
Šiemet Kaunatavos kaimo bendruomenė mini garbingą 20 metų jubiliejų.
Per du dešimtmečius kaunataviškiai kartu sukūrė stiprią ir vieningą bendruomenę. Ši sukaktis – puiki proga prisiminti nuveiktus darbus ir pasidalinti ateities planais. Artėjant šventei, kalbiname bendruomenės pirmininką Remigijų Gailį.

Kovo 28 dieną Kaunatavos kultūros namuose vyks bendruomenės 20-mečio šventė. Plačiau apie tai skaitykite kitame „Telšių ŽINIŲ“ numeryje.
Aurelija SERVIENĖ
– Kokia buvo pradžia, kaip gimė idėja suburti Kaunatavos kaimo bendruomenę? Kas buvo iniciatoriai?
– Idėja Kaunatavoje kurti bendruomenę kilo gana spontaniškai. Kai aplink jau buvo susibūrusios bendruomenės, Kaunatavoje šis klausimas nebuvo svarstomas, bet po liūdnų įvykių, kai pasipylė vagystės ir padegimai, žmonės rinkosi ir tarėsi, kad reikia būryje ką nors daryti. Rinkosi ne kartą, tada nusprendė registruoti bendruomenę. Jos pirmininke sutiko būti Nijolė Vitkevičienė.
– Kokie projektai ar iniciatyvos labiausiai pakeitė bendruomenės gyvenimą?
– Labiausiai bendruomeniškumą skatino ne projektai, juos pradėjome rašyti vėliau. Žmonės labiausiai būrėsi norėdami turėti savo bendruomenės namus ir sutvarkyti viduryje miestelio esantį seną pastatą. Pastatas tikrai atrodė liūdnai, buvo apgriuvęs, apaugęs krūmais, reikėjo daug pastangų jį prikelti. Žmonės aukojo pinigus, padėjo darbais ar medžiagomis. Pastatą tvarkė po nedidelį plotą, net po vieną sieną ar vieną kambarį. Aukojo tam tapetus, užuolaidas ir pan. Tada pirmininkė jau buvo Rima Butikienė, tai jos buvo didžiausias triūsas ir pastangos. Pastatas gražėjo, ir bendruomenė vis dažniau galėjo jame burtis. Šiuo metu didžiuojamės gražiai sutvarkytu namu, kuris visus svečius pasitinka ir džiugina baltomis Dainoros Macevičienės karpytomis užuolaidėlėmis.
– Kokios pagrindinės yra bendruomenės veiklos?
– Veiklos pačios įvairiausios – bendruomenės pastangomis įkurtas vaikų dienos centras, prisidėta, kad vėl kaime būtų vaikų darželis, įrengta amatų klėtelė, kurioje iki šiol pagal senąjį močiučių receptą verdami obuolių sūriai ir ne tik. Prie klėtelės įrengtas žymių kaunataviškių skulptūrų parkas.
Bendruomenės pastangomis sutvarkyta begriūvanti dvarininkų Kaunackų kripta (nuo jų pavardės kilęs ir kaimo pavadinimas), daug prisidėta prie bažnyčios remonto, įrengta vaikų žaidimų aikštelė, prie kapinių – poilsio aikštelė, per Upynos upelį sutvarkytas tiltukas, pasodintas Draugystės sodas. Tikrai galėtume drąsiai sakyti, kad per 20 metų darbų padaryta daugiau nei dvidešimt.
– Kas labiausiai prisidėjo prie bendruomenės augimo?
– Negalėčiau atsakyti, kas labiau. Greičiausiai, kad bendros veiklos. Be abejo, visada atsiranda sakančių, kad padarėme ne tai ir ne tiek… bet kai palyginu, kas buvo ir yra, turėtų nieko nebesakyti net didžiausi skeptikai.
– Ar yra kaimo tradicija ar posakis, kuris simbolizuoja jūsų bendruomenę?
– Man bendruomenės simbolis, gal ir ne tik man, yra išpuoselėtas respublikinis renginys „Poezija sodų žydėjime“. Jo pavadinimą žino daugelis, ir kasmet susirenka daug žiūrovų ir atlikėjų iš visos Lietuvos, o kartais ir ne tik. Bet patiems kaunataviškiams gal labiau tinka kitos tradicinės bendruomenės šventės – Užgavėnės, Žolinė, Vasaros palydos.
– Jei reikėtų bendruomenę apibūdinti vienu žodžiu ar fraze, koks jis būtų?
– Darbšti. Be galo žaviuosi jos žmonėmis ir jų darbais.
– Ar turite talismaną, vietą ar daiktą, kuris tapo bendruomenės simboliu?
– Kadangi Kaunatava visada buvo sodininkystės kraštas – simboliu tapo akmeninis obuolys, kuris buvo rastas pas vieną ūkininką. Labai apvalus riedulys, visiškai nekeičiant formos jis pastatytas kaimelio centre. Tik skulptorių truputį pašlifuotas, kad matytųsi akmens grožis, o viršuje kalvio padarytas iš norago lapas su koteliu. Čia dažnai fotografuojasi mūsų svečiai, o mes jį papuošiame per šventes.
– Kur matote savo bendruomenę po dar 20 metų? Kokių svajonių ar tikslų dar norėtumėte įgyvendinti?
– Sudėtinga atsakyti, bet tikiuosi, kad tai bus viena gražiausių ir jaukiausių vietų gyventi ir auginti vaikus, kad bendruomeniškumas taps varomąja jėga čia gyvenantiems viską daryti drauge.
– Kiek šiandien bendruomenėje yra narių? Kaip žmonės gali prisidėti prie bendruomenės veiklos, ar nauji nariai laukiami?
– Šiuo metu bendruomenėje yra 73 nariai. Visada laukiami nauji nariai, o ypač tie, kurie ateitų su savo idėjomis.
– Ar yra žmonių, kuriuos labiausiai norėtumėte paminėti ir jiems padėkoti?
– Tikrai yra, ir nemažai, nes beveik visi kažkuo prisideda prie veiklos, bet tai paliksiu mūsų šventei.
– Kuo išsiskiria jūsų bendruomenė iš kitų mūsų bendruomenių?
– Sudėtinga lygintis su kitomis bendruomenėmis, nes kiekviena turi savo kryptis. Vieni daugiau keliauja, kiti labiau organizuoja renginius, kiti tvarko aplinką, bet visur, kur yra bendruomenės, vyksta veiksmas, ir viena iš tokių bendruomenių yra mūsų.