Gyvenimo ratas rajone: gimė mažiau, mirė daugiau

Parašė:  2021-01-15

Peržengusios Naujųjų metų slenkstį „Telšių ŽINIOS“ tradiciškai apžvelgia praėjusių metų rajono civilinės metrikacijos statistikos duomenis.
Deja, nelengvi pandeminiai metai ir čia šiek tiek pakoregavo rodiklius. Smarkiai krito santuokų skaičius, o mirtingumo rodikliai šoktelėjo aukštyn. Nuo 2014 m. rajone vis mažėja gimstamumas.
Aurelija SERVIENĖ
Naujagimiai
Per 2020 m. Telšių rajone užregistruota 360 gimimų, 15 naujagimių mažiau nei 2019 m. Pilnoje šeimoje gimė 204 vaikai. Gimusių užsienio valstybėse ir įtrauktų į apskaitą – 52 vaikai, 37-iais mažiau nei 2019 m.
Praėjusiais metais berniukų gimė 189, mergaičių – 171. Pastebima, jog jau kelinti metai iš eilės gimsta daugiau berniukų negu mergaičių.


Jauniausia mama pernai tapo septyniolikmetė, o tėveliu – devyniolikmetis.
Per 2020 m. gimė 4 poros dvynukų (dvi poros – mergaitė ir berniukas, dvi poros – mergaitės). Dar viena labai džiugi žinia: tarp naujagimių buvo ir trynukės mergaitės.
2020 m. pripažinta tėvysčių – 119 (2019 m. – 127). „Džiugu tai, kad tėveliai supranta atsakomybę savo atžaloms ir ne santuokoje gimusius vaikus pripažįsta savais“, – sakė Telšių rajono savivaldybės administracijos Teisės ir administravimo skyriaus vyr. specialistė Daiva Petkuvienė.
2019 m. 50 naujagimių augino vienišos mamos, o jau 2020 m. vienišos mamos įregistravo 37 naujagimius. Vyr. specialistės manymu, tikėtina, kad jaunų tėvų požiūris į šeimą keičiasi į gerąją pusę.
Populiariausi vaikų vardai
Pernai populiariausi mergaičių vardai, kaip ir kasmet, išliko panašiai tie patys: Urtė, Gabrielė, Viltė, Jorė, Kotryna, Goda, Patricija, Gabija, Kamilė, Luknė, Lėja.
Retesni mergaičių vardai: Gluosnė, Abigailė, Lilė, Odrė, Grytė, Doneta, Milėja, Versmėja, Upė, Frėja, Vykintė, Estėja, Aurėja, Viltėja, Iglė.

Sugrįžta vardas Barbora.
Berniukų populiariausi vardai: Domantas, Domas, Joris, Arijus, Lukas, Adas, Ąžuolas, Džiugas, Kajus, Emilis, Jokūbas, Herkus.
Netradiciniai berniukų vardai: Danas, Rojus, Jovydas, Keremas, Uvis, Hubertas, Žakas, Konoras, Rytojus Adas.
Sugrįžta vardai Danielius, Motiejus, Juozas, Jurgis, Aleksas.
Netektys
Vieni ateina į šį pasaulį, o kiti, deja, išeina. Per 2020 m. Telšių rajonas neteko 675 miesto ir rajono gyventojų. Tarp jų – įtraukti į apskaitą mirę užsienio valstybėse 17 žmonių. 2019 m. mirusiųjų skaičius buvo gerokai mažesnis – 621.
Anot D. Petkuvienės, mirties priežasčių struktūra Telšių rajono savivaldybėje jau daugelį metų išlieka nepakitusi. Trys pagrindinės mirties priežastys: širdies ir kraujotakos sistemos ligos, piktybiniai navikai ir infekcijos. Pernai mirčių padaugėjo nuo COVID-19 infekcijos.
Santuokos
Civilinės metrikacijos duomenimis, per 2020 m. iš viso susituokė 217 porų, o 2019 m. aukso žiedus sumainė 283 poros.
D. Petkuvienė kalbėjo, kad konkrečiai pernai Santuokų rūmuose susituokė 140 porų

(2019 m. – 147), o 72 poros tuokėsi bažnyčiose ir buvo įtrauktos į apskaitą.
Susituokusių Lietuvos Respublikos piliečių su užsienio piliečiais pernai buvo 6 poros, kurių visos nuotakos – lietuvaitės. Ir kas žino, kur jos iškeliaus: galbūt į Moldaviją, į Latviją, į Braziliją, į Jungtinę Karalystę, į Vokietiją ar Ukrainą.
2020 m. įtrauktos į apskaitą susituokusios užsienio valstybėse 5 poros (2019 m. – 20 porų).
Pernai Santuokų rūmuose buvo sutuoktos dvi nepilnamečių poros.
Pasak D. Petkuvienės, labai daug jaunavedžių planų sujaukė šalyje prasidėjusi COVID-19 pandemija. Daug atsiimta arba nukelta prašymų susituokti į 2021 metus. Santuokų ceremonijos karantino metu vyksta sugriežtintomis sąlygomis, ceremonijoje gali dalyvauti tik 5 asmenys. Visi norintys pasveikinti turi tai daryti nuotoliniu būdu.
„Populiariausias laikas tuoktis kaip visada išlieka vasara. Daugiausia jaunieji renkasi civilinės metrikacijos salę, tačiau šiemet turėjome nemažai ir išvažiuojamųjų, tai yra reprezentacinių santuokų. Kol kas populiariausia santuokoms vieta yra sodyba „Villa Valery“, – pasakojo vyr. specialistė.
2021 metams Santuokų rūmams jau pateikti 37 prašymai sudaryti santuoką. Vyr. specialistė minėjo, jog daugelis porų kol kas tik teiraujasi ir akcentuoja, kad COVID-19 pandemija neleidžia visko suplanuoti ir ryžtis organizuoti būsimą šventę.
Ištuokos
Vieni tuokiasi, o kiti skiriasi. Ištuokų Telšių rajone per 2020 m. užregistruota 109. Iš jų 3 poros įtrauktos į apskaitą išsituokusios užsienyje. 2019 m. išsituokė šiek tiek mažiau porų – 95, iš kurių 1 įtraukta į apskaitą išsituokusi užsienyje.
Vardo, pavardės pakeitimo bylų 2020 m. sudaryta 24. Pakeitė tik vardą 6 asmenys, tik pavardę – 18. Kad pasikeistų vardą ir pavardę, nebuvo nė vieno. 2019 m. vardus ir pavardes keitė 17 asmenų.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar džiugina žiema?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt