Liepos 10-ąją įsigaliojo LR Vyriausybės nutarimas, kuris įpareigoja biudžetinių organizacijų internetinėse svetainėse skelbti valstybės tarnautojų, politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų bei darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, darbo užmokestį. Tačiau kai kuriems valdininkams toks nutarimas nė motais – jų atlyginimus tebegaubia paslaptis.
Remiantis Vyriausybės nutarimu, interneto svetainės skyriaus „Veikla“ poskyryje „Informacija apie darbo užmokestį“ turi būti nurodomi darbuotojų, užimančių vienodas arba pagal kitus požymius vienarūšes pareigybes, pareigybių pavadinimai ir jas užimančių darbuotojų praėjusių metų vidutinis mėnesinis bruto (priskaičiuotas atlygis, neatskaičius mokesčių) darbo užmokestis, taip pat einamųjų metų praėjusio ketvirčio vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis. Jei įstaigoje yra vienintelis darbuotojas, užimantis atitinkamą pareigybę, informacija apie pajamas bus pateikiama tik jam sutikus.
Savivaldybė paiso tik iš dalies
Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje Algimantas Čepys informavo, jog Telšių apskrityje dvi Savivaldybės – Plungės bei Rietavo – nepaiso Vyriausybės nutarimo ir neskelbia informacijos apie darbo užmokestį.
O Telšių rajono savivaldybės internetinėje svetainėje, pasak A. Čepio, paskelbta informacija neatitinka reikalavimų – skelbiami tik pirmojo šių metų ketvirčio darbo užmokesčiai.
Vyriausybės atstovas teigia, jog nutarimui nepaklususiems Savivaldybių vadovams bus išsiųstas reikalavimas. Jį gavus, per 10 d. bus privalu įvykdyti tai, ko reikalaujama.
„Telšių ŽINIOS“ jau ne kartą skelbė aukščiausios rajono valdžios atlyginimus, tačiau įstatymas numato teisę ir bet kuriam gyventojui domėtis šia informacija.
Pirmąjį šių metų ketvirtį Telšių rajono savivaldybės direktoriaus priskaičiuotas atlyginimas buvo 6 450 Lt, jo pavaduotojo – 5 724 Lt. Savivaldybės skyrių vedėjams priskaičiuotas atlyginimas – 4 185 Lt, jų pavaduotojams – 3 307 Lt, vyriausiųjų specialistų priskaičiuotas darbo užmokestis – 2 688 Lt, vyresniųjų pavaduotojų – 2 437 Lt.
Priskaičiuotas Telšių rajono mero atlyginimas neatskaičius mokesčių – 5 289 Lt, mero pavaduotojo – 4 434 Lt.
Savivaldybės darbuotojams, kurie dirba pagal darbo sutartis, priskaičiuotas darbo užmokestis kur kas mažesnis. Vyriausieji specialistai „ant popieriaus“ gavo 1 664 Lt, vyresnieji specialistai – 1 600 Lt., darbininkai, valytojos, sargai – 1000 Lt.
Vyriausybės atstovas vėlavo
Pats Vyriausybės atstovas taip pat neskubėjo vykdyti nutarimo. Vyriausybės atstovo tarnybos Telšių apskrityje internetiniame puslapyje informacija apie darbo užmokestį atsirado praėjus tik 11 d. (liepos 21- ąją) po Vyriausybės nutarimo įsigaliojimo.
A. Čepys tai pripažino, tačiau suskubo gintis: „Susidarė kvaila situacija“. Esą buhalterija informaciją apie įsigaliojusį nutarimą atsiuntė tik 14 d. Be to, internetinį puslapį gali tvarkyti tik vienas darbuotojas, tačiau šis išėjęs tėvystės atostogų.
Vyriausybės atstovas tikina, jog, norint paviešinti informaciją, darbuotojas buvo priverstas atsitraukti nuo dukros priežiūros.
Esą uždelsta ir dėl to, jog minėtas darbuotojas gyvena Plungėje, o ne Telšiuose (nuo Plungės iki Telšių – apie 27 km).
Paties A. Čepio vidutinis 1 mėnesio darbo užmokestis (pareiginis darbo užmokestis, priedai už tarnybos Lietuvos valstybei stažą ir kvalifikacinę kategoriją) 2008 – aisiais siekė 7006,32 Lt.
Antrąjį šių metų ketvirtį A. Čepio vidutinis mėnesio atlyginimas buvo 6882,23 Lt.
Policija nepaiso
Vyriausybės nutarimo skelbti darbo užmokestį nepaiso ir Telšių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas. Nors jų internetinėje svetainėje yra skyrius „Veikla“, poskyrio „Informacija apie darbo užmokestį“ nėra…
Komisariato viršininkas Alfonsas Motuzas, paklaustas, kodėl jo vadovaujamos įstaigos internetinė svetainė neatitinka Vyriausybės reikalavimų, sutriko. Atrodė, jog apskrities policijai vadovaujantis pareigūnas apie tokį nutarimą išgirdo pirmą kartą. „Pasitaisysim“, – sakė jis.
Vėliau A. Motuzas teigė, jog apie Vyriausybės nutarimą, reikalaujantį skelbti darbo užmokestį, girdėjęs, tačiau iš Policijos departamento esą negavęs jokio nurodymo tai vykdyti.
Galop, susisiekęs su departamento atstovais, pareigūnas pažadėjo, jog informacija apie darbo užmokestį bus paviešinta iš karto, kai tik departamentas atsiųs internetui skirtą variantą.
Nežinia, kiek laiko prireiks, kol visi, kuriems būtina, Vyriausybės nutarimą vykdys. Nepaklusniųjų sąrašą galima vardyti ilgai – viešosios įstaigos, Telšių rajono apylinkės teismo teisėjai ir t.t.
Atlyginimus turėtų paviešinti ir SĮ Telšių butų ūkis. Tačiau ši įstaiga, kaip ir daugelis kitų, net neturi savo internetinės svetainės.
Pasak Informacinės plėtros visuomenės komiteto direktoriaus Aurimo Matulio, valstybės institucijų, kurios neturi internetinės svetainės, neturėtų būti.
Įstaigos interneto svetainės skyriuje „Veikla“ privalo būti skelbiamas ne tik darbo užmokestis. Remiantis LR Vyriausybės nutarimu, tame skyriuje „…skelbiama visa vieša informacija, susijusi su įstaigos veikla, trumpa įstaigos istorija, planavimo ir veiklos kryptys, taip pat informacija apie įstaigos valstybės tarnautojų, valstybės politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartį, darbo užmokestis“.