Vasario 29-ąją Telšių rajono savivaldybėje vyko praėjusių metų Telšių ir Šiaulių apskričių policijos veiklos ataskaitos pristatymas. Su ja galėjote susipažinti kovo 1 dienos „Telšių ŽINIOSE“. Pateikta statistika rodo gerėjančius veiklos rezultatus ir svarbiausią dalyką – augantį visuomenės pasitikėjimą policija. Praėjusių metų pabaigoje atliktos visuomenės nuomonės apklausos duomenimis, pasitikėjimas policija minėtose aptarnaujamose teritorijose siekia 85 procentus ir viršija šalies pasitikėjimo policija vidurkį (82 proc.). Nuo 2020 m. iki 2024 m. balandžio mėnesio vyksta Telšių ir Šiaulių apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų sujungimo eksperimentas.
Veiklos ataskaitos pristatyme policijos generalinis komisaras Renatas Požėla teigė, kad bus svarstoma galutinai Telšių ir Šiaulių apskričių vyriausiuosius policijos komisariatus sujungti į vieną apygardą. Savivaldybės salėje pasigirdo abejojančių tokio žingsnio naudingumu.
Pasidomėjome, ką apie tai galvoja feisbuko „Telšių ŽINIŲ“ paskyros skaitytojai. Rubrikoje „Nuomonių laukas“ paklausėme, kokia jų nuomonė dėl galutinio sprendimo sujungti abu komisariatus į apygardą? Ar netaps Telšiai visišku Šiaulių šešėliu?
Meida GAIŽAUSKAITĖ
Skaitytojų nuomonė
Skaitytojai aktyviai įsijungė į diskusiją ir negailėjo komentarų. Dauguma pasisakė, kad nepritaria sujungimui į bendrą apygardą.
Skaitytoja Stasija Černauskienė rašė: „Telšiams reikia savo policijos. Jokiu būdu nejungti. Yra daug priežasčių. Žemaitijos sostinė – su savo policija! Nepritariame sujungimui.“
Ja Nina: „Nepritariu, nes taip netrukus Telšiai taps dideliu kaimu. O gaila…“
Birutė Veronika: „Nesąmonė. Telšiai neturi valdžios, jiems tik viską atiduoti, prarasti, naikinti.“
Vilma Stankuvienė manė, kad įstaigos ir taip Telšiuose nyksta: „Telšiai ir taip jau mažai ką turi. Bankai išsikelia į didžiuosius miestus, „Sodra“ priklauso ne Telšiams, Darbo birža irgi. Tai bent policija tegul lieka.“
Vytautas Rambutis piktinosi: „Tik atskirai. Turim didžiausią policijos pastatą. Renovacijai sukišti milijonai. Jei jau miestas be savo komisariato, tai…“
Taip pat V. Rambutis manė, kad Savivaldybės taryba turi kovoti, jog išliktų komisariatas.
Vaclovas Ringys: „Vargiai kas ir pasikeis nuo tos mūsų nuomonės, bet negeras sprendimas.“
Robertas Urbonas norėtų atvirkštinės situacijos. „Tai siūlyčiau Šiaulius prijungti, Telšiuose būtų valdžia, juk sostinė.“
Ir tik vienintelis skaitytojas – Evaldas Matas rašė: „Lai jungia ir greičiau.“
Trumpa policijos veiklos ataskaitos pristatymo apžvalga
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (APVK) viršininkas Ramūnas Sarapas pristatė abiejų apskričių veiklos rezultatus ir pasidžiaugė, kad jie gerėja. „Žmonės mato, suvokia ir vertina saugumo jausmą. Telšiuose net 81 proc. žmonių galvoja, kad yra labai saugu. Gyventojų pasitikėjimas policija auga“, – sakė R. Sarapas. Taip pat padėkojo kolegoms už profesionalumą ir pastangas. Pristatydamas veiklos rezultatus viršininkas ir pajuokavo: „Nekalbėkime vien apie kriminalus. Norėčiau jūsų paklausti, ar žinote, kas vienija Šiaulius ir Telšius? Ilgai ieškojau – ogi meilė gyvūnams. Telšiuose įvairiose vietose yra 47 meškos, o Šiauliuose yra paveikslas su 42 pavaizduotais katinais.“
Telšių rajono policijos komisariato viršininkė Aurelija Kontrimienė pristatė Telšių rajono policijos 2023 m. veiklos rezultatus. Džiaugėsi savo kolektyvu. Telšių apskrityje sunkių ir labai sunkių nusikaltimų kategorijos nusikalstamų veikų ištyrimo procentas patenka tarp lyderių Lietuvoje. Taip pat svarbu paminėti, jog Telšių rajono policijos komisariate nėra darbuotojų trūkumo, yra laisvas tik vienas etatas. Per praėjusius metus Telšiuose pradėjo dirbti 6 nauji pareigūnai. Telšių rajono policijos viršininkė pristatymą baigė fraze: „Policija ir bendruomenė kartu – saugi visuomenė.“
Neapsieita be prieštaringų klausimų
Telšių rajono savivaldybės Eismo saugumo komisijos narys, pasinaudodamas proga, kad dalyvauja tiek Šiaulių, tiek Telšių policijos viršininkai, paklausė: „Visą laiką komisijoje turėjome policijos atstovą iš Telšių. Šiandien turime atstovą iš Šiaulių. Ar Telšiai nebeturi kompetentingų kelių policijos atstovų? Ar neatrodo jums, kad telšiškis geriau žino miesto gatves ir problemas? Ar svečias daugiau žino, ar vietinis? Ar apsimoka važinėti iš Šiaulių?“
Šiaulių APVK viršininkas R. Sarapas atsakė, kad niekas kompetencijos klausimų nekvestionuoja, tai yra bendro padalinio darbas ir atstovas yra vienas. Tačiau išgirdęs ir vicemero pastabą prižadėjo, kad deleguos vietinį pareigūną.
