir ko negalima imtis į lėktuvą, patikrų ir skrydžio įtampa, laukimas, kaip reikės bendrauti su kitais ne savo gimtąja kalba. Visas šitas iš pradžių atrodantis iššūkis ir nerimas grįžusiems iš susitikimo jau yra patirtis, su kuria kita kelionė bus daug lengvesnė.
„Generation Europe –the Academy“ projektas – tai ilgalaikis 5 metų tarptautinis projektas, kurio metu trijų šalių jaunuoliai, ambasadoriai ir vadovai kartą per metus susitinka kiekvienoje, vis kitoje partnerių šalyje. Projekto tikslas – įgalinti jaunus žmones būti aktyviais piliečiais ir padėti suprasti, kad jie gali daugiau, nei patys galvoja.
Šiais metais įvyko pirmieji jaunimo mainai Vokietijoje. Tokio susitikimo tikslas – susipažinti su dalyviais iš šalių partnerių Vokietijos ir Italijos. Susipažinimas vyko dalyvaujant įvairios veiklose: kūrybinėse dirbtuvėse, grupės formavimo užsiėmimuose, plaukiant baidarėmis, nuotykių parke įveikiant aukščio trasas, lankant muziejus, miestus, organizuojant skirtingų šalių kultūrinius vakarus ir tiesiog būnant kartu, grojant gitaromis, dainuojant dainas, žaidžiant žaidimus. Labiausiai jaunuoliai atsiskleidė organizuodami ir įsitraukdami į kitų šalių kultūrinius vakarus. Čia pasireiškė tas vidinis patriotinis jausmas, kai norisi parodyti tai, ką turime geriausia – lietuviškos dainos, liaudies šokiai, patiekalai, vėliava, jos reikšmė ir begalinis noras parodyti, kokie mes, lietuviai. Tik išvykę kitur ir save parodydami patys patikime tuo, kokie išskirtiniai ir turtingi esame savo kultūra, papročiais, temperamentu.
Su nekantrumu laukėme ir kitų šalių kultūrinių vakarų. Ypatingai intrigavo italų maistas – kaip atrodo ta tikroji itališka pica. Turėjome galimybę ne tik jos paragauti, bet ir dalyvauti visame gaminimo procese nuo tešlos užminkymo iki pašovimo į didžiulį vokišką „pečių“.
Laikas, praleistas jaunimo mainuose – ne tik smagiai praleistas laikas, bet ir didelis mokymosi procesas kiekvienam iš mūsų: tiek dalyviui, tiek vadovui. Teko visam tam laikui palikti savo komforto būseną ir kiekvieną dieną, kiekvieną valandą mokytis: priimti, suprasti, pasisakyti, atstovauti, atvirauti, imtis atsakomybės, išbandyti naujus dalykus, tiesiog mėgautis ir džiaugtis tokia puikia galimybe, o nesusipratimus, nepatogumus priimti kaip patirtį, iš kurios mokomasi. Išvykimo dieną, kai atsisveikinant slepiami veidai, nes ašaros byra, yra vienas iš įrodymų, kad laikas nebuvo praleistas veltui. Atsirado ryšys, draugystės, simpatijos ir noras būti kartu. Pasirodo, turim daugiau panašumų nei skirtumų.
Džiaugiamės turėdami tokią galimybę dalyvauti šiame projekte, pasiūlyti jaunuoliams ilgalaikį procesą (tie patys jaunuoliai dalyvauja projekte visus 3 metus). Mes, grupės vadovai, labiausiai matome kiekvieno jaunuolio paaugimą per trejus metus. Ateinančią vasarą mūsų vėl laukia susitikimas. Ir dabar jau nebėra svarbu kur: Italija tai bus ar Lietuva. Mums svarbu vėl susitikti.
Skaitantiems šitą straipsnį ir galvojantiems, kaip patekti į tokį projektą, atsakymas paprastas – lankytis Jaunimo centre. Visi projekte dalyvaujantys jaunuoliai yra Atvirojo jaunimo centro, mobiliojo darbo su jaunimu Telšių rajone lankytojai.
Šita Lietuvos, Vokietijos, Italijos šalių trijulė yra tik viena maža didelio tarptautinio tinklo „Generation Europe –The Academy“ dalis. Tokių trijulių yra daugiau nei 10 iš skirtingų Europos šalių. Projektas administruojamas organizacijos IBB (Internationales Bildungsundbegegnungswerk), finansuojamas programos „Erasmus+“ ir skirtingų Vokietijos ministerijų bei fondų.
Telšių jaunimo centro vadovė Saulena PILITAUSKAITĖ