Opozicija Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojui Mantui Servai antrą kartą šioje kadencijoje pareiškė nepasitikėjimą. Praėjusią savaitę į merą kreipėsi dvylika
Telšių rajono savivaldybės tarybos narių reikalaudami į artimiausio Tarybos posėdžio darbotvarkę įtraukti klausimą dėl M. Servos atleidimo iš vicemero pareigų.
Opozicija įvardijo tris priežastis, dėl kurių, jų nuomone, mero pavaduotojas prarado pasitikėjimą ir turėtų būti atleistas iš pareigų prieš terminą.
Antanas NEKRAŠIUS
Trys priežastys
Gruodžio 1 dieną dvylika Telšių rajono savivaldybės tarybos narių kreipėsi į Telšių rajono savivaldybės merą Kęstutį Gusarovą reikalaudami į gruodžio 15-ąją vyksiančio Tarybos posėdžio darbotvarkę įtraukti klausimą dėl M. Servos atleidimo iš Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojo pareigų prieš terminą, praradus pasitikėjimą.
„2022 metų gegužės 18 dieną laikraštyje „Telšių ŽINIOS“ buvo publikuotas straipsnis „Vicemerui vėl tenka aiškintis dėl pusbrolio įmonės laimėto konkurso“. Nei aukščiau paminėtoje publikacijoje, nei kitose visuomenės informavimo priemonėse nebuvo pateikta įtikinamų paaiškinimų ar paneigimų dėl straipsnyje paviešintų faktų, – teigiama rajono vadovui adresuotame opozicijos rašte. – Patikrinus viešai skelbiamą informaciją apie Telšių rajono savivaldybės vykdomus mažos vertės pirkimus 2020, 2021 ir 2022 metais, galima konstatuoti, kad, Mantui Servai tapus mero pavaduotoju, straipsnyje minimos įmonės laimėtų pirkimų piniginė vertė išaugo beveik dešimt kartų. Įtikinamų tokios stulbinančios sėkmės paaiškinimų taip pat rasti nepavyko.“
Straipsnyje buvo nagrinėjamas gyventojų skundas, kuriame žmonės pastebėjo, jog su vicemero gimine susijusi uždaroji akcinė bendrovė „Marstata“ laimėjo konkursą lietaus tinklų remonto darbams ties Viržuvėnų g. 6, Janapolėje, atlikti. Įtarimų sukėlė ir tai, kad minėta bendrovė registruota būtent tuo pačiu adresu – Viržuvėnų g. 6.
Anot dvylikos Tarybos narių, įvertinus informaciją kyla abejonių, ar mero pavaduotojas M. Serva, kaip valstybės politikas, atstovaujantis Telšių rajono savivaldybės tarybai, savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekse apibrėžtais elgesio principais, ar mero pavaduotojo asmuo ir veikla didina visuomenės pasitikėjimą valstybe ir jos institucijomis, ar mero pavaduotojas laikosi Tarybos nario priesaikoje duoto pažado susilaikyti nuo veiksmų, pažeidžiančių gyventojų teises ir viešuosius interesus.
Kitas opozicijos įvardytas argumentas – tai Telšių rajono savivaldybės tarybos nario Algirdo Bacevičiaus skundas, kuriame politikas kėlė klausimą dėl Biržuvėnų dvaro sodybos baldų likimo. Esą dalis jų mįslingomis aplinkybėmis atsidūrė LR Seimo nario Valentino Bukausko biuro patalpose. Esą M. Servai meras yra pavedęs kuruoti septynias sritis, viena iš kurių – kultūros, bei kontroliuoti ir prižiūrėti, kaip Savivaldybės administracija įgyvendina su jomis susijusius teisės aktus.
