Telšių Žemaitės gimnazijos abiturientė aštuoniolikmetė Lukrecija Birškytė neseniai grįžo iš „Lyderystės akademijos“ Amerikoje, kur visą mėnesį dalyvavo įvairiose veiklose, o ten įgytą patirtį taikys Telšiuose ir už miesto ribų. Tai labai brandi mergina, kuri gali būti pavyzdžiu jaunimui, kaip siekti tikslų. Ji – aktyvi ateitininkė, Telšių verslaus jaunimo grupės narė, daugybės „Erasmus+“ projektų dalyvė, padedanti į juos įsilieti ir nedrąsiems, be patirties jauniems žmonėms. Lukrecija puikiai geba suderinti mokslus ir savo versliąją pusę, turi tvirtą nuomonę ir aiškią viziją.
Aurelija SERVIENĖ
– Grįžote iš „Lyderystės akademijos“ Amerikoje. Kaip sekėsi?
– Jau pirmojoje savo „Erasmus+“ mainų programoje, kuri vyko 2022-ųjų pavasarį Slovakijoje, supratau, kad mainų programos man yra galimybė atrasti ne tik pasaulį, bet ir save, savo talentus. Ten, įkvėpta veiklių bendraamžių, nusprendžiau ieškoti būdų, kaip išvykti į Ameriką dar nebaigus mokyklos. Ieškojau galimybių, kurios neužkrautų finansinės naštos tėvams, o kartu ir atlieptų mano pomėgius ir interesus, t. y. verslą, lyderystę, idėjų generavimą. Taip radau Baltijos ir Amerikos laisvės fondą, kuris Baltijos šalių moksleiviams siūlė mėnesio trukmės „Lyderystės akademiją“ Amerikoje. Programos metu 3 savaites mokomi verslo profesoriaus, trijų verslų savininko studijavome investavimą, ekonomiką, tvaraus verslo modeliavimą. 4-ąją savaitę keliavome į Niujorką ir Vašingtoną.
Atranka akademijos stipendijai gauti susidėjo iš kelių etapų. Pirmajame turėjau rašyti rašinius anglų kalba, kurie pagrįstų mano norą ir tinkamumą dalyvauti programoje. Pavyzdžiui, turėjau papasakoti apie savo, kaip lyderės, patirtį sprendžiant visuomenei opią problemą. Nors rašiniams skyriau daug laiko, dėl savo patirties socialinėje ir pilietinėje veikloje žodžių jiems rašyti netrūko. Pamenu, būdama Telšių verslaus jaunimo klube gavau el. laišką iš Amerikos ambasados Lietuvoje, kuriame buvau pasveikinta patekus į antrąjį – interviu – etapą. Tai buvo pirma akimirka, kai tvirtai patikėjau, kad galiu laimėti stipendiją savo svajonei įgyvendinti. Kartu su anglų kalbos mokytoja Rasa Tėpele dabar juokaujame, kad gerai, jog „aplikuojant“ nežinojome, kokie buvo atrankos mastai: į amerikietišką svajonę išvykau su 35 bendraamžiais iš 1 500 kandidatavusių.
Studentų gyvenimą išbandėme Pietų Portlando koledžo miestelyje ant Atlanto vandenyno pakrantės. Nuo pirmųjų atvykimo dienų pajutome saugią mokymosi atmosferą: po susipažinimo su profesoriumi buvo aišku, kad mūsų klaidos čia bus vertinamos ne prastu pažymiu, o patirties įgijimo verte, kad kūrybiškumas yra vertybė, kurią puoselėsime praktikuodami atsipalaidavimo technikas. Tarp teorijos paskaitų apie investavimą, tvaraus verslo vystymą, rinkos ekonominius rodiklius ir lyderystės vaidmenį versle būdavome akis į akį supažindinami su verslo savininkais iš įvairių industrijų, jų sėkmės istorijomis. Išgirsdavome įvairių patarimų apie ypač svarbius įgūdžius ir įpročius siekiant valdyti verslą. Pokalbiai su turtingais ir įtakingais Meino valstijos žmonėmis tarsi liepsna uždegdavo mūsų jaunas ir motyvuotas mintis, tad, kad emociškai neperdegtume, būdavome skatinami medituoti. Meditacinius kvėpavimo ir sąmoningumo pratimus atlikdavome ir individualiai, ir kartu su profesoriumi. Tobulėjome kaip individai: atlikti IQ, lyderio savybių, empatijos testai leido mums pažinti savo stipriąsias ir silpnąsias savybes.
