Kol kas Sodų pagrindinės mokyklos patalpose, kuriose įsikūręs Mažeikių trečiojo amžiaus universitetas (TAU), tylu ir ramu. Kita vertus, čia kasdien būna universiteto rektorė ar universiteto tarybos atstovės – laukiama atvykstančių naujų studentų.
Bet kitą penktadienį universiteto bendruomenė pradės naujus dvyliktus mokslo metus ir mažeikiškiai, panorę save realizuoti šios nevyriausybinės organizacijos veikloje, kasdien ims lankyti paskaitas pasirinktuose fakultetuose.
Mintimis apie tai, kaip gyvuoja universitetas, „Santarvei“ pasakojo jo rektorė Anita Avdaljan, prorektorė Marytė Šakienė ir tarybos narė Birutė Butkuvienė.
Kai yra veiklos, laikas skrieja greitai
Mažeikių TAU rektorė A. Avdaljan sakė, kad universiteto veikloje ji dalyvauja 9 metus. Iš pradžių trejus metus dainavo universiteto romansų ansamblyje, chore, buvo Psichologijos fakulteto dekanė. Dalyvauti organizacijos veikloje ją pakvietė ir padrąsino buvusi rektorė Ona Venslovienė.
Jau šešerius metus, antrą kadenciją, A. Avdaljan yra rektorė.
„Labai greitai tie metai prabėgo. Bet turbūt natūralu, kai turi veiklos, reikalų, laikas tiesiog praskrieja. Kad ir dabar galvojame apie spalio 4-ąją vyksiančią naujųjų mokslo metų pradžios šventę, bet sukasi mintys ir apie tai, kiek liko iki gruodžio ir iki žiemos švenčių“, – kalbėjo „Santarvės“ pašnekovė.
Nuo kaimo bendruomenės – prie universiteto
Kalba su rektore ir jos pagalbininkėmis, bendramintėmis Birute bei Maryte pasisuko apie žmones „motoriukus“ arba, kitaip tariant, aktyvistus.
Visos trys tikino: jei nuo jaunystės esi aktyvus, viskuo besidomintis ir visur suspėjantis, tikėtina, kad ir suaugęs, subrendęs būsi toks pat aktyvistas, nes be veiklos, be žmonių ramiai nusėdėti tiesiog negalėsi.
„Man taip buvo visą gyvenimą: visada buvau su žmonėmis ir tarp žmonių. Dirbau naftos perdirbimo gamykloje, tačiau gyvenimas surėdė, kad dėl sveikatos nebegalėjau dirbti. Maniau– dabar tai ilsėsiuosi, dabar pasimėgausiu ramybe. Ramiai ilsėjausi lygiai dvi savaites. Tada ėmė kažko trūkti, netilpau savyje“, – prisiminė A. Avdaljan.
Kai kūrėsi Žemalės bendruomenė, žemališkiai, nepaisydami to, kad Anita tik neseniai atsikraustė gyventi į šį kaimelį, ja pasitikėjo ir išrinko pirmininke.
Teko važiuoti mokytis, dalyvauti seminaruose – reikėjo žinių, kaip veikia bendruomenės, ką joje daryti, kaip suburti žmones bendrai veiklai. Juolab tada buvo bendruomenių Lietuvoje ir mūsų rajone kūrimosi pradžia.
„Buvo tikrai įdomu, daug ko išmokau ir paskui čia, į TAU, atėjau jau turėdama ir žinių, ir patirties bagažą“, – pasakojo pašnekovė.
Norisi būti didesnės bendruomenės dalimi
66 metų Birutė Butkuvienė dar neseniai buvo tik universitete veikiančio ansamblio narė, o dabar tapo ir TAU tarybos nare.
„Mane į TAU veiklą, galima sakyti, priviliojo ar atvedė kolegės. Esu dirbusi prekybos bazėje, butų ūkyje, mokesčių inspekcijoje. Ir iš visų šių organizacijų yra pažįstamų moterų, kurios lanko universitetą. Atėjusi dainuoti sutikau daug pažįstamų moterų ir likau. Nors ir turiu namie veiklos, kaip sakoma, reikia ir auginti, ir ravėti, ir skinti, bet kartais būna, kad apsėda visokios mintys, o jų reikia atsikratyti, save išreikšti“, – pasakojo Birutė.
Kita „Santarvės“ pašnekovė – 69-erių M. Šakienė yra ir Mažeikių TAU šokių kolektyvo „Serbentėlė“ šokėja, ir universiteto prorektorė.
