
Praėjusiame „Telšių ŽINIŲ“ numeryje rašėme apie penkiolika Telšių rajono savivaldybės tarybos narių, kurie veiklai skirtas lėšas naudojo asmeniniais tikslais, o kilus vadinamajam „čekiukų“ skandalui, grąžino jas į Savivaldybės biudžetą. Pratęsdami Telšių „čekiukų“ temą papasakosime apie prokurorų ir dviejų politikų taikos sutartis teisme.
Giedra AKAVICKIENĖ
Gina viešąjį interesą
Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Gabrielė Petkuvienė „Telšių ŽINIOMS“ patvirtino, kad Šiaulių apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras atlieka tyrimą dėl Telšių rajono savivaldybės 2019–2023 metų kadencijos tarybos nariams išmokėtų tokių išmokų panaudojimo teisėtumo.
Šiaulių apygardos prokuratūra, atlikdama šį tyrimą, yra kreipusis į teismą dėl taikos sutarčių sudarymo su dviem Tarybos nariais – Remigijumi Juška ir Remigijumi Puplausku. Šie Tarybos nariai, gavę prokuroro raštą dėl nepagrįstų išlaidų, sutiko grąžinti rašte nurodytą sumą (R. Juška – 3 997,44 euro, R. Puplauskas – 4 616,72 euro) pagal sutartyje nustatytą grafiką. Klaipėdos apylinkės teismas taikos sutartis patvirtino.
Dalis Tarybos narių grąžino neteisėtai panaudotas Tarybos narių išmokas, gavę Telšių rajono savivaldybės raštus, kurie buvo visiems išsiųsti vykdant audito rekomendacijas Telšių rajono savivaldybės merui Tomui Katkui. Beje, tarp grąžinusiųjų pinigus – ir pats rajono vadovas.
Generalinės prokuratūros atstovės G. Petkuvienės teigimu, dalis Tarybos narių grąžino neteisėtai panaudotas Tarybos narių išmokas po to, kai teikė paaiškinimus Šiaulių apygardos prokuratūroje ir aiškinosi dėl jiems išmokėtų lėšų pagrįstumo. Į Savivaldybės biudžetą buvo grąžintos tos sumos, kurių nebuvo galima pagrįsti teikiant paaiškinimus.
Iš viso į Telšių rajono savivaldybės biudžetą jau bendrai grąžinta nepagrįstai panaudotų 23 931,25 euro Tarybos narių išmokų.
Generalinė prokuratūra pabrėžia, kad taikos sutartys sudarytos ir kai kurių Tarybos narių paaiškinimai yra gauti Viešojo intereso gynimo skyriaus tyrime viešojo intereso aspektu, kuriame baudžiamosios atsakomybės klausimas nesprendžiamas, vertinamas tik lėšų Tarybos nariams išmokėjimo pagrįstumas ir teisėtumas.
Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras vadovauja ikiteisminiam tyrimui dėl įtariamo piktnaudžiavimo skiriant išmokas Telšių rajono savivaldybės 2019–2023 metų kadencijos tarybos nariams. Šį ikiteisminį tyrimą atlieka Specialiųjų tyrimų tarnyba. Surinkus duomenų apie galimą piktnaudžiavimą, už tai asmenims gali būti taikoma baudžiamoji atsakomybė.
R. Juška: „Žiniaraščiai nebuvo pildomi“
Tarybos narys R. Juška „Telšių ŽINIOMS“ teigė, jog pagal su prokuratūra teisme sudarytą sutartį į Savivaldybės biudžetą pervedinėja apie 400 eurų per mėnesį. Po dešimties mėnesių bus laisvas nuo šios prievolės.
„Seniau nebuvo jokios nuostatos atsiskaityti, kaip panaudojamos Tarybos nario veiklai skirtos lėšos, žiniaraščiai nebuvo pildomi“, – apie senąją ydingą tvarką kalbėjo R. Juška.
„Kaip reikėjo įsipilti degalų, jeigu iš namų važiuoju iki Savivaldybės, o po to atgal? Ar 3 litrus įpilti į baką?“ – retoriškai klausė politikas. Pasak jo, darydavęs paprasčiau: įsipylęs daugiau degalų važiuodavo Tarybos nario ir savo asmeniniais reikalais.
R. Juškos teigimu, tyrimo metu prokurorai prašė paaiškinti, kur išnaudojo degalus. Įvykiai ketverių metų senumo. Prašė parodyti plakatus, kur važiuota į renginius, susitikimus su gyventojais ir pan.
Tarybos narys nusprendė nemalonius reikalus baigti taikos sutartimi. Juo labiau kad seniau Tarybos nariai degalams, kanceliarijos prekėms gaudavo 200 eurų per mėnesį, paskui išmoka buvo padidinta iki 280 eurų. „Dabar po „čekiukų“ skandalo kas mėnesį gaunu apie 650 eurų atlyginimą“, – sakė R. Juška, kuris ne tik Tarybos narys, bet ir Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto narys.
R. Puplauskas: „Meškos paslauga savivaldai“
Kitas Tarybos narys, pasirašęs taikos sutartį teisme dėl nepagrįstai išleistų lėšų, R. Puplauskas „Telšių ŽINIOMS“ aiškino, kad už degalus mokėjo ne grynaisiais, o sąžiningai tik iš savo banko sąskaitos, nesinaudojo svetimomis kortelėmis, kaip elgėsi kiti kolegos, bet vis tiek prokurorams neįtiko.
Politikas Tarybos nario veiklai skirtas lėšas leisdavo degalams ir kanceliarijos prekėms. Pasak jo, prokurorai prikibo suskaičiavę vykusius Tarybos ir komitetų posėdžius, išmatavę kilometrus nuo namų iki Savivaldybės, pareiškė, kad kilometražas neatitinka. Kilometrų mažai, o degalų daug.
„Nesiginčijau ir sudariau taikos sutartį“, – sakė Telšių rajono savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijos narys R. Puplauskas, pabrėžęs, kad pristatydamas dokumentus Savivaldybės buhalterijai niekada jokių problemų ar pastabų nesulaukęs, dokumentai buvo tvarkingi ir visada tiko.
Politiko nuomone, kilęs „čekiukų“ skandalas padarė meškos paslaugą savivaldai – vietoj 200 eurų išmokos šiandien Telšių rajono savivaldybės tarybos nariui mokama apie 600 eurų, o jeigu jis dar komiteto pirmininkas ar pavaduotojas, papildomai mokamas priedas. Ir svarbiausia – nebereikia rinkti, pristatyti išlaidas pagrindžiančių dokumentų.