
Birželio 18–23 dienomis Telšių kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Čiučiuruks“ dalyvavo 27-ajame tarptautiniame folkloro festivalyje „CIOFF/IOV Frydek-Mistek“ Čekijoje. Savo tradicinę kultūrą – dainas, šokius, muziką, tradicijas, amatus, nacionalinę virtuvę – visa, kas atspindi tautos unikalumą, savitumą, pristatė Čilės, Slovakijos, Ispanijos, Turkijos, Čekijos ir Lietuvos atstovai.
Festivalis pasižymi itin aukšta menine verte, o tai reiškia, kad kolektyvai, pristatantys savo šalies kultūrą, turėjo pateikti autentišką tradicinį folklorą, groti tradiciniais instrumentais. Beje, visų šalių muzikantų pasirodymai buvo pristatomi atskirai, ko iki šiol nė viename tokiame festivalyje nėra buvę. Jei festivalis yra globojamas CIOFF (Tarptautinė folkloro festivalių ir liaudies meno organizavimo taryba, veikianti prie UNESCO) ir IOV (Tarptautinė liaudies meno organizacija), jis turi laikytis itin griežtų nuostatų. Minėtasis festivalis skirtas pasaulio tautų tradicijų įvairovei pažinti ir reprezentuoja autentišką folklorą, natūraliai besitęsiančias arba rekonstruotas istorines tautų kultūros tradicijas. Pagrindinė jo idėja – atskleisti dalyvių atstovaujamų kultūrų paraleles ir kontrastus.
Festivalio metu „Čiučiuruks“ surengė šešis koncertus įvairiuose Moravijos-Silezijos regiono miestuose. Didžiulį įspūdį paliko koncertas Hukvaldo miestelio mokykloje. Pilnutėlėje salėje mokyklos vaikai itin susikaupę žiūrėjo visą koncertą. Po jo visi drąsiai įsijungė į bendrus lietuviškus šokius, ratelius. „Čiučiuruks“ dalyvius sužavėjo aukšta mokyklos bendruomenės kultūra, pagarba kitos šalies kultūrai, festivalio dalyviams.
Po koncerto buvo surengta ekskursija į Hukvaldo pilį, kurios istorija susipina su gamtos grožiu. Ši didinga pilis, pastatyta vaizdingame kraštovaizdyje, Beskidų papėdėje, sužavėjo ne tik savo architektūra, bet ir turtinga istorija, siekiančia senus laikus. Šalia pilies – gražus parkas, kuriame galima pasivaikščioti tarp retų augalų ir gyvūnų rūšių. Ši teritorija – tikras gamtos rojus, nes parke esantys gyvūnai gyvena laisvėje.
Ruošdamiesi festivalio uždarymui visų šalių atstovai privalėjo išmokti festivalio dainą, o „Čiučiuruks“ dar sugebėjo šiai dainai pritarti savo tradiciniais instrumentais.
Festivalio organizatoriai, žiūrovai ir kitų šalių atstovai labai pasidžiaugė ir įvertino „Čiučiuruks“ daugiabalsį dainavimą bei puikių muzikantų universalumą.
Džiaugiamės, kad į savo patirčių kraitelę įdėjome dar vieną festivalio istoriją, mums parodžiusią dar daugiau pasaulio kultūros įvairovės…
Telšių kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Čiučiuruks“ inf.