Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija apeliacine tvarka išnagrinėjo baudžiamąją bylą dėl Telšių apylinkės teismo Mažeikių rūmų nuosprendžio, kuriuo telšiškis E. A. išteisintas dėl transporto priemonės vairavimo būnant neblaiviam. Apeliacinės instancijos teismo sprendimu vyras pripažintas kaltu – jam paskirta vienerių metų šešių mėnesių laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant tokiam pat laikotarpiui.
Kaltės neįžvelgta
Šiaulių apygardos teismo pirmininko padėjėjas ryšiams su visuomene ir žiniasklaida Vytautas Jončas informavo, jog telšiškis E. A. buvo kaltinamas tuo, kad 2020 metų rugsėjo 18 dieną Mažeikių mieste, būdamas neblaivus (nustatytas 1,95 promilės neblaivumas), vairavo nuosavybės teise jam priklausantį automobilį „Mercedes-Benz“.
Šią bylą nagrinėjant pirmosios instancijos teisme kaltinamasis teismo posėdyje kaltu neprisipažino, nurodė, kad mašinos nevairavo. Vyras teigė, kad minėtą dieną jo kaimyno A. B. bendradarbis Jonas paprašė parvežti jį namo. E. A. pasakė, kad negali. Tuo metu, kaltinamojo žodžiais, pro šalį važiavo G. P. Jo ir paprašęs parvežti Joną savo automobiliu „Mercedes-Benz“.
E. P. teisme aiškino, kad G. P. sėdo prie automobilio vairo, o jis pats įsitaisė gale. Pasak kaltinamojo, mašinoje dar buvęs jo kaimynas A. B. ir minėtasis Jonas, kuris sėdėjo priekyje. Visi vyrai nuvažiavo į Viekšnius, ten Jonas išlipo. Po to grįžo atgal į Mažeikius, tačiau Geležinkelio gatvėje, kaltinamojo teigimu, G. P., mėgindamas apsisukti, įvažiavo į griovį. E. A. teigimu, tuo metu pro šalį važiavo A. Š. vairuojamas kranas. Paprašytas A. Š. visureigį ištraukė iš griovio ir nuvažiavo. Vyrai iš įvykio vietos taip pat nuvažiavo tuo pačiu ką tik iš griovio ištrauktu automobiliu. Kaltinamojo tvirtinimu, G. P. tada pradėjęs nervintis, pasakęs, kad girtų nevežios, ir pasišalinęs. Kai atvyko policija, prie visureigio stovėjo likę pats kaltinamasis ir jo kaimynas. E. A. tikino, kad prie vairo visą laiką buvęs G. P.
Kaltinamasis teisme kalbėjo, jog atvykę pareigūnai jį išsivežę kaip automobilio savininką. Jis teigė policijai tvirtinęs, kad jo mašiną vairavo G. P.
Nuosprendį apskundė
Kaltinamojo E. A. pateiktą tokią įvykio versiją patvirtino teisme liudytojais apklausti G. P. ir A. Š. Teisme apklausta ir daugiau liudytojų. Kaip konstatavo bylą išnagrinėjęs pirmosios instancijos teismas, iš visų šioje byloje nustatytų aplinkybių išplaukia išvada, kad labiau tikėtina, jog G. P. automobilio nevairavo, o jį vairavo E. A. Tačiau, sprendžiant dėl asmens kaltės, teismo tvirtinimu, baudžiamajame procese toks įrodymų vertinimas nėra galimas. Teismas nurodė, kad baudžiamajame procese asmens kaltė turi būti įrodyta neginčijamai, kaltinimas negali būti grindžiamas prielaidomis – visos iškilusios abejonės turi būti vertinamos kaltinamojo naudai. Teismas paskelbtu nuosprendžiu dėl E. A. inkriminuotos nusikalstamos veikos išteisino, nes nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių. Su tokiu pirmosios instancijos teismo nuosprendžiu valstybinis kaltintojas nesutiko ir jį apskundė Šiaulių apygardos teismui.
Prokuroras prašė panaikinti Telšių apylinkės teismo Mažeikių rūmų nuosprendį ir priimti naują nuosprendį – pripažinti E. A. kaltu padarius jam inkriminuotą nusikalstamą veiką ir paskirti laisvės atėmimą 9 mėnesiams, bausmės vykdymą atidedant vieneriems metams šešiems mėnesiams, įpareigoti nuteistąjį pradėti dirbti arba registruotis Užimtumo tarnyboje, nevartoti psichiką veikiančių medžiagų.
Skunde prokuroras pabrėžė, kad tarp E. A., A. Š., G. P. ir A. B. parodymų yra prieštaravimų dėl to, kas kur sėdėjo, todėl, valstybės kaltintojo įsitikinimu, jų duoti parodymai turėtų būti vertintini kritiškai.
