Birželio 24 dieną Telšių rajone, Pašatrijos kaime, vyko XII buvusių tremtinių, politinių kalinių, Laisvės kovų dalyvių sąskrydis „Laisvė – tai turtas“. Devynias dešimtis dalyvių sutelkusio renginio organizatorė – Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (LPKTS) Telšių filialo taryba.
Šv. Mišias už gyvus ir amžinybėn iškeliavusius tremtinius aukojo Luokės Visų Šventųjų parapijos klebonas R. Starkutis. Jis kvietė susirinkusiuosius malda ir viskuo, kuo tik galima, prisidėti prie taikos kūrimo dabarties pasaulyje, kuriame vėl vyksta deportacijos, žūsta nekalti žmonės. Klebonas ragino melstis ir už tuos, kurie sėja mirtį ir neapykantą. Po šv. Mišių buvo sugiedotas valstybės himnas ir „Leiskit į Tėvynę“.
Sąskrydžio dalyvius pasveikino Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus. Jis pasidžiaugė renginiu, padėkojo tremtiniams už išsaugotą lietuvybę, tikėjimą, meilę Tėvynei, kurią ir pats perduoda savo sūnums. LPKTS Telšių filialo pirmininkė R. Chmieliauskienė merui įteikė A. Noruševičiaus istorinę apybraižą „Ką aš papasakočiau Tėčiui“. Ji visus informavo apie prasmingą naujovę tremčių istorijai įamžinti – birželio 14-ąją surengtą pirmąją autorinę istorijos mokytojos, gidės V. Vaičiulienės ekskursiją „Tremties ženklai Telšiuose“ (pageidaujantys susipažinti su Telšių tremties ženklais ir kitais šio istorijos laikotarpio svarbiais objektais gali susisiekti dėl ekskursijos su gide V. Vaičiuliene tel. 8 616 37214).
Sąskrydis subūrė kelių kartų atstovus. Jauniausioji dalyvė – netrukus antrąjį gimtadienį švęsianti Vakarė iš Vilniaus. Kartu dalyvavusiam jos proseneliui P. Grušui renginio išvakarėse buvo suteiktas Laisvės gynėjo statusas. Sąskrydyje pagerbtos gausiai susirinkusios Grušų ir Vitkų šeimos.
LPKTS Kuršėnų filialo pirmininkė M. Šadlauskienė pristatė prof. dr. G. Čepaitienės, J. Banienės ir R. Čepo sudarytą knygą „Mus vežė belangiais traukiniais“. Gausiai iliustruotoje knygoje įamžinti Kuršėnų krašto tremtinių atsiminimai. Kuršėniškiai atvežė jų miestą garsinančio vyniotinio, kurio recepto kūrėja – buvusi politinė kalinė ir sąskrydžio dalyvė E. Dragūnienė. Deja, šių metų pradžioje ji iškeliavo amžinybėn.
LPKTS Šiaulių filialo pirmininkė V. Jokubauskienė, sveikindama renginio dalyvius, ragino savo atsiminimus perduoti jaunimui, kad sunkus istorijos puslapis nebūtų pamirštas ir atmintyje išliktų tol, kol gyvuos Lietuva.
LPKTS Mažeikių filialo pirmininkas T. Januškevičius padeklamavo jautrų savo sukurtą eilėraštį apie tremtyje patirtą alkį, šaltį, laisvės troškulį.
Žemaitijos šaulių rinktinės vado pavaduotojas A. Juška perdavė rinktinės vado linkėjimus ir atkreipė dėmesį į prasmingą sąskrydžio pavadinimą ir tikslą, padėkojo už renginio tradicijos tęsimą.
Į savo valdas sąskrydžio dalyvius jau dvyliktą kartą priėmęs V. Kondratas padėkojo visiems atvykusiems bendro likimo broliams ir sesėms. Jis apgailestavo, kad visuomenės dėmesys dažnai nukreipiamas ne į rimtas aktualijas, bet į bereikšmius dalykus.
Kaunataviškės R. Butikienė ir V. Jocienė pristatė savo mamų tremtyje sukurtų rankdarbių parodą. R. Butikienė papasakojo, kad jos gyvybė užsimezgė tremtyje, o ji gimė tėveliams grįžus į Lietuvą. Ji itin brangina mamos K. Rutkienės tremtyje rašytą dienoraštį ir siuvinį, kurį sukūrė jos besilaukianti mama.
Sąskrydžio dalyviams nuotaikingą koncertą surengė Telšių pagyvenusių žmonių bendrijos „Rudens vakaras“ mišrus vokalinis ansamblis „Kibirkštėlė“ (vadovė S. Čegienė). Koncerto metu buvo pasveikinti trys varduvininkai – iš Luokės ir Viekšnių atvykę Jonai bei kuršėniškė Janina.
Prie didelio bendro stalo susirinkusieji dalijosi pašventinta namine duona, savo prisiminimais ir naujų susitikimų idėjomis.
Renginį vedė tremtinės ir politinio kalinio dukra I. Chmieliauskaitė-Makarskienė.
LPKTS Telšių filialo taryba dėkoja sąskrydžio dalyviams, kurie nepaliauja branginti laisvę ir siekia tai liudyti ateities kartoms.
Indrė MAKARSKIENĖ