Pripažinkite, šiais laikais niekas nemėgsta garsiai kalbėti apie hemorojų. Tik, ar žinojote, kad tai viena iš labiausiai paplitusių virškinimo trakto problemų pasaulyje? Apytiksliai 1 iš 20 asmenų jį turi, o kur dar nesuskaičiuojamas kiekis žmonių, kurie bent kartą gyvenime turėjo progą pajusti šį „malonumą“.
Suprantama, kad daugeliui kalbėti apie hemorojų yra nepatogu ar gėdinga, tačiau gastroenterologai ragina nebijoti, netylėti ir laiku kreiptis pagalbos. Tinkamas gydymas padeda žmonėms gana greitai atsikratyti šios nepatogios organizmo būklės. Net ir įprastų gyvenimo būdo įpročių pakeitimas prisideda prie greitesnio hemorojaus atsikratymo.
Pacientai gydytojams dažniausiai užduoda šiuos klausimus apie hemorojų:
-
Kas yra hemorojus?
Paprastai tariant, hemorojus – tai patinusios arba uždegiminės venos apatinėje tiesiosios žarnos dalyje. Vidinis hemorojus paprastai nėra skausmingas, bet sukelia kraujavimą, kartais niežulį, o išorinis – gal sukelti skausmą. Išorinį hemorojų galima lengvai apčiuopti pirštais, nes jis formuojasi po oda aplink išangę. Vidinis susidaro išangės arba apatinės tiesiosios žarnos gleivinėje ir apčiuopti jo nepavyksta, nebent jis susidaro už išangės ribos. Rimtų sveikatos problemų šie dariniai nesukelia, bet būna labai nemalonūs. Tam tikri gyvenimo būdo įpročiai, pavyzdžiui, nuolatinis darbas sėdint, gali prisidėti prie hemorojaus susidarymo.
-
Kaip ir dėl ko susidaro hemorojus?
Ne visada galima tiksliai žinoti, kodėl susidarė hemorojus. Dažniausiai jis išsivysto, kai venos, esančios aplink tiesiąją žarną ar išangę, yra per daug spaudžiamos. Kartais per dažnai viduriuojant ar turint nuolatinį vidurių užkietėjimą, sukeliama įtampa, kuri ir yra atsakinga už prieš tai minėtą venų spaudimą.
Kartais hemorojus išsivysto tiesiog dėl netinkamos žarnyno veiklos, per dažno vidurius laisvinančių vaistų vartojimo ar pernelyg dažno klizmų. Net ilgas sėdėjimas tualete ar stiprus stūmimas tuštinantis gali sukelti hemorojų. Gydytojai rekomenduoja būnant tualete nesinaudoti išmaniaisiais telefonais, nes dėl jų žmonės pernelyg daug laiko praleidžia šioje patalpoje. Nėščios moterys turi didesnę riziką turėti hemorojų dėl vidurių užkietėjimo ir augančio vaisiaus, kuris gali spausti tiesiąją žarną.
-
Kokie hemorojaus simptomai:
- skausmas ar niežulys aplink išangę;
- odos išsikišimo jausmas tuštinantis;
- kraujavimas tuštinimosi metu;
- sujautrėję odos dariniai aplink išangę.
-
Ar dėl hemorojaus reikia kreiptis į gydytoją?
Hemorojus gali būti gydomas namuose. Reikėtų pranešti gydytojui, jeigu po savaitės simptomai nesumažėjo. Kai kuriais atvejais taip pat geriau pasirodyti gydytojui, nes, pavyzdžiui, tokie simptomai, kaip kraujavimas, gali būti visai ne dėl hemorojaus, o dėl rimtesnių ligų: žarnos vėžio, opinio kolito ar Krono ligos. Labai svarbu ištirti dėl ko tam tikri simptomai jus kamuoja ir taip užkirsti kelią didelėms ligoms. Taip pat svarbu žinoti ir nesijaudinti be reikalo, nes hemorojus pats iš savęs nesukelia tiesiosios žarnos vėžio ir tikrai nepadidina rizikos susirgti šia liga.