
Antradienį Telšiuose su darbo vizitu lankydamasi vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pasiūlė žemaičiams labiau pasidomėti, kaip reikėtų elgtis susiklosčius krizinėms situacijoms, o valdžią paragino imtis vieningesnių valstybės ir savivaldybių institucijų veiksmų užtikrinant gyventojų saugumą.
Aistas MENDEIKA
Kartu su vidaus reikalų ministre A. Bilotaite Žemaitijos sostinėje svečiavosi Lietuvos policijos generalinis komisaras Renatas Požėla ir patarėja Agneta Ladek. Svečiai susitiko su Telšių apskrities savivaldybių merais, Mažeikių objektinės priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ir Telšių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkais, policijos vadovais.
Su Telšių, Mažeikių, Plungės bei Rietavo savivaldybių atstovais aptarta viešojo saugumo situacija, reagavimo algoritmai krizinių situacijų metu, civilinės saugos, policijos pertvarkos, pareigūnų aprūpinimo klausimai.
Pasak ministrės, pasikeitusi geopolitinė situacija regione ir šiuolaikinės hibridinės grėsmės reikalauja ne tik operatyvių, bet ir vieningų valstybės ir savivaldybių institucijų veiksmų užtikrinant gyventojų saugumą.

„Svarbu, kad, reaguojant į tam tikras grėsmes, būtų užtikrinama vienoda reagavimo praktika. Krizinių situacijų metu turime vieningai laikytis nustatytų rekomendacijų ir reagavimo algoritmų. Šiuo aspektu būtina pasitelkti ir parengties pareigūnus savivaldybėse. Savivaldybių vaidmuo įvairių ekstremaliųjų situacijų metu ypač svarbus“, – pabrėžė ministrė A. Bilotaitė.
Iš viso planuojama šalyje įkurti 74 parengties pareigūnų pareigybes – 60 savivaldybių, 14 ministerijų. Anot A. Bilotaitės, taip pat civilinės saugos funkcijoms vykdyti visose savivaldybėse skirtas padidintas finansavimas.
„Parengties pareigūnų pareigybes jau yra sukomplektavusios apie pusę šalies savivaldybių. Artimiausiu metu planuojama parengti atitinkamą savivaldybių įstaigų vadovams skirtą mokymų programą ir organizuoti praktinius mokymus, į juos įtraukiant ir parengties pareigūnus. Visos viešosios įstaigos taip pat raginamos pasitikrinti savo patvirtintus evakuacijos planus“, – teigė A. Bilotaitė.
Vidaus reikalų ministrė informavo, jog per 1,5 metų savivaldybėse sukurtas 2,5 tūkst. priedangų tinklas gyventojams apsaugoti nuo oro pavojaus. Iškilus pavojui parinktose priedangose tilptų apie 820 tūkst. šalies gyventojų, t. y. apie 29 proc. Telšių rajone parinktos ir pažymėtos 34 priedangos ir 47 kolektyvinės apsaugos statiniai.
Pasak ministrės A. Bilotaitės, Vidaus reikalų ministerija, siekdama stiprinti gyventojų pasirengimą ekstremalioms situacijoms, plečia bendradarbiavimą su nevyriausybinėmis ir bendruomeninėmis organizacijomis. Tęsiama ministerijos inicijuota informacinė civilinės saugos kampanija „Esame komanda – turime planą“. Lietuvos savivaldybėse vyksta pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms mokymai, skirti vietos bendruomenių lyderiams.
Svečių iš Vilniaus vizito Telšiuose metu diskutuota apie policijos vykdomą administracinę pertvarką.
„Pokyčiais siekiama kokybiškesnio gyventojų aptarnavimo, operatyvesnio policijos pajėgų valdymo ir reagavimo į įvykius, pareigūnų darbo sąlygų gerinimo“, – akcentavo A. Bilotaitė.
Kalbėdamas apie pokyčius Lietuvos policijoje, generalinis komisaras R. Požėla pasidžiaugė, kad šiemet mokytis ir tapti policijos pareigūnais panoro itin daug jaunuolių.
„Policijos pareigūnas jau tampa prestižine profesija. Lyginant su ankstesniais metais, šiemet į Policijos mokyklą įstojo didžiausias skaičius jaunuolių. Be to, parengtos ir pristatytos
Vidaus tarnybos statuto pataisos, kuriomis siekiama tobulinti pareigūnų užmokesčio sistemą ir į tarnybą pritraukti daugiau pareigūnų“, – sakė R. Požėla.
Anot vidaus reikalų ministrės A. Bilotaitės, ateityje Lietuvoje turėtų likti penki regionų policijos komisariatai – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio. Dabar įgyvendinamas bandomasis projektas, kuriame dalyvauja ir Telšių apskrities policija.
„Apie konkrečius rezultatus kol kas kalbėti galbūt anksti, tačiau jau dabar matyti, kad bandomojo projekto įgyvendinimas vyksta sėkmingai ir yra naudingas“, – pridūrė A. Bilotaitė.
Vakarop svečiai su Savivaldybės vadovais diskutavo apie nepilnamečių psichotropinių medžiagų vartojimo ir platinimo prevenciją mokyklose.
„Blogai yra tai, kad mokyklų vadovai, nors jose ir daromi įvairūs patikrinimai, vengia garsiai kalbėti apie realią padėtį savo vadovaujamose švietimo įstaigose. Esą tai gali pakenkti jų prestižui. Tai yra problema, kurią reikia spręsti“, – sakė A. Bilotaitė.