Taigi šios programos tikslas yra su neformaliojo ugdymo pagalba investuoti žinias į Baltijos šalių ateities lyderius, kurie nuo mokyklos dienų ėmę kurti verslo pažinčių ratą galėtų dirbti dėl savo šalies stiprindami jos ekonomiką, tobulindami technologijas, prisidėdami prie svarbių žmonijai politinių sprendimų. Savo ateitį matau Lietuvoje, tikiu, kad ši patirtis buvo tik startas į kitus atradimus, kurie kels mano kompetencijas ir leis ateityje efektyviai prisidėti gerinant visuomenės gyvenimą ir ekonominę padėtį Lietuvoje.
– Esate aktyvi ateitininkė, Telšių verslaus jaunimo grupės narė, daugybės „Erasmus+“ projektų dalyvė. Iš kur šis noras viskuo domėtis?
– Nuo vaikystės buvau ypač smalsus vaikas. Man pasisekė, nes šeima mane skatino išbandyti daugybę veiklų. Atsidūriau ten, kur noriu būti, nes ėjau ten, kur vedė širdis. Už tai būsiu amžinai dėkinga tėvams, seneliams, seseriai, mokytojams.
Daug dėmesio skiriu matematikai ir fizikai. Tikslieji mokslai yra mano investicija į loginį mąstymą ir ateitį inžinerinėje srityje. Esu matematikos ir fizikos olimpiadų ir konkursų dalyvė. Tai man yra svarbios patirtys, priartinančios prie ateities planų- inžinerinių studijų. Domiuosi inovacijomis atsinaujinančioje energetikoje ir dirbtiniame intelekte, seku, kas naujo įžengia į Lietuvos rinką. Esu motyvuota kaupti matematines ir fizikos žinias dar mokyklos suole, nes jau ne pirmi metai laukiu, kol galėsiu prisiliesti prie technologijų ir investicijų praktikoje.
Visos išbandytos saviugdos veiklos tapo mano asmenybės dalimi: išmokė disciplinos ir ambicingų tikslų išsikėlimo ir siekimo, išugdė atsakomybės jausmą, suteikė erdvės praktikoje demonstruoti lyderystės gebėjimus. 5 metus grojau pianinu muzikos mokykloje, lankiau teatro grupę „Savi“. Tada ėmiau kultivuoti irklavimą, savanoriauti. Ateitininkams priklausau jau 9 metus. Šiuo metu dalyvauju verslaus jaunimo klubo veikloje, siekiu pažinti Telšių verslo įmones, jų veikimo principus ir vertybes.
Vis dėlto lemiamą vaidmenį dabartiniams mano interesams turėjo „Erasmus+“ mainų programos – ėmiau geriau perprasti žmones. Gyvendama su įvairių kultūrų, religijų, pažiūrų ir amžiaus grupių žmonėmis pradėjau domėtis psichologija, emociniu intelektu. Sukaupta kultūrinė patirtis man leidžia į daugelį situacijų pažvelgti iš keleto perspektyvų, rasti optimalius sprendimus nebijant kvestionuoti savo pačios nuomonės. Mano aistra ir pašaukimas yra verslas, tikiu, kad komunikacijos, kultūrų ir diversijos patirtis yra dalis sėkmės recepto tampant antreprenere.