Spalio 17 d. „Latvenergo“ grupė, kuriai priklauso ir Lietuvoje veikianti bendrovė „Elektrum Lietuva“, įkasė simbolinę kapsulę skelbdama statybų pradžią Telšių vėjo jėgainių parke. Didžiausias „Latvenergo“ vėjo parkas Lietuvoje veikti pradės 2026 m. pirmąjį ketvirtį, o jo galia sieks 124 megavatus (MW).
Svarbus žingsnis energetinės nepriklausomybės link
Įgyvendinant projektą Telšių rajone bus pastatyta dvidešimt vėjo turbinų po 6,2 MW galios, o jų bendrai sugeneruojamo metinio elektros energijos kiekio užteks daugiau kaip 125 tūkst. namų ūkių. Skaičiuojama, kad projekto vertė sieks apie 200 mln. eurų.Šio projekto įgyvendinimas – svarbus žingsnis stiprinant įmonės konkurencines pozicijas Baltijos rinkoje, leisiantis sumažinti elektros energijos kainą viso regiono vartotojams.
„Latvenergo“ valdybos pirmininko MārtiņšČakste teigimu, projektas yra ne tik labai ambicingas, kalbant apie jo apimtis, bet ir suteiks pranašumą komercinės veiklos požiūriu – mažiau nei po dvejų metų bus galima eksploatuoti modernius ir efektyvius žaliosios energijos įrenginius, kurie aprūpins elektra Baltijos šalių rinką.
„Esame didžiausias elektros energijos gamintojas Baltijos šalyse ir ketiname šias pozicijas dar labiau įtvirtinti. Nuolat plečiame svarbiausius atsinaujinančios energijos išteklius – hidroenergijos, saulės ir vėjo jėgainių projektus. Prasidėsiančios statybos Telšių vėjo jėgainių parke – tai dar vienas svarbus žingsnis siekiant ilgalaikio įmonės augimo ir žaliosios energijos gamybos tikslų“, – sako Mārtiņš Čakste, AS „Latvenergo“ valdybos pirmininkas.
Ir nors Latvija turi didelį vėjo energijos plėtros potencialą – 1300 MW sausumoje ir 1000 MW jūroje iki 2030 m. būtent Lietuvoje vystomi pirmieji didelės galios „Latvenergo“ projektai.
Latvijos klimato ir energetikos ministras KasparsMelnis teigia, kad remiantis Europos patirtimi, šiuo metu vėjo energija Europoje pagamina 272 GW galios, kuri sudaro apie 20 proc. viso elektros suvartojimo.
„Tvarios, atsinaujinančios energijos svarba kasdien auga visame pasaulyje. Stebime, kaip auga energijos vartojimas, todėl svarbu plėtoti naujus žaliosios elektros gamybos parkus, nes kiekvienas mūsų regione įgyvendinamas atsinaujinančių energijos šaltinių projektas priartina mus prie energetinio tvarumo. Jis svarbus energetinio saugumo požiūriu, taip pat užtikrina mažesnes energijos sąnaudas gyventojams ir verslui, o tai yra vienas svarbiausių aspektų pritraukiant investicijas ir skatinant naujų darbo vietų kūrimąsi”, – įsitikinęs K. Melnis.
Pasak Lietuvos energetikos viceministrės Daivos Garbaliauskaitės, kiekvienas tokios apimties projektas ženkliai prisideda ir prie žaliojo kurso politikos įgyvendinimo – vystydami atsinaujinančios energijos išteklių projektus ir kurdami palankią reguliacinę aplinką mes ne tik siekiame 100 proc. švarios energijos vartojimo iki 2030 m., bet ir užtikriname tvarų verslo ir pramonės augimą.
„Mūsų geografinė padėtis yra palanki atsinaujinančios energetikos vystymui. Lietuva kartu su Latvija ir Estija, kurios dalijasi Baltijos jūros pakrante, turi palyginti nedidelę ekonomiką, bet didelį atsinaujinančiosios energijos potencialą. Džiugu, kad kaimyninės šalies – Latvijos, pradedamas vystyti antrasis vėjo elektrinių parkų projektas Lietuvoje prisidės prie mūsų nacionalinės elektros generacijos didinimo ir energetinės nepriklausomybės stiprinimo‘‘, – sako D. Garbaliauskaitė.
Stiprina pozicijas Lietuvoje
Pastaraisiais metais „Latvenergo“ grupė smarkiai plėtė savo veiklą Lietuvoje, „Elektrum Lietuva“ šiuo metu yra vienas didžiausių nepriklausomų elektros tiekėjų šalyje, elektra aprūpinantis per 212 tūkst. namų ūkių.
Bendrovė pradėjo įgyvendinti trijų naujų saulės parkų projektus šalia Lietuvos pajūrio. Skaičiuojama, kad šių trijų parkų galia sieks 176 megavatus (MW), o bendros šiuo metu vystomų saulės ir vėjo parkų apimtys siekia 504 MW. Lietuvoje taip pat jau veikia šeši „Elektrum Lietuva“ saulės parkai, kurių bendra galia siekia 29,6 MW. Jau kitų metų pavasarį elektros gamyba startuos ir pirmajame vėjo parke Akmenės rajone.
„Latvenergo“ grupė yra atsinaujinančios energijos gamybos lyderė ir viena didžiausių energetikos paslaugų įmonių Baltijos šalyse. Jos akcijos priklauso Latvijos Ekonomikos ministerijai. 2024 m. pirmo pusmečio duomenimis, 73 proc. visos Grupės pagamintos elektros energijos buvo iš atsinaujinančių energijos šaltinių.