Valstybės kaltintojo įsitikinimu, pirmosios instancijos teismas taip pat nepagrįstai nelaiko įrodymu posėdžio metu žiūrėtų ir ištirtų teismui pateiktų vaizdo įrašų iš mobiliųjų vaizdo įrašymo kamerų.
Išteisintojo E. A. gynėjas apeliacinės instancijos teismo prašė prokuroro skundą atmesti ir skundžiamą nuosprendį palikti nepakeistą. Priteisti iš valstybės E. A. jo patirtas išlaidas advokato paslaugoms apmokėti tiek pirmos, tiek apeliacinės instancijos teisme, iš viso 3 000 eurų.
Apeliacinis skundas tenkintas
Šią bylą išnagrinėjusi teisėjų kolegija pabrėžė, kad E. A. parodymai vertintini kritiškai, kadangi, teismo įsitikinimu, juos paneigia byloje esančių liudytojų parodymuose ir rašytinėje bylos medžiagoje užfiksuoti duomenys, todėl kaltinamojo iškelta versija, kad vairavo G. P., laikytina gynybine pozicija siekiant išvengti baudžiamosios atsakomybės. Apeliacinės instancijos teismo tvirtinimu, paneigtina versija, jog ne tik kad G. P. nevairavo automobilio – jo apskritai nebuvo kartu su E. A. ir A. B. – Bendrojo pagalbos centro registracijos formoje užfiksuotas vienos iš liudytojų pranešimas apie įvykį kelyje, apie apvirtusį baltos spalvos visureigį, išlipusius du vyrus, vienas iš kurių galbūt esantis neblaivus, ir apie kraną, kuris bando apversti visureigį. Apie tai, kad tuo metu prie apvirtusio automobilio buvo du žmonės, teismui paliudijo dar viena moteris.
Teisėjų kolegija pabrėžė, kad pirmosios instancijos teismas ignoravo visus iš karto po įvykio užfiksuotus objektyvius bylos duomenis, negretino jų su kitais bylos įrodymais, nevertino E. A. elgesio iš karto po eismo įvykio, neanalizavo jo ir liudytojo G. P. parodymų nenuoseklumo priežasčių. Kaip pabrėžė apeliacinės instancijos teismas, bylos duomenimis, t. y. liudytojų parodymais ir vaizdo įrašais, nustatyta, kad tiek įvykio vietoje, tiek byloje įvardytoje kitoje teritorijoje buvo tik du asmenys – kaltinamasis E. A. ir liudytojas A. B., apie trečio asmens G. P. buvimą kartu patvirtino tik liudytojas A. Š., kurio parodymais apeliacinės instancijos teismas nesivadovauja, nes jie šio teismo pripažintini melagingais.
Teisėjų kolegija, tenkindama prokuroro apeliacinį skundą, sutinka su skunde nurodytais argumentais ir atkreipia dėmesį į tai, kad išvardyti surinkti bei ištirti duomenys susijungia į vientisą loginę grandinę ir įrodo E. A. padarytus nusikalstamus veiksmus. Teisėjų kolegija pabrėžė, kad bylos duomenimis neginčytinai nustatyta, jog E. A. padarė vieną šiurkščiausių ir pavojingiausių Kelių eismo taisyklių pažeidimų, sukeliančių pavojų ne tik transporto eismo saugumui, bet ir žmonių gyvybei bei sveikatai – vairavo transporto priemonę būdamas neblaivus.
Paskelbtas naujas nuosprendis
Apeliacinės instancijos teismas panaikino pirmosios instancijos teismo paskelbtą išteisinamąjį nuosprendį ir priėmė naują nuosprendį – E. A. pripažino kaltu ir paskyrė jam vienerių metų šešių mėnesių laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant tokiam pat laikotarpiui. Nuteistasis įpareigotas bausmės vykdymo atidėjimo metu dirbti arba registruotis Užimtumo tarnyboje bei nevartoti psichiką veikiančių medžiagų. Teismas E. A. paskyrė baudžiamojo poveikio priemonę – uždrausti naudotis specialia teise – vairuoti kelių transporto priemones trejiems metams. Iš nuteistojo į valstybės biudžetą taip pat išieškota konfiskuotino turto – automobilio „Mercedes-Benz“ – vertę atitinkanti pinigų suma – 12 250 eurų.
Apeliacinės instancijos teismas paskelbė nutartį, kuria Šiaulių apygardos prokuratūros Šiaulių apylinkės prokuratūros vyriausiajam prokurorui praneša apie tai, kad šioje byloje liudytojais apklausti G. P. ir A. Š. galbūt padarė nusikalstamą veiką – teismui davė melagingus parodymus.
Parengta pagal Šiaulių apygardos teismo inf.
Tai jeigu nuteistasis nevairavo, tai kodėl jis pūtė į alkotesterį? Jis to neprivalėjo daryti, nes buvo keleivis. Štai nuo to ir visos problemos prasideda.