
Aplinkos ministerija skelbia, kad nuo ateinančio medžioklės sezono – 2026 m. balandžio 1 d. – medžioti bus galima tik turint skaitmeninį medžiotojo bilietą, o popieriniai bilietai nebegalios. „Kokia bus tų pokyčių nauda, laikas parodys“, – svarstė Telšių medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Gediminas Simanavičius.
Diana PUZERĖ
Pakaks asmens dokumento
Popierinį medžiotojo bilietą galima pamiršti, pamesti ar sugadinti, o skaitmeninio bilieto nepamesi ir nepamirši, tad nuo kitų metų balandžio 1 d. medžioklės metu užteks turėti vairuotojo pažymėjimą ar kitą asmens tapatybę leidžiantį nustatyti dokumentą.
Turint elektroninį medžiotojo bilietą nereikės jokių papildomų dokumentų, įrodančių apie suteiktą teisę medžioti, net jei vykstama medžioti į kitas šalis.
Ginklų naudotojams elektroniniai leidimai laikyti ar nešiotis ginklus išduodami jau nuo 2023 m.
Skaitmeniniai medžiotojų bilietai išduodami nuo 2024 m. liepos 1 d., tačiau iki šiol galioja ir popieriniai bilietai.
Iki šiol 1274 medžiotojai popierinius bilietus pasikeitė į skaitmeninius. Lietuvoje iš viso yra apie 30 tūkst. medžiotojų.
Kaip tai padaryti?
Asmenys, turintys popierinius medžiotojo bilietus, juos privalės perkelti į skaitmeninį formatą pateikdami prašymą Policijos elektroninių paslaugų sistemos (epolicija.lt) skyriuje „Turimo medžiotojo bilieto registravimas“. Kartu su šiuo prašymu medžiotojas turės pateikti turimo popierinio medžiotojo bilieto skaitmeninę kopiją (nuotrauką).
Medžiotojas, negalintis pasinaudoti skaitmeninėmis paslaugomis, gali Aplinkos apsaugos departamentui fiziškai pateikti medžiotojo bilietą ir laisvos formos prašymą perkelti šį dokumentą į skaitmeninį. Aplinkos apsaugos departamento Teisės medžioti suteikimo ir panaikinimo komisija, įsitikinusi pateikto medžiotojo bilieto tikrumu, grąžins medžiotojo bilietą jį pateikusiam medžiotojui ir per 2 darbo dienas užregistruos šį medžiotojo bilietą Policijos licencijuojamos veiklos informacinėje sistemoje. Užregistravus popierinį medžiotojo bilietą, laikoma, kad medžiotojui yra išduotas skaitmeninis medžiotojo bilietas.
Popierinio medžiotojo bilieto registravimas yra nemokamas.
Apie pokyčius sužinojo iš žiniasklaidos
Telšių medžiotojų ir žvejų draugijai (MŽD) priklauso 383 medžiotojai. Dar apie 150 medžiotojų yra nepriklausomi, t. y. neturi medžiotojų būrelių ar klubų, priklauso kitoms medžiotojų draugijoms.
Telšių MŽD pirmininkas G. Simanavičius sakė, jog apie popierinio medžiotojo bilieto keitimą į elektroninį sužinojo tik iš žiniasklaidos ir iš socialinių tinklų.
„Šis pokytis nulems tai, kad viskas bus vienoje vietoje, leidimai ginklams taip pat yra išduodami elektroniniu būdu. Elektroninius bilietus šiandien turi asmenys, naujai tapę medžiotojais, pametę ar susidėvėjusius pakeitę į elektroninius. Tokių medžiotojų visoje Lietuvoje yra vos apie 1 300 iš 30 000, tad matome, kad laukia didelis darbas“, – sakė G. Simanavičius.
Telšių MŽD pirmininkas mano, jog pereiti prie šios tvarkos bus sunkiau vyresnio amžiaus žmonėms. Problemų gali kilti ir su interneto ryšiu, nes ne visur medžioklės vietose yra geras ryšys.
„Mano nuomone, dar reikėtų palikti ir popierinį medžiotojo bilietą. Palaipsniui keisti tvarką taip, kaip yra su medžioklės lapu: yra ir elektroninis, ir popierinis variantas. Kokia bus tų pokyčių nauda, laikas parodys“, – svarstė G. Simanavičius.