Telšių rajono savivaldybės tarybai tvirtinant praėjusių metų Savivaldybės kontroliuojamų įmonių veiklos ataskaitas paaiškėjo, jog įmonėse veikiančios valdybos yra nemenkas galvos skausmas pačioms įmonėms, tiksliau – jų biudžetams. Bene labiausiai tokį skausmą patyrė uždaroji akcinė bendrovė „Telšių šilumos tinklai“, praėjusius metus užbaigusi nuostolingai.
Aistas MENDEIKA
Gegužę įvykusiame Savivaldybės tarybos posėdyje UAB „Telšių šilumos tinklai“ direktorius Jurgis Staševičius tvirtino, jog 2022-uosius įmonė užbaigė nuostolingai ne dėl kokių nors nesėkmių, bet dėl pačios valdybos priimtų sprendimų. Šie metai gali baigtis dar blogiau, nes valdybos narių atlyginimams teks skirti gana didelę sumą pinigų.
„Praėjusius metus užbaigėme su 6,6 tūkst. eurų nuostoliu. Mūsų įmonės biudžetas ir šiaip nebūna labai didelis. Anksčiau šildėme du daugiabučius Varniuose. Dabar vienas jau nuo mūsų tinklų atsijungė. Nors pernai valdybos išlaikymas kainavo nedaug, būtent jos narių sprendimu teko apie 10 tūkst. eurų sumokėti už planą, kaip pasiruošti perimti visą šilumos ūkį iš bendrovės „Litesko“, nes 2025-aisiais baigiasi nuomos sutartis. Manau, kad toks naujas planas apskritai nereikalingas, jis jau buvo paruoštas 2015-aisiais. Jei ne šis planas, būtume turėję apie 5–6 tūkst. eurų pelno. Per praėjusius metus valdybai sumokėjome apie 2 tūkst. eurų. Blogiausia, kad per šiuos metus, pasikeitus įstatymo nuostatoms, teks valdybos narių atlyginimams pakloti apie 40 tūkst. eurų“, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė J. Staševičius.
Kad 40 tūkst. eurų įmonei yra didelė suma, parodo anksčiau jos pasiekto pelno statistika. Pavyzdžiui, nuo 2012-ųjų, kai įmonei pradėjo vadovauti J. Staševičius, kiekvieni metai baigdavosi pelningai: mažiausias pelnas buvo 2016-aisiais – 2 tūkst. 255 eurai, o didžiausias 2014-aisiais – 93 tūkst. 124 eurai. 2015-aisiais įmonės pelnas buvo 40 tūkst. 102 eurai – panašiai tiek pat, kiek reikės sumokėti valdybos nariams per šiuos metus.
Galbūt didelėms įmonėms valdybos yra naudingos, bet mažoms, kaip UAB „Telšių šilumos tinklai“, turinčiai tik 2,5 etato, vargu. Anot J. Staševičiaus, dabar valdyba nesprendžia jokių svarbių klausimų ir apskritai nieko neveikia.
„Užtat mūsų įmonės valdyba savo veiklą apdraudė draudimo bendrovėje. Vadinasi, jei dėl jos priimtų sprendimų kas nors negero atsitiks, ji neneš jokios atsakomybės. Tačiau direktoriaus nuo kokios nors atsakomybės niekas neatleidžia“, – sakė J. Staševičius.
Telšių rajono savivaldybės mero Tomo Katkaus nuomone, valdybos Savivaldybės kontroliuojamose įmonėse yra reikalingos, tačiau jų išlaikymas neturėtų taip brangiai kainuoti.
„Valdybos reikalingos, nes padeda įmonių vadovams spręsti įvairius klausimus. Tačiau dabar jų nauda neproporcinga išlaidoms. Kitaip tariant, per brangu. Savivaldybėje diskutuojame dėl jų panaikinimo. Šiek tiek sudėtingesnė situacija dėl UAB „Telšių šilumos tinklai“, nes jau kitąmet reikės pradėti ruoštis perimti šilumos ūkį iš bendrovės „Litesko“, su kuria nuomos sutartis baigsis 2025-aisiais. Trumpai tariant, dabar valdybos neduoda tiek naudos, kiek jos kainuoja“, – „Telšių ŽINIOMS“ kalbėjo T. Katkus.
Kaip „Telšių ŽINIOMS“ sakė meras T. Katkus, dabar vykstančių diskusijų rezultatai paaiškės netrukus – tikriausiai kai kuriose įmonėse valdybos bus panaikintos, o kai kuriose jos išliks.
Jeigu Savivaldybės taryba nuspręstų palikti ramybėje įmonių valdybas, jų išlaikymas brangiai kainuotų visoms įmonėms. SĮ Telšių butų ūkis, viešai skelbiamais duomenimis, per metus turėtų sumokėti per 45 tūkst. eurų, UAB „Telšių vandenys“, turinčioje šešis valdybos narius, teks pakloti per 50 tūkst. eurų, o UAB „Telšių autobusų parkas“ neteks beveik 42 tūkst. eurų.
Pasak Seimo nario Valentino Bukausko, problemos dėl valdybų reikalingumo buvo užprogramuotos jau anksčiau. Jos dar labiau paaštrėjo įstatymu nustačius, kad valdybos narys turi gauti ne mažiau kaip 1/4 įmonės direktoriaus atlyginimo, o narių vienos įmonės valdyboje negali būti mažiau nei 5.
„Dar pernai rajono vadovams sakiau, kad reikia labai gerai pagalvoti dėl valdybų reikalingumo, ar jos bus pakankamai naudingos. Juo labiau kad dabar reikės mokėti didelius atlyginimus. Svarbiausia, kad tai atsispindės Savivaldybės kontroliuojamų įmonių teikiamų paslaugų kainose, kurias įmonės bus priverstos didinti. Kad įmonės dėl išlaidų valdyboms išlaikyti nepatirtų nuostolių, reikės didinti ir šilumos, ir vandens kainas, net ir kai kurių viešojo transporto maršrutų bilietų kainas. Dar neaišku, kaip į situaciją pažiūrės Valstybinė energetikos reguliavimo taryba, nes įmonių išlaidos turi būti įskaičiuojamos į teikiamų paslaugų kainą. Manau, kad labiausiai pamąstyti turėtų Savivaldybės meras, nes jis yra tiesiogiai atskaitingas Tarybai už sėkmingą Savivaldybės kontroliuojamų įmonių veiklą“, – „Telšių ŽINIOMS“ savo nuomonę išsakė V. Bukauskas.