Sukanka 80 metų, kai vasario 4-ąją Plungėje gimė žymi alpinistė Vanda Rutkevič. Ji pirmoji moteris, įkopusi į K2 (antrą aukščiausią pasaulio viršūnę – Čogori), pirmoji europietė ir trečioji pasaulyje moteris, pasiekusi Everesto viršūnę (1978). Ji kopė į 8 aukščiausias pasaulio viršūnes. Žuvo 1992 m. Himalajų kalnuose kopdama į 9-ąją, esančią 8300 m virš jūros lygio. Iki šiol tokių pasiekimų neturi nė viena iš mūsų šalies kilusi alpinistė, o ir visame pasaulyje nedaug kas galėtų jai prilygti…
Vanda Halina Blaškevičiūtė-Rutkevič gimė Plungėje, savo senelio Oginskių dvaro ūkvedžio Jono ir senelės Barboros Petkūnų namuose. Vandos tėvai Marija ir Zbignevas Blaškevičiai ten gyveno 1941–1946 metais. Petkūnų dukra Marija, Vandos mama, buvo žemaitė. Tėvas Zbignevas Blaškevičius – lenkas, po studijų atvykęs gyventi ir dirbti į Lietuvą. Plungėje jis dirbo projektuotoju, vėliau – vyriausiuoju mechaniku „Linų audinių“ fabrike.
Pokario metais šeima, bijodama bolševikų represijų, emigravo į Lenkiją. Ten Vanda tapo visame pasaulyje garsia alpiniste. Lenkai labai didžiuojasi ja. Varšuvoje viena iš centrinių gatvių pavadinta Vandos Rutkevič vardu. O 2022-uosius Lenkija paskelbė Vandos Rutkevič metais, nes sukako 30 metų nuo jos žūties. Lenkų režisierė Eliza Kubarska sukūrė dokumentinį filmą apie V. Rutkevič.
Apie alpinistę Lenkijoje yra išleistos net kelios knygos. Viena iš jų 2017 metais buvo pristatyta Plungės viešojoje bibliotekoje. Tai Annos Kaminskos knyga „Wanda“: opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz“ („Vanda. Pasakojimas apie stiprybę: gyvenimą ir mirtį. Vandos Rutkevič istorija“). Ši biografinė knyga – tai ir aukštos meninės vertės kūrinys. Rašytoja A. Kaminska su detektyvo užsidegimu ir reporteriška aistra atskleidžia vis naujas netikėtas alpinistės kelionių po kalnus paslaptis, net ir tas, kurių niekas anksčiau nežinojo. Rašant autorei teko dirbti archyvuose, ieškoti sunkiai atrandamų dokumentų, susitikti su paprastais žmonėmis ir su asmenybėmis iš alpinistų aplinkos bei viso pasaulio, kuriuos likimas suvedė su vadinama „kalnų legenda“ V. Rutkevič. Tai knyga apie stipraus charakterio, jėgos ir žemaitiško užsispyrimo alpinistės ypatingą gyvenimą dėl jos nenumaldomos aistros kopti į aukščiausias viršukalnes. Knygoje vaizdingai aprašytas ir Plungės miestas Antrojo pasaulinio karo metais, pokaris, Vandos senelių, tėvų ir jos pačios gyvenimo laikotarpis Plungėje. Vėliau – jau garsios alpinistės V. Rutkevič viešnagė Lietuvoje.
Knyga gausiai iliustruota ypač vertingomis fotografijomis: Plungės vaizdai ir žmonės karo ir pokario metais; alpinistės ir jos draugų fotografijos kopiant į aukščiausias viršukalnes iš 19 privačių kolekcijų ir 5 Lenkijos muziejų.
Minėdami V. Rutkevič 80-ąsias gimimo metines turime priminti Lietuvai ir visam pasauliui, kad žymi alpinistė gimė Plungės mieste. Kol kas apie V. Rutkevič Plungėje, o ir visoje Lietuvoje, žino tik nedidelė visuomenės dalis. O ir kaip sužinoti, jei lietuvių kalba beveik nėra jokios literatūros? Manome, kad tą geriausiai padarytų jos biografijos knyga. Jau nuo 2020 m. Plungės viešoji biblioteka rašo projektus Lietuvos kultūros tarybai, bandydama gauti finansavimą šiai knygai išversti ir išleisti. Tačiau Lietuvos kultūros taryba, matyt, nemano, kad pasaulinio masto alpinistė yra svarbi mūsų šaliai, ir nefinansuoja bibliotekos projektų. Taip, Vanda, ten apsigyvenusi, tapo Lenkijos piliete ir pasiekė tokių aukštumų, bet ar dėl to visi nuopelnai ir visa garbė turi būti tik Lenkijai? Kodėl atsisakome savo šalyje gimusių garsių žmonių ir nenorime apie juos nieko žinoti?
Labai džiaugiamės, kad Plungės rajono savivaldybė ir kiti plungiškiai tai supranta ir jų dėka pavyko surinkti reikiamą pinigų sumą knygai versti. Ji jau išversta. Šiuo metu redaguojama. Dabar reikia surinkti pinigų jai spausdinti. Jei knygą išleisime šiais metais, trečdalį spausdinimo išlaidų parems Lenkijos institutas Krokuvoje. Tačiau to neužtenka. Mes vis dar ieškome rėmėjų. Knygai išleisti pinigų dar trūksta, todėl labai prašome paremti. Knyga nebus pardavinėjama, ji bus paskirstyta į Lietuvos bibliotekas nemokamai, o likusius egzempliorius padovanosime rėmėjams. Jūsų parama labai svarbi tiek finansiškai, tiek morališkai. Paskleiskime žinią apie tai, ir mūsų visų bendromis pastangomis turėsime nuostabią lietuvišką knygą apie garsią alpinistę, gimusią Plungėje.
Visus, norinčius prisidėti prie lietuviškos knygos apie V. Rutkevič leidimo, prašome kreiptis į Plungės viešąją biblioteką tel. 72373, 8 675 15144. Būsime dėkingi už bet kokią paramą.