
Peržengusi aštuoniasdešimtąjį gyvenimo slenkstį Irena Prialgauskaitė-Želvienė atiduoda į skaitytojų rankas savo septintąjį eilėraščių rinkinį, dedikuotą parapijos klebonui Virginijui Palioniui.
Skaitytojui noriu trumpai priminti apie pačią autorę, gimusią Sedoje, bajoriškos kilmės tėvelių šeimoje. Trys seserys nuo mažų dienų žinojo, ką galima ir ko negalima kalbėti. Kaip neišduoti besislapstančio tėvelio, grįžtančio namo persirengus moterimi.
Visų seserų širdyse užkoduotas tikėjimas, Dievo ir artimo meilė. Visos trys – medicinos seserys. Jauniausioji – Stefutė, pogrindinė vienuolė, po Atgimimo daug nuveikusi atkuriant Kotryniečių vienuolyną… Vyriausioji – Ramutė, karitietė, dirbusi Plungėje.
Irena, vidurinioji dukra, šiandien gyvena Sedoje, tėvų sodyboje. Telšiškiai ją pažinojo kaip procedūras atliekančią sesutę, kurią ir naktimis kviesdavosi iš namų. Tarybiniais laikais po humoro skraiste slėpdavo gerus darbus Bažnyčiai ir parapijai. Tėvų sodyboje organizuodavo slaptas rekolekcijas jaunimui. Kartą su kolegėmis nupynė Rainių kankiniams pagerbti vainiką paaiškindama, kad metinių proga nori nuvežti jį ant tėvelio kapo. Tik klierikai, nunešę vainiką, buvo sučiupti milicininkų ir turėjo atsėdėti paras…
Nušvitus Nepriklausomybei vyskupas Irenai pavedė visoje vyskupijoje atkurti „Carito“ grupeles. Tada tai buvo nemokamas savanoriškas darbas ir Irena jo ėmėsi su entuziazmu. Inicijavo „Carito“ centrų ir labdaros valgyklų steigimą visoje vyskupijoje. Švenčiant „Carito“ atkūrimo trisdešimtpenkmetį, ji buvo pagerbta Kaune ir Sedos parapijoje.
Neieškokime Irenos eiliavimuose gilių filosofinių minčių. Jos eilės gimsta patyrus gerumo prisilietimą ir ištrykšta skaidriu meilės šaltinėliu.
Angele mano,
Saugok mane,
Veski už rankos,
Kai vargas šalia,
Lyja ar sninga
Ar audros aplink.
Angele mano,
Širdį ramink,
Rodyki kelią
Į šviesą dangaus,
Įžiebki žvakelę
Širdyje žmogaus…
Kaip jau minėjau, paskutinioji jos poezijos knygelė dedikuota Sedos parapijos klebonui V. Palioniui, kunigaujančiam jau ketvirtį amžiaus. Daug padrąsinančių meilės žodžių sudėta į palinkėjimus mylimam kunigui:
Tavo akys
Mums kaip saulė,
Kaip šviesus dangus…
Angelėliai džiaugsmą neša
Į širdies namus…
Neužsklęski jiems Tu durų,
Neužverk langų,
Tegul meilėj skleidžias gėlės,
O tarp jų ir Tu…
Pasauliečiai dažnai su nepasitikėjimo ir skepticizmo doze žiūri į Bažnyčios tarnus ir ištikimiausią parapijos bendruomenę. Niekaip dar neišgyvendiname sovietinio palikimo: „Valdžia turi pasirūpinti“, „Bažnyčia turi tarnauti“. Manoma, kad parapijos klebonas, „iš dangaus nuleistas“, turi būti idealus tarnas. Tačiau tikrovė yra tokia, jog parapijiečiai turi palaikyti ir padėti, kad kunigui sektųsi būti pavyzdžiu bendruomenėje. Todėl kunigai prašo melstis už juos.
Irenos eilėraščių rinkinys „Tik Tau“ ir jos išbarstyti minčių labirintai skirti parapijos klebonui, o per jį gyrius visiems kunigams, kurie netausodami savęs atsiduoda tarnystei.
Tu žemė, kuri maitina.
Tu rankos, kurios Kristų dalina.
Tu gėris atleidimų erdvėj…
Tu stebuklas – Tavimi gėriuos…
***
Dalinkis Ramybės duona,
Dalinkis mintimis,
Dalinkis Meile
Ir šventais jausmais…
Skaitytojai knygutėje ras daug meilės žodžių, nes:
Širdis – kupina meilės,
Tyros, šventos, baltos ir nekaltos
Kaip lelija.
Siela – džiaugsmo versmė,
Išsiilgusi dangaus šilumos,
Dievo meilės liepsnos.
Visų mūsų darbų vainikas yra meilė. Mylintis žmogus nėra nei tarnas, nei samdinys, bet vaikas, atsiliepiantis į mūsų Kūrėją – Meilę.
Jadvyga LEKAVIČIENĖ