Šiemet viena iš mėgstamiausių telšiškių bei miesto svečių pasivaikščiojimo, laisvalaikio praleidimo vietų tapo Masčio ežero pakrantė ties Žemaičių muziejumi „Alka“. Tikimasi, kad jau kitąmet gyventojai galės džiaugtis sutvarkyta likusia paežerės dalimi iki pat Zakso kalno. Apie vykdomus darbus Masčio ežero pakrantėje, kilusias problemas kalbėjomės su Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju Kęstučiu Anglicku.
Visuomenė turi subręsti
Sutvarkyta Masčio ežero pakrantės dalis ties muziejumi „Alka“ atgijo naujam gyvenimui. Čia visada pilna žmonių: kas su šeimomis, kas su draugais, o kas su pirmąja meile. Tačiau dar nepraėjus nė metams po paežerės plastinės operacijos, ėmė lįsti praeities randai. Pro krantą tvirtinančius akmenis į paviršių stiebiasi meldai, išvalytas vanduo vėl sužydo. Negana to, pakrantes papuošė plastiko buteliai, vienkartiniai puodeliai, maišeliai ir kitos šiukšlės. O pavėsinės siena kenčia batų antspaudais pažymėtus meilės prisipažinimus, kurių nuoširdumą patvirtina sodrus šlapimo tvaikas.
„Tai, visų pirma, mūsų visuomenės problema, ir reikia tikėtis, kad visuomenė vieną dieną subręs, – vylėsi Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas K. Anglickas. – Visa pakrantės priežiūra yra perduota Telšių miesto seniūnijai. Laikas nuo laiko pakrantėje lankosi policijos pareigūnai. Deja, matyt, to nepakanka.“ Anot K. Anglicko, sutvarkyta ežero pakrantės dalis stebima vaizdo kamera: „Tačiau tai dar viena problema – ši kamera nėra prijungta prie policijos sistemos, nes nebuvo numatyta pagal projektą.
Tam, kad tai būtų galima padaryti – ne tik šiai, bet ir kitoms paežerėje atsirasiančioms vaizdo kameroms įrengti, reikia papildomai skirti apie 60 tūkst. Lt. Šiuo metu laužome galvas, iš kur gauti pinigų.“
Nors pakrantėje jau pastatyti viešieji tualetai, tačiau jie savo durų „lankytojams“ neatveria. Ilgai buvo diskutuojama, kam šis turtas atiteks, kaip jis bus eksploatuojamas. Baiminamasi, jog be priežiūros palikti šiuolaikiškai įrengti tualetai bus nuniokoti, o jiems prižiūrėti mažų mažiausiai reikia įsteigti etatą. Šiandien funkcionuojantys, tačiau užrakinti laikomi viešieji tualetai perduoti Telšių miesto seniūnijos globai. Ir po keleto pasitarimų nutarta, kad jie savo duris atvers tik per šventes ir renginius, vykstančius pakrantėje. O paprastomis dienomis gyventojai, jeigu reikės, galės naudotis neseniai pastatytais biotualetais.
Pradėjusius stiebtis augalus – tiek pakrantės sutvirtinimuose, tiek pačiame ežere (kuris buvo valytas), anot K. Anglicko, turės pašalinti paežerę tvarkęs rangovas. Visiems darbams yra duota penkerių metų garantija, tad ir visas išlindęs darbų brokas turės būti pašalintas.
Prisvilusio blyno problemos
Oficialiai vadinama pirmoji Masčio ežero pakrantės tvarkoma dalis – nuo Zakso kalno iki buvusios miesto pirties. Taip vadinama, nes pirmiausiai buvo parengtas šio pamasčio ruožo tvarkymo projektas. „Pirmasis blynas visada būna prisvilęs, – kalbėjo Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas K. Anglickas. – Kadangi tai pirmas darytas projektas – numatytas tik trinkelėmis grįstas pėsčiųjų takas. Norint suvienodinti visą pakrantę, reikia numatyti ir plyteles.“ Anot K. Anglicko, tai tik viena iš problemų, kilusių pradėjus įgyvendinti projektą. Darant iškyšulį, kur, kaip planuojama, turėtų įsikurti kavinukė, paaiškėjo, kad būtina jį sutvirtinti, nes suvežtą gruntą išplauna ežero bangos.
„Kadangi konkursas šiam ežero ruožui sutvarkyti įvyko pagal įkainius – už kiekvieną papildomą darbą rangovas prašo papildomų pinigų, – kalbėjo Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas. – Pinigų Savivaldybė neturi, tad apie papildomus darbus kol kas negalvojame.“ Tačiau, anot K. Anglicko, įvykus konkursams Masčio ežero pakrantės tvarkymo darbams, paaiškėjo, kad sutaupyta apie 1 mln. Lt: „Tikimės, kad centrinė projektų valdymo agentūra leis pasinaudoti šiomis lėšomis ir paskelbti naujus konkursus, kad būtų galima įvykdyti papildomus darbus.“
Anot K. Anglicko, agentūra kartais pasielgia įdomiai: Telšių rajono savivaldybė kreipėsi į ją, kad būtų leista pagal projektą numatytus šviestuvus pakeisti ekonomiškesniais, tačiau šis prašymas buvo atmestas.
Komisijos narius piktino „daromas verslas“
Kitą dieną po pokalbio su K. Anglicku prisijungėme prie komisijos, apžiūrinčios pamastyje vykstančius darbus. Kartu su Telšių rajono savivaldybės meru Vytautu Kleiva, jo pavaduotoju Petru Kuizinu ir Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju K. Anglicku aplankėme visą tvarkomą ežero pakrantės ruožą.
Komisijos dėmesį iškart patraukė Ežero gatvėje trinkelėmis klojamas šaligatvis. Anot K. Anglicko, dar prieš dvi dienas rangovas buvo įspėtas darbus nutraukti, mat šaligatvis klojamas nepadarius pralaidos lietaus vandeniui nutekėti. Prasidėjus dideliai liūčiai, visa gatvė, esanti ties Ežero g. 28 namu, paplūsta tiesiogine žodžio prasme „iki kelių“. Anot komisijos narių, pats rangovas darė projektą ir privalėjo įvertinti šią problemą, tačiau jokių veiksmų nesiėmė. „Juk šiandien sudėjus trinkeles, rytoj bus brangiau jas ardyti“, – neslėpė pasipiktinimo Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojas P. Kuizinas. Tokie pavyzdžiai, esą, rodo, kaip yra daromas „verslas“.
Komisija netruko paskambinti darbų vadovui ir pareikalauti, kad problema būtų išspręsta nedidinant darbų išlaidų.
Netvarkingiems pastatų šeimininkams – didesni mokesčiai
Dar vienas galvos skausmas, kurį atnešė tvarkoma Masčio ežero pakrantė: ką daryti su pastatais, kurie, švelniai pasakius, neprideda sutvarkytai pakrantei grožio. Vienas iš tokių žymesnių ir labiau į akį krintančių yra buvusi miesto pirtis. Šią problemą, esančią ne tik paežerėje, bet ir visame rajone, anot Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo K. Anglicko, būtų galima išspręsti Telšių rajono savivaldybės tarybai peržiūrėjus nekilnojamojo turto mokesčio tvarką: reikėtų taikyti nekilnojamojo turto lengvatas tiems savininkams, kurie yra susitvarkę aplinką, t. y. jeigu tvarkingas pastatas, mažesnis mokestis, jeigu apleistas – didesnis.