Gyventojai, matydami mūsų miesto pasididžiavimą – Masčio ežerą – žaliuojantį ar į krantą metantį putas, kaskart sunerimsta. Juolab kad vandens žydėjimas Masčio ežere – intensyvus ir dažnai pasireiškiantis. Specialistų teigimu, Masčio ežero vandens rodikliai verčia suklusti – fiksuojami per dideli bendrojo fosforo kiekiai, pagal kai kuriuos rodiklius ežero ekologinė būklė įvardijama kaip bloga, tik ar imamasi kokių priemonių stabdant eutrofikaciją ir gerinant vandens būklę?
Monika GIRDVAINĖ
Ežero žydėjimas pavojingas
Jau anksčiau esame rašę, kad Mastis – vienas iš žinomesnių Lietuvos ežerų, stipriai paveiktų eutrofikacijos. Eutrofikaciją specialistai apibūdina kaip spartų vandens augmenijos vystymąsi – dumblių dauginimąsi, pakrančių užžėlimą, su jį lydinčiais kitais nepalankiais reiškiniais – deguonies trūkumu, prastu kvapu, kartais melsvadumblių išskiriamais toksinais. Dėl drumsto vandens į telkinį patenka mažiau šviesos, tai keičia dugno bendrijas, žuvų sudėtį ir kt.
„Nors vandens žydėjimas būdingas ir dalyje švarių ežerų, dažnas ir intensyvus vandens žydėjimas paprastai rodo, kad ekosistemoje yra per daug maistinių medžiagų (azoto ir fosforo junginių), kurias aukštoje temperatūroje intensyviai „valgo“ ir dauginasi dumbliai“, – „Telšių ŽINIOMS“ sakė Aplinkos apsaugos agentūros Hidrografinio tinklo skyriaus vyresnysis patarėjas Mindaugas Gudas.
Specialisto teigimu, ežero žydėjimas – pavojingas procesas, nes intensyvūs ir dažni žydėjimai gali sukelti problemų ežero ekosistemai. Dideli dumblių kiekiai „iškvėpuoja“ daug deguonies, jeigu jo pritrūksta, gaišta žuvys. Kartais žydintys dumbliai išskiria toksinus, dėl kurių gali kristi tokio vandens išgėrę gyvuliai, o prarijus vandens žmonėms – gali kilti pilvo skausmų, prasidėti vėmimas, būna, pakenkiama inkstams ir kepenims. Besimaudantiems žydinčiame ežere žmonėms gali būti dirginama oda, kvėpavimo takai, akys ir kt. Toks telkinys skleidžia nemalonų kvapą, prastai atrodo (ypač jeigu susidaro tankus dumblių kilimas).
enų būklės vertinimo skyriaus duomenimis, paskutinį kartą Masčio ežero vandens kokybė buvo įvertinta 2020 m. vykdant valstybinį monitoringą. Pagal bendrąjį azotą ekologinės būklės klasė – gera, pagal vandens skaidrumą ir bendrąjį fosforą – vidutinė, pagal biocheminį deguonies suvartojimą per 7 paras (BDS7) – bloga, pagal ežero fitobentoso indeksą (EFBI) – vidutinė, o pagal ežero fitoplanktono indeksą (EFPI) – bloga.
Vandens rodikliai – prasti
Aplinkos apsaugos agentūros Vand„Šiemet Masčio ežere taip pat vykdomas valstybinis monitoringas, tačiau monitoringo rezultatai ir vandens kokybės įvertinimai pagal atskirus kokybės rodiklius bus paskelbti 2024 metais“, – informavo Vandenų būklės vertinimo skyriaus vyriausiasis specialistas Vahanas Grigorianas.
Pašnekovo tvirtinimu, pagal 2022–2027 m. laikotarpio Ventos upių baseinų rajono valdymo plane įvertintus fizikinių-cheminių (skaidrumo, biocheminio deguonies sunaudojimo per 7 paras, bendrojo azoto, bendrojo fosforo), biologinių (fitobentoso, makrozoobentoso) ir hidromorfologinių kokybės elementų rodiklių duomenis buvo nustatyta, kad Masčio ežero ekologinė būklė yra bloga. Vertinimas atliktas 2017 m. 4 kartus per metus vykdyto valstybinio monitoringo duomenų pagrindu. Pagal atskirus 2017 m. Masčio ežere išmatuotus / ištirtus fizikinius-cheminius ir biologinius kokybės elementus, vandens kokybė buvo tokia: pagal vandens skaidrumą, bendrąjį azotą ir biocheminį deguonies suvartojimą per 7 paras (BDS7) ekologinės būklės klasė – gera, pagal bendrąjį fosforą – bloga, pagal ežero fitoplanktono indeksą (EFPI) – vidutinė, pagal ežero makrobestuburių indeksą (EMI) – bloga.