Policijos generalinio komisaro R. Požėlos išsakyta nuomonė
R. Požėla kalbą pradėjo dėkodamas Telšių rajono savivaldybei ir vietos policijai už tradicinį ir ilgametį bendradarbiavimą. Taip pat padėkojo už tai, jog Telšių rajono savivaldybė buvo pirmoji Lietuvoje, kuri pradėjo įgyvendinti jaunų specialistų pritraukimo programą. „Ir šiandien ta nedidelė jūsų sniego gniūžtė rieda per šalį tapdama vis didesniu sniego kamuoliu. <…> Netgi Vilnius palūžo. Vilniaus miesto savivaldybės taryba priėmė sprendimą dėl paramos skyrimo būsimiems policijos pareigūnams, kurie įsipareigos Vilniuje dirbti penkerius metus. Tokie sprendimai labai džiugina“, – kalbėjo policijos generalinis komisaras.
Anot R. Požėlos, sunkūs ir labai sunkūs nusikaltimai turi tendenciją mažėti. Šalyje darosi saugiau.
„Lyginant nusikalstamumo dešimtmečio skaičius, 2013 m. šalyje registruota per 80 000 nusikalstamų veikų, o dabar pokytis per pusę. Kas nutiko? Mūsų visuomenė auga. Institucijos prisitaiko prie situacijos“, – kalbėjo svečias.
Generalinis komisaras išskyrė policijos prioritetus, ir vienas iš jų – reforma, kad Šiaulių ir Telšių apskričių vyriausieji komisariatai būtų sujungti į vieną – į Šiaulių apygardos vyriausiąjį policijos komisariatą.
„Kodėl Šiauliai ir Telšiai? Prisiminkime, 2020 m. gegužės mėnesį Mažeikių rajone nužudytas pareigūnas. Natūralu, kad privalėjome pažvelgti giliau. Tuomet atlikome tuometinės Telšių apskrities policijos veiklos auditą, įsivertinome, kokioje situacijoje yra Telšių apskrities policija, ir, deja, konstatavome, kad ir dėl objektyvių dalykų maža apskritis negali kovoti su didelėmis problemomis. Po trijų mėnesių po šios tragedijos pradėjome eksperimentą, kai Telšių apskrityje atsirado galimybė turėti daugiau pajėgumų, kokybės, kiekybės. Kai kurie klausimai nuėjo negrįžtamai… Kriminalinė policija, operatyvus valdymas, policijos pareigų valdymas, specialios paskirties Šiaulių pareigūnų nuolatiniai atvykimai į Telšių miestą, rajoną ir kitus apskrities policijos padalinius. Areštinių reforma. Iš 10 areštinių liko 5. Gauname daug kritikos, bet yra matematinis paaiškinimas: šių 5 areštinių užimtumas sudaro apie 20 proc., jei būtume palikę 10, tai būtų užimtumas 10 proc. Areštinę išlaikyti be galo brangus malonumas. Tai yra mūsų mokesčių mokėtojų pinigai. Ar mes turime teisę juos taškyti? Tikrai ne. Vidiniai mūsų padaliniai jau seniai dirba apygardų principu. Sprendimai dar nepriimti, bet jau šiandien Šiaulių policija dirba ne apskričių principu, o apygardų, – kalbėjo R. Požėla. – Iš pristatymų, kasdieninės policijos veiklos auditavimų matyti, kad yra daug daugiau pliusų nei minusų. Taisytinų vietų tikrai yra, tačiau mes turime padėti tašką. Atsakyti sau į klausimą: arba grįžtame į 2020 m. pavasarį, arba turime greitai priimti sprendimus. Esame aptarę su vidaus reikalų ministre, kad kovo 4–8 d. darome susitikimą, pasitarimą, eksperimento pristatymą ministerijoje. Kviesime gerbiamą Seimo narį Valentiną Bukauską, Telšių rajono merą Tomą Katkų, Šiaulių ir Telšių policijos vadovybę, Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovus, Vidaus reikalų ministerijos vadovybę, policijos vadovybę. Ir bandysime rasti sprendimą kartu argumentų kalba. Kreipsimės, jog būtų priimtas individualus Vyriausybės sprendimas dėl Šiaulių ir Telšių policijos eksperimento pabaigimo, t. y. kad būtų naikinamas Telšių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas kaip juridinis asmuo, paliekant Telšių rajono policijos komisariatą ir kitus policijos komisariatus, Telšių AVPK teisės pereitų Šiaulių AVPK. Tai iš esmės būtų įtvirtinta „status quo“ situacija.“
Taip pat generalinis komisaras paminėjo, jog pagal Telšių pavyzdį bus įkurti nauji komisariatai Utenoje, Tauragėje, Alytuje ir Marijampolėje. „Atsiranda labai aiški logika mažosiose apskrityse. Apskrities policijos komisariatas bus atsakingas už visą apskritį, o įsteigtas rajono policijos komisariatas atsakingas už konkrečią savivaldybę“, – sakė R. Požėla.