„Universitetas duoda bendruomenę, duoda žmonių grupę, su kuria tu bendrauji ir išeini iš savo kasdienės rutinos. Turiu mylimą ir mylinčią šeimą, veiklos namuose. Bet man vis tiek norisi būti didesnės bendruomenės dalimi, norisi išeiti į žmones“, – sakė mažeikiškė.
TAU – mokslo įstaiga
Lietuvoje šiuo metu veikia 69 TAU. Kai kuriuose miestuose – ir po kelis. Pastaruoju metu jų įsisteigė ir naujų, pavyzdžiui, Skuode, Kretingoje.
Mūsų šalyje pirmasis TAU įsteigtas 1995 m. Nepriklausomybės Akto signataro Medardo Čoboto iniciatyva.
Susibūrusi aktyvių mažeikiškių grupė TAU įkūrė 2011 m. spalio 11 dieną. Tačiau iš pradžių universitetas veikė kaip filialas, nebuvo savarankiškumo. 2012 m. gruodžio 7 dieną Mažeikių TAU buvo įregistruotas kaip asociacija.
„TAU yra mokslo įstaiga. Čia žmonės ateina sužinoti, išmokti naujų dalykų. Lyginant su kaimų bendruomenių veiklomis, čia daugiau disciplinos, sistemiškumo“, – paaiškino A. Avdaljan.
Praėjusiais metais Mažeikių TAU turėjo 300 studentų, kiek bus šiemet, pašnekovės tiksliai pasakyti dar negalėjo, nes tebevyksta priėmimas. O be to, kadangi universitetas vienija vyresnio amžiaus žmones, vyksta jų kaita, dalis senųjų studentų dalyvauti veikloje nebegali dėl sveikatos problemų.
Organizacijoje laikomasi disciplinos: nuo ryto iki 15 val. vyksta paskaitos, o vėliau – saviveiklos kolektyvų repeticijos.
Užsiėmimų daug ir įvairių
Universitete veikia sporto, pasaulio pažinimo ir turizmo, informatikos, sveikatos ir psichologijos, dvasinio tobulėjimo, buities, teisės ir politinių diskusijų, užsienio kalbų fakultetai.
Be to, galima laikyti kanklių ansamblį „Volungė“, vokalinį ansamblį „Lengvas vėjas“, chorą „Melodija“, romansų ansamblį „Širdies aidas“, kapelą „Akordas“, šokių studiją „Serbentėlė“. Visur laukiami nauji nariai, nauji studentai.
„Žmogus pagal tai, kas jį domina, tikrai gali atrasti ką nors sau tinkamo ir mielo širdžiai.
Kviečiame lektorius, atvažiuoja gydytojai, ateina Mažeikių visuomenės sveikatos biuro specialistai, paskaitas skaito. Būna, kad turime paskaitų ciklus. Stengiamės bendradarbiauti su kitais universitetais, su bendruomenėmis, organizacijomis, įmonėmis. Ypač džiaugiamės bendryste su Urvikių kultūros centru. Labai svarbi ir Savivaldybės bei įmonių pagalba, parama. Jaučiame, kad universiteto veiklą supranta, kiek gali, palaiko“, – kalbėjo A. Avdaljan.
Kviečia tiesiog ateiti ir pasižiūrėti
Nors nauji mokslo metai dar neprasidėję, TAU sporto fakulteto sportininkai kartu su universiteto sirgaliais rugsėjo 12–13 d. dalyvavo Druskininkuose vykusioje 5-ojoje TAU spartakiadoje ir bendroje įskaitoje užėmė 4 vietą.
Be to, universiteto saviveiklos kolektyvų: kapelos „Akordas“, šokių studijos „Serbentėlė“ – nariai ir vadovai vasarą neatostogavo. Jie koncertavo, šoko įvairiose šventėse. O, kaip žinia, norint gražiai pasirodyti, reikia ir daug repetuoti.
Kolektyvai paruošė naujas programas ir laukia kito penktadienio, kai Sodų pagrindinės mokyklos aktų salėje vyks naujųjų mokslo metų šventė. Be TAU saviveiklininkų šventėje dalyvaus projekte „Lietuvos balsas“ trečią vietą laimėjusios „Deminorės“, atlikėjas Romas Dambrauskas, būrys kviestinių svečių.
„Vyresnio amžiaus žmones, svarstančius apie galimybę dalyvauti kokios nors nevyriausybinės organizacijos veikloje, kviečiame tiesiog ateiti į Mažeikių TAU, pabūti, pasižiūrėti. Gal rasite širdžiai mielą, artimą fakultetą ir veiklą, būrelį bendraminčių. Tikrai žmonių neįpareigojame, neverčiame iš karto tapti studentais“, – apibendrino A. Avdaljan.
Neringa ŠVELNIENĖ
Nuotr. iš Mažeikių TAU archyvo