„Pažymime, kad Masčio ežero ekologinė būklė 2016–2021 m. laikotarpiui parengtame Ventos upių baseinų rajono valdymo plane buvo įvertinta kaip labai bloga“, – sakė V. Grigorianas.
Inventorizuos išleistuvus
Aplinkos apsaugos agentūros specialistai pabrėžia, kad gerinant ežero vandens būklę turi prisidėti kiekvienas gyventojas. Prie vandens telkinio negalima šiukšlinti, naudoti cheminių priemonių maudantis, skalbti, plauti ar statyti šalia automobilių, reikia naudoti kuo mažiau trąšų besiribojančiuose sklypuose.
„Labai svarbu neišleisti jokių nuotekų (jokių neteisėtų prisijungimų prie lietaus kanalizacijos ar tiesioginių išleidimų) iš savo namų. Geriausia prisijungti prie centrinių miestų kanalizacijos sistemų. Aplink Mastį labai daug lietaus nuotekų išleistuvų. Yra įtarimų, kad kai kuriais jų patenka ir neteisėtai prijungtos buitinės nuotekos, nes kai kurių tirtų rodiklių reikšmės būdingos buitinėms nuotekoms“, – teigė M. Gudas.
Specialistas informavo, jog siekiant užtikrinti, kad buitinės ar kitos neteisėtos nuotekos į ežerą nebebūtų išleidžiamos, Nacionaliniame vandenų srities 2022–2027 metų plano įgyvendinimo veiksmų plane numatyta, kad aplink ežerą bus inventorizuojami išleistuvai į šį vandens telkinį ir į jį įtekančiuose intakuose netoli telkinio. Aplinkos apsaugos agentūros duomenų bazėse bus ieškoma neregistruojamų, neteisėtų išleistuvų arba prie kurių neteisėtai prijungtos nuotekos.
„Plane Telšių rajono savivaldybei taip pat numatyta įvertinti, kiek įteka ir išteka maistinių medžiagą į ežerą iš jo baseino intakais ir ištaku, kad būtų galima spręsti, kiek svarbi yra išorinė (neskaitant tiesioginių nuotekų išleistuvų) tarša iš baseino. Pagrindinė Masčio problema – kad jis praeityje yra stipriai terštas. Nors ežeras ir buvo valomas, užterštą ežerą labai brangu ir sunku visiškai išvalyti, todėl žydėjimui gali turėti didelės įtakos ir istoriniai, ežere dar užsilikę teršalai (azoto ir ypač fosforo junginiai). Šiai problemai spręsti plane Telšių savivaldybei numatyta vykdyti makrofitų (nendrių, švendrų, meldų ir pan. vandens augmenijos) šalinimą juos periodiškai pjaunant ir išnešant nupjautą biomasę iš ežero, taip išnešant ir perteklines maistines medžiagas“, – informavo Aplinkos apsaugos agentūros Hidrografinio tinklo skyriaus vyresnysis patarėjas.
Vykdomų priemonių pakanka?
Telšių rajono savivaldybės administracijoje pasidomėjome, kaip vertinama Masčio ežero būklė ir kas daroma siekiant pakeisti situaciją.
„Masčio ežere stebimas eutrofikacijos procesas kiekvienais metais, tačiau tai yra neišvengiama žinant šio ežero istoriją. Nors per projektines veiklas ir buvo vykdytas ežero valymas, tačiau visiškai atkurti ežero ekosistemos būklei reikia daug daugiau laiko“, – komentavo Telšių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vyriausioji specialistė Roberta Norkevičienė.
Specialistės teigimu, šiuo metu Masčio ežero dumblo valymas nėra atliekamas, tačiau pagal poreikį yra vykdomi perteklinių augalų (makrofitų) šalinimo darbai, kurie prisideda prie geresnės vandens cirkuliacijos priekrantėse. 2022 metais perteklinių augalų šalinimo darbai buvo atliekami nuo Parko gatvės iki Vilniaus gatvėje esančios valčių nuleidimo prieplaukos. Šiais metais darbai dar nevykdyti.
2021 metais į Masčio ežerą paleista plačiakakčių, kurie minta fitoplanktonu ir taip pat prisideda prie ežero būklės gerinimo.
„Ežerų ekosistemos nėra greitai ir lengvai kintančios. Norint pagerinti ežero ekologinę būklę yra reikalingi tiek finansiniai, tiek laiko ištekliai <…>. Gyventojų nerimas dėl galimo Masčio ežero užžėlimo būtų pagrįstas, jei nebūtų imamasi visiškai jokių priemonių. Makrofitų šienavimas pakrantėse yra vienas ežere esančio perteklinio azoto ir fosforo junginių šalinimo būdų, todėl tikėtina, kad, nuolat vykdant šią priemonę, būtų galima pasiekti geresnę Masčio ežero būklę, tačiau tam yra reikalingas laikas“, – dėstė R. Norkevičienė.