Nors sakoma, kad roges reikia ruošti vasarą, ir šildymo sezonas jau prasidėjo, tačiau dar pats laikas deramai pasirūpinti, jog šaltuoju metų laiku išvengtume skaudžių nelaimių. Telšių rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos direktorius Rimas Radavičius dar kartą perspėja gyventojus susitvarkyti šildymo sistemas.
„Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad kaminas sandarus, tačiau būtina atidžiau jį įvertinti, ypač sunkiai prieinamose palėpėse. Per vos įžiūrimą įtrūkimą gali veržtis mažas dūmelis ar išlėkti menka kibirkštėlė ir įplieksti ugnį – taip prišaukti didelę nelaimę. Jeigu nesuspėjote kaip geri šeimininkai vasarą apžiūrėti savo namo kamino, pasirinkite gražesnę rudens dieną ir būtinai tai padarykite. Mūriniame kamine gali žiojėti plyšiai, įskilimai, jo šachtoje – daug suodžių. Vadinasi, reikia bemat pasiraitoti rankoves ir kibti į darbą. Suodžiams valyti svarbu pasirinkti nevėjuotą, sausą orą“, – sako R. Radavičius.
Priešgaisrinės tarnybos direktorius pastebi, kad gyventojai per vasarą dažnai katilinę paverčia sandėliais, kur sukrauna visokius mažai naudojamus ar visai nebereikalingus daiktus: „Žmonės turėtų iš katilinės patalpos pašalinti nereikalingus daiktus, degias medžiagas. O katilinės durys per kūrenimo sezoną turėtų būti uždarytos – gaisro atveju tai neleidžia ugniai taip greitai plisti į kitas patalpas. Jei durys yra atviros, iš užsidegusios patalpos ugnis sklinda tolyn taip greitai, kaip bėgantis vanduo.“
Netruks su sniegu įsismarkauti žiema. Savivaldybės priešgaisrinės tarnybos direktorius prašo gyventojų, ypač atokiau gyvenančių nuo pagrindinių kelių, atsikasti privažiavimą iki namo: „Žiemos metu dažnai girdžiu ugniagesių gelbėtojų nusiskundimų, kad sunku pasiekti gaisro židinį, ypač kai užsidega ne gyvenamasis namas, o ūkiniai pastatai, sandėliukai. Bendruomenėms reikėtų susitarti, kaip galima vieni kitiems padėti – gal ūkininkas turi technikos, darbingų žmonių ir pan., kad, ištikus nelaimei, ugniagesiai operatyviau galėtų pasiekti gaisravietę ir iš ugnies išgelbėti turtą.“ Ta pati situacija ir su vandens telkiniais – ugniagesiams būtina papildyti vandens atsargas, o telkiniai dažnai būna užšalę, padengti storu sniego sluoksniu.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, neatsargus rūkymas ir neatsargus elgesys – tai dvi pagrindinės priežastys, dėl kurių kilusiuose gaisruose žūsta daugiausia mūsų šalies gyventojų. Manoma, kad apie 70 proc. žmonių žūčiai įtakos turėjo alkoholis. Kiekvienas pilietis, piktnaudžiaujantis alkoholiu, šalia savęs sukuria pavojingą zoną. Tokie žmonės nesilaiko gaisrinės saugos taisyklių, o sukėlę gaisrą, nesugeba išsigelbėti patys ar padėti kitiems.
R. Radavičius įspėja visus stikliuko ir cigaretės mėgėjus, kad jų pomėgis užsitraukti dūmą gali būti paskutinis. Be to, tai ne tik pavojus jų pačių gyvybei – didinama rizika artimiausiems kaimynams bei viso namo gyventojams.
Prisiminkite: kilus gaisrui, reikia skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112.