Eidami į darbą, tikimės, kad gausime visas jam reikalingas priemones. Statybininkai – įrankius, vairuotojas – automobilį… Tačiau ar visi darbdaviai tinkamai rūpinasi savo darbuotojais?
Vienai telšiškei suskaudo širdį, kai miesto centre išvydo darbininką, kuris plikomis rankomis traukė atliekas iš šiukšliadėžių. Tai nebuvo asocialus asmuo, šiukšliadėžėse ieškantis grobio. Tai, anot skaitytojos, buvo tvarkingas žmogus, atliekantis jam pavestą pareigą. Tačiau ar tokiam darbui nėra būtinos pirštinės?
Skaitytojos teigimu, darbininkas traukė atliekas iš neseniai pastatytų šiukšliadėžių ir dėjo jas į maišą. Tačiau moterį šokiravo ne žmogaus darbas – gi kiekvienas darbas yra garbingas. Anot skaitytojos, darbininkas, įkišo ranką į šiukšliadėžę ir ištraukė ją pasruvusią kraujais – susižeidė delną į šukes, buvusias tarp atliekų. Tačiau vyriškis toliau tęsė darbą – nusišluostė kraują į rūbus ir sužeista ranka tuštino atliekas iš šiukšliadėžės…
Ši istorija dar kartą priverčia iškelti klausimą – negi mes gyvename necivilizuotoje valstybėje? Šis atvejis – ne pirmasis: skaitytojai tikriausiai prisimena, kai miesto seniūnijoje įdarbinti bedarbiai sukilo negavę darbui reikiamų priemonių, t. y. guminių batų, kanalą jiems buvo liepta išvalyti, avint savais.
Žengiame koja kojon su moderniausiomis technologijomis, vejamės labiau išsivysčiusias valstybes, tačiau atliekas kabiname neapsaugotomis rankomis… Kita vertus, į žmogaus sielą neįlysi – galbūt, net ir gavęs pirštines, jis jų nenaudotų. Tačiau visada yra kita, elementari išeitis – į šiukšliadėžes dėti šiukšlių maišus! O dabar viskas daroma atvirkščiai: pirma – šiukšlės, o paskui – šiukšlių maišai…
Telšių miesto seniūnas Kazys Lečkauskas informavo, jog atliekas iš viešose vietose esančių šiukšliadėžių renka SĮ „Telšių butų ūkis“ darbininkai, o ne seniūnijoje viešuosius darbus atlikti įdarbinti asmenys.
Valstybinės darbo inspekcijos Telšių skyriaus vedėjas Stanislovas Ričkus, išgirdęs, kad darbininkas atliekas rinko be pirštinių, buvo konkretus: „Taip negali būti. Tegul tokie darbuotojai kreipiasi į mus. Gali ir anonimiškai.“
S. Ričkaus teigimu, jei darbuotojas iš tiesų negavo pirštinių, su jo darbdaviu būsiąs rimtas pokalbis. „Darbdavys turi įvertinti galimą riziką ir, kad jos išvengtų, aprūpinti darbuotoją rūbais ar kitomis reikiamomis priemonėmis. Tai numatyta įstatymuose“, – pabrėžė Valstybinės darbo inspekcijos Telšių skyriaus vedėjas. Jo teigimu, darbdavys negali reikalauti, kad darbuotojas pirštines nusipirktų pats.
Telšių visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyr. specialisto Dariaus Abromavičiaus teigimu, žmogui, renkančiam šiukšles plikomis rankomis, kyla didžiulė grėsmė susirgti įvairomis užkrečiamosiomis ligomis: odos (grybeline, pūlinga), žarnyno, taip pat hepatitu, stablige ir kt.