Praėjusią savaitę įvyko detalaus plano, pagal kurį numatoma statyti kiaušinių perdirbimo fabriką Gaudikaičių kaime, pristatymas. Degaičių, Gaudikaičių gyventojams apie rengiamą dokumentą pasakojo UAB „JAS“ atstovai. Anot jų, minėtas žemės sklypas bus padalytas į penkias dalis, nekeičiant žemės naudojimo paskirties. Planuojama, kad naujajame paukštyne bus auginama apie 800 tūkst. vištų dedeklių. Šalia vištidžių numatoma statyti ir sandėlius, pašarų gamybos, kiaušinių perdirbimo ir rūšiavimo cechus.
Plano pristatyme dalyvavo ir gyventojai. Jie įteikė daugiau nei 1 700 žmonių, pasisakančių prieš paukštyno statybą, parašų ir taip aiškiai parodė savo poziciją – kiaušinių perdirbimo fabriko Telšių pašonėje nereikia.
„Reikėtų pradėti kalbėti nuo to, kad Telšių rajono savivaldybės taryba leido rengti detalųjį planą Gaudikaičių kaime, kur žemės ūkio paskirties naudojimo būdas aiškiai nurodomas – specializuoti sodininkystės, gėlininkystės, šiltnamių, medelynų ir kitų specializuotų ūkių žemės sklypai, o naudojimo pobūdis – specializuoti augalininkystės ar gyvulininkystės ūkiai, – „Telšių ŽINIOMS“ kalbėjo gyventojų interesus ginantis Alvydas Jokšas. – Planavimo tikslais taip pat nurodyti sklypo padalinimas, teritorijos tvarkymo ir naudojimo režimo nustatymas. Taigi, jokio leidimo užsiimti vištininkyste ar paukštininkyste nebuvo duota.“
Kitas dalykas, anot žinomo Telšių rajono visuomenininko, yra tai, kad viešumoje pasirodžiusi informacija (skelbimas „Telšių ŽINIOSE“ 2012 03 09, nr. 20 (1248)), neva remiantis Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2011 m. spalio 6 d. įsakymu (kuris parengtas pagal Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimą, – red.), skelbia, jog yra planuojami modernūs vištų dedeklių, kiaušinių gamybos ūkiai bei perdirbimo įmonė.
„Man nesuprantama, kaip neturint Tarybos leidimo buvo pakeista žemės ūkio paskirtis, – kalbėjo A. Jokšas. – Turiu Nekilnojamojo turto registro išrašą, kad negalima keisti žemės sklypo Gaudikaičiuose, kur ruošiamasi statyti fabriką, žemės ūkio paskirties.“
Kitas dalykas, anot A. Jokšo, LR žemės ūkio ministro įsakymu yra apibrėžta, kad tokiems fabrikams turi būti taikoma 1 km sanitarinė apsaugos zona.
„Detalaus plano viešinime dalyvavusi UAB „Ardynas“ aplinkosaugos ir poveikio aplinkai vertinimo projekto vadovė Jolanta Paplauskienė mums pateikė informaciją, jog atstumas iki Telšių nuo tos vietos, kur bus statomas kaušinių perdirbimo fabrikas, yra daugiau nei 1 km. Tačiau iki Telšių miesto ribos vos 300 m, – kalbėjo A. Jokšas. – Jie teigia, jog iki AB „Žemaitijos pienas“ yra 1 km 20 m, kai daugiausiai iki pieno perdirbimo bendrovės bus 700 m. Bandoma meluoti, pateikiant klaidingus atstumus… Jie taip pat negalėjo atsakyti į mano klausimą, koks turi būti vienai vištai paukštidėse tenkantis narvo plotas. Savo dokumentuose įsirašė 550 kv. cm, o juk nuo šių metų sausio 1 d., įsigaliojus naujiems Gerovės reikalavimams, privalo būti 750 kv. cm. Taigi, jie nei to nežino!“
Anot A. Jokšo, per kelias savaites buvo surinkta per 1 700 gyventojų, pasisakančių prieš kiaušinių fabriko statybą, parašų. Jie buvo įteikti detaliojo plano rengėjams, J. Paplauskienei. Taip pat surinkti parašai bus įteikti Telšių rajono savivaldybės merui ir administracijos direktoriui, Aplinkos ministerijai ir kt.
„Gal žmonės dar nesuvokia, kad jų panosėje žadama statyti tokį fabriką, kuris ne tik skleis savo „aromatą“, bet ir turės neigiamą poveikį jų sveikatai, – kalbėjo A. Jokšas. – Yra daug informacijos apie tai, kad net 30 proc. šalia tokių statinių gyvenančių žmonių kankina alerginės ligos. Įsivaizduokite, kad jie kiekvieną dieną po Telšių palange kraus 34 t mėšlo. Ir tai yra jų pateikti skaičiai, kurie, tikiu, kad yra gerokai sumažinti.“
„Atvažiavo tarsi kokie „glušiai“ – nežinojo net, kiek kiekvienai vištai turi būti skirta kvadratinių centimetrų, nebuvo pateikta jokio poveikio aplinkai vertinimo, nežinojo, kas, kaip ir kur bus statoma, – detalaus plano pristatymo įspūdžiais dalijosi Degaičių seniūnas Antanas Kontrimas. – Savo dokumentuose rašo, kad Gaudikaičiai yra 1 km nuo Telšių… Na, nežinau, kuriais A. Smetonos laikų žemėlapiais jie vadovavosi, rengdami tą detalųjį planą… Matyt, galvojo, jog atvažiuos į kaimą, kelios bobutės jiems paprieštaraus, ir viskas bus baigta – prastums viešinimą. Neišdegė. Gyventojai, įteikdami daugiau nei 1 700 parašų, pasiuntė juos namų darbų daryti.“