Telšių rajono savivaldybės kultūros centro vaikų folkloro ansamblis „Čiučiuruks“ savo pasiekimais Žemaitijos sostinę garsina ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Jie – dažni įvairių konkursų nugalėtojai, festivalių dalyviai, švenčių svečiai, miesto ir rajono renginių puošmena. Šiuo keliu jau du dešimtmečius jaunuosius atlikėjus veda Rita Macijauskienė.
Koncertinė veikla
Pirmasis ansamblio koncertas įvyko 1989 metų gruodžio 2 dieną Šiauliuose, per Žemaitijos regiono folkloro dieną.
Anot Ritos Macijauskienės, iš pat pradžių „Čiučiuruko“ repertuare nebuvo vien tik žemaičių folkloras. Vadovė žemaitiškų kūrinių, tinkamų vaikams, žinojo ne itin daug, tad mokėsi ir kitų regionų dainų, šokių, žaidimų. Tik susikūrę „čiučiurukai“ tik dainavo ir šoko. Vėliau, paūgėję, daugelis ansamblio narių išmoko groti įvairiais liaudies muzikos instrumentais. Šiandien „Čiučiuruko“ muzikantai groja smuikais, basetle, armonika, lamzdeliais, cimbolais, kanklėmis, būgnu ir kitais ritminiais instrumentais.
1996 m. birželio mėnesį vyko pirmasis vaikų folkloro festivalis „Aš pasiejau vėina popa“. Tai didžiausias vaikų festivalis Telšiuose, kurį pavyko surengti „čiučiurukams“ ir jų vadovei R. Macijauskienei. Tais pačiais metais ansamblis išleido savo garsajuostę „Tievs gysla, muotina plompa, vakaa čiučiurukaa“.
Apie „Čiučiuruką“ yra sukurtas TV dokumentinis filmas. Koncertuojant apvažinėta beveik visa Lietuva.
Aukščiausias įvertinimas
Vaikų folkloro ansamblis „Čiučiuruks“ yra pripažintas geriausiu vaikų folkloro ansambliu iš 91 Lietuvos vaikų folkloro ansamblio. Jis 2000 m. pelnė „Aukso paukštės“ apdovanojimą. Jo atsiimti į Vilniaus rotušę 2000 m. kovo 24 dieną vyko visas kolektyvas. „Aukso paukštė“ šiuo metu yra pats aukščiausias apdovanojimas ir pripažinimo simbolis, kurį gali pelnyti mėgėjų meno kolektyvas Lietuvoje. Tiek „Čiučiuruko“ vaikams, tiek jų vadovei – tai reikšmingas ir pelnytas jų darbo įvertinimas.
Per daugelį metų kolektyvas atstovavo Lietuvai tarptautiniuose vaikų ir jaunimo folkloro festivaliuose Suomijoje, Prancūzijoje (2 kartus), Turkijoje, Čekijoje (2 kartus), Lenkijoje, Ispanijoje, Estijoje, Latvijoje, Makedonijoje, Austrijoje, Ukrainoje, Meksikoje, Rusijoje ir pasaulio vaikų folkloro festivalyje Slovakijoje.
Daug gražių žodžių R. Macijauskienė išsakė ilgametėms kolektyvo narėms, folkloro ansamblio „Čiučiuruks“ mergaičių trio: Viltautei Žvirzdinaitei, Gerdai Dacytei, Monikai Šačkutei. Merginos yra Lietuvos vaikų ir moksleivių, liaudies kūrybos atlikėjų konkurso „Tramtatulis 2009“ laureatės, o pernai tapo Lietuvos vaikų ir moksleivių TV konkurso ,,Dainų dainelė 2010“ laureatėmis.
Ateities planai
„Čiučiuruks“ jau daugelį metų sistemingai dirba bei populiarina etninės kultūros edukacinę sklaidą, rengia įvairias edukacines priemones Telšių bendruomenės vaikams bei jaunimui.
2011 m. vasarą vaikų folkloro ansamblis yra pakviestas dalyvauti Sardinijos saloje vyksiančiame festivalyje. Dėl šios išvykos vadovė dar dvejojanti, mat ji užtruktų nemažą laiko tarpą, net iki 20 dienų.
Taip pat aktyviai folkloristai ruošiasi ir šiais metais Žemaitijos sostinėje vyksiančiam liaudies kūrybos atlikėjų konkursui „Tramtatulis 2011“.
Per dvidešimt vadovavimo ir dalyvavimo įvairiausiuose konkursuose metų R. Macijauskienė pastebėjo, kad mažėja kolektyvų, kurie šoktų, grotų ir dainuotų. Dažniausiai jie pasirenka ir dirba viena linkme.
Vadovės įsitikinimu, folkloras šiandien nėra pamirštas, jis tvirtai stovi savo kelyje.