
Velionio kremavimas – populiarėjantis laidojimo būdas. Šias paslaugas Lietuvoje renkasi vis daugiau žmonių. Seime priimtos įstatymo pataisos, leidžiančios mirusiojo pelenus barstyti Baltijos jūroje toliau nuo kranto bei upėse, neurbanizuotose teritorijose.
Pasidomėjome, kaip tokį sprendimą vertina telšiškiai.
Monika GIRDVAINĖ
Priimtos pataisos
Pagal anksčiau galiojusią tvarką kremuoti palaikai galėjo būti laidojami dedant juos į kapavietę kapinėse arba į nišą kolumbariume. Pelenai taip pat galėjo būti išbarstomi kremuotų palaikų barstymo lauke kapinėse arba laikinai saugomi namuose ar kitose saugoti tinkamose vietose.
Prieš kelias savaites Seimas priėmė Žmonių palaikų laidojimo įstatymo pataisas. 15 straipsnio antroje dalyje reglamentuojama, kad kremuotus palaikus leidžiama laidoti išbarstant pelenus ne arčiau kaip penki kilometrai nuo kranto išplaukus į Baltijos jūrą, upėse, išskyrus urbanizuotas teritorijas ar paplūdimius.
Anot vieno iš idėjos iniciatoriaus, šių pataisų tikslas – aiškiau reglamentuoti tvarką ir suteikti galimybę su artimuoju atsisveikinti legaliai, netrikdant kitų žmonių ramybės, apsaugant Pajūrio regioninį parką, viešąsias, žmonių lankomas vietas. Esą anksčiau žmonės nesilaikė nustatytos tvarkos – išaiškinta atvejų, kai mirusiųjų pelenai neteisėtai buvo barstomi viešosiose vietose, pajūryje.
Vertina neigiamai
Seimo narys Valentinas Bukauskas nepritaria, kad kremuotų palaikų pelenai būtų išbarstomi jūroje ar upėse, tad balsavo prieš tokias pataisas. Politiko teigimu, daugiau dėmesio reiktų skirti kolumbariumams įrengti.
„Kiek teko bendrauti, tokios įstatymo nuostatos nepalaiko dauguma gyventojų, tam nepritaria ir bažnytinė bendruomenė. Mano įsitikinimu, tai nėra pagarbus elgesys su mirusiuoju. Daug svarbiau savivaldybėms aktyviai imtis iniciatyvos kapinėse įrengti kolumbariumus. Nes, kaip ir kapavietės, savivaldybės lėšomis įrengtos kolumbariumo nišos, po pateikto Darbo partijos frakcijos narės siūlymo ir pritarimo balsuojant, gyventojams turės būti suteikiamos neatlygintinai. Tai svarbus ir gyventojams naudingas pakeitimas, tad, mano manymu, būtent tokiu keliu ir turėtume eiti“, – „Telšių ŽINIOMS“ komentavo V. Bukauskas.
Laidojimo paslaugas Telšiuose teikiančios įmonės „Malda“ savininko Justino Norkaus nuomone, priimtos pataisos – sprendimas prieš ekologiją ir nepagarba mirusiam žmogui.
„Keičiasi požiūris į mirusįjį, į žmones. Atsisveikinimas su velioniu dabar dažnai būna šaltas, greitas, be emocijų. Laidojimo kultūroje viskas supaprastėjo, sumaterialėjo. Kuo didesnė laisvė yra duota, tuo žmonės labiau sutrikę, nebežino, kaip elgtis, išeina iš visų ribų. Mirusiajam turėtų būti pagarba, o to, gaila, dažnai pasigendu.
Man jau keistai atrodo mirusiojo kremavimas, o jo palaikų išbarstymas kur papuola – tuo labiau. Prie tokių naujovių aš turbūt ir nebepriprasiu“, – nuomonę dėstė J. Norkus.
Nuomonės įvairios
„Telšių ŽINIŲ“ „Facebook“ paskyros sekėjai, paklausti, kaip vertina įsigaliojusį leidimą kremuoto mirusiojo pelenus barstyti Baltijos jūroje ar upėse, laikėsi įvairių nuomonių.
Vieni pritarė pataisoms, teigdami, kad seniai laukė tokio sprendimo. Manto Girdenio tvirtinimu, velionio valia turi būti vykdoma: „Nori – barstai pievoje, nori – barstai jūroje. Aišku, bet kur nebarstysi, po kaimyno langais ar kur gatvėje“, – komentavo vyras.
Kita dalis skaitytojų pelenų barstymą jūroje, upėse ar kitose vietose, kaip ir ankstesni pašnekovai, vertina kaip nepagarbos velioniui ženklą ir tokias pataisas vadina žaidimu su mirusiaisiais. Esą velionio pelenus galima laikyti namuose, išpilti iškasus duobutę į savo tėvų, senelių ar prosenelių kapavietę arba palaidoti su urna.
Lina Valauskaite Grajauske teigė, kad daug svarbesnis klausimas – ieškoti vietų kolumbariumams.
„O kas „pamatuos“, kad penki kilometrai nuo kranto jūroje išbarstyti? Tikrai mirusiojo negerbimas. Aš savo katiną palaidojau po obelimi, o čia žmogus. Reiškia, jeigu artimieji taip daro, jis tai šeimai buvo tiktai nulis – nėra žmogaus, nėra problemos. Bet turtas, aišku, paveldėtojams“, – dėstė Rima Vaitonienė.
MANO NUOMONĖ CIA YRA NEPAGARBA MIRUSIAJAM JEIGU BET KUR LEISIM PELENUS PAVEJUI