Na, ir galiausiai opozicijos rašte nuskambėjo ir trečias reiškiamo nepasitikėjimo M. Serva argumentas: „Niekaip nepaaiškinamas ir mums nesuprantamas sistemingas mero pavaduotojo M. Servos nedalyvavimas Švietimo, kultūros ir sporto komiteto, taip pat Smulkiojo ir vidutinio verslo bei kaimo plėtros programos lėšų skirstymo komisijos, kurių narys mero pavaduotojas yra, posėdžiuose.“
Įtraukė į darbotvarkę
Telšių rajono savivaldybės meras K. Gusarovas „Telšių ŽINIOMS“ teigė, jog į gruodžio 15 dienos Tarybos darbotvarkę įtrauks klausimą dėl M. Servos atleidimo iš Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojo pareigų prieš terminą, praradus pasitikėjimą. O paprašytas pakomentuoti opozicijos kreipimesi nurodytus motyvus rajono vadovas trumpai atsakė: „Tai priešrinkiminis šou.“
„Kaltinimai man metami vėl tie patys. Jau ne kartą komentavau savo ryšius su UAB „Marstata“ – neturiu daugiau ko pridurti, – paprašytas pakomentuoti opozicijos kaltinimus kalbėjo Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojas M. Serva. – Dėl baldų – išvis kažkoks absurdas. Tokie smulkūs darbai… tai Savivaldybės administracijos funkcija. Kad nedalyvauju Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdžiuose… Tai dar galėjo Sveikatos ir socialinių reikalų komitetą, kurio narys taip pat nesu, įrašyti… Kažkokie priešrinkiminiai politiniai žaidimai.“
T. Katkus: „Administracija užkerta kelią ir neleidžia tokių dalykų“
Kadangi dvi iš opozicijos nurodytų priežasčių – „Marstatos“ laimėtas konkursas ir Biržuvėnų dvaro baldų „kelionės“ – tiesiogiai susijusios su Savivaldybės administracijos darbu, pakomentuoti jas paprašėme Administracijos direktoriaus Tomo Katkaus.
„Tai, kad Administracija „globotų“ uždarąją akcinę bendrovę „Marstata“… tikrai taip nėra, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė T. Katkus. – Visus pirkimus Savivaldybė atlieka vadovaudamasi teisės aktais. O dėl UAB „Marstata“ spalio mėnesį netgi kreipėmės į Konkurencijos tarybą. Mums kilo įtarimų, kad ši ir dar dvi Telšiuose registruotos įmonės galimai derino veiksmus Savivaldybės vykdomuose pirkimuose.“
Lapkričio pabaigoje, anot Administracijos direktoriaus, Konkurencijos taryba atsisakė pradėti tyrimą, nes galimo pažeidimo mastas nebuvo didelis. Tačiau atkreipė dėmesį, jog veiksmų derinimo požymių vis dėlto yra. T. Katkaus teigimu, šiuo metu Savivaldybė Viešųjų pirkimų tarnybai yra perdavusi informaciją dėl tolesnių veiksmų.
„Administracija nepritaria tokioms situacijoms ir nori užkirsti kelią, kad jos ateityje nepasikartotų. Visi tiekėjai turi dalyvauti lygiomis teisėmis, o Administracija nupirkti darbus, paslaugas už mažiausią rinkos kainą, kaip to reikalauja įstatymas“, – pabrėžė Administracijos vadovas.
Paklaustas, kodėl Biržuvėnų dvaro baldai atsidūrė Seimo nario V. Bukausko biure, T. Katkus sakė, jog Savivaldybei išnuomojus patalpas Seimo nario biurui – reikėjo ir baldų.
„Kaip žinote, dabartiniai Biržuvėnų dvaro nuomininkai atsisakė išsinuomoti ten buvusius baldus. Tad jie buvo sandėliuojami, – „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo Administracijos direktorius. – Pirmiausia apklausėme mūsų įstaigas, kam reikalingi baldai. Tai Telšių kultūros centras, Žemaitės dramos teatras, K. Praniauskaitės biblioteka pasiėmė spintas, stalus, kėdes, fotelius ir pan. Tačiau liko daug kitų baldų nepanaudota. O kadangi patalpas Seimo nario biurui nuomoja ir suteikia Savivaldybė, jose nuspręsta pastatyti ir keletą baldų. Kiek pamenu, ten yra apskritas ąžuolinis stalas, knygų lentynos, spinta, indauja, pusinis apskritas staliukas ir, atrodo, viskas. Ar geriau, kad tie baldai būtų garaže stovėję?“
Pernykštė interpeliacija
Pirmą kartą M. Servai opozicija pareiškė nepasitikėjimą 2021 metų lapkričio mėnesį. Jos pagrindu taip pat tapo spalio pabaigoje „Telšių ŽINIOSE“ išspausdintas straipsnis „Pasistengė dėl pusbrolio?“, kuriame pateikta informacija politikams sukėlė abejonių, ar M. Serva, kaip valstybės politikas, atstovaujantis Telšių rajono savivaldybės tarybai, savo veikloje vadovavosi LR valstybės politikų elgesio kodekse apibrėžtais elgesio principais: sąžiningumu, padorumu, nesavanaudiškumu.
Minėtoje publikacijoje buvo rašoma, jog, M. Servai tapus Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotoju, jo pusbroliui Mariui Servai priklausančiai statybos įmonei ėmė ypač sektis Savivaldybės administracijos skelbiamuose viešuosiuose pirkimuose: nuo 2021 m. pavasario uždaroji akcinė bendrovė „Marstata“ laimėjo 8 pirkimus, kurių bendra vertė siekia net 236 tūkst. Eur.
Interpeliacija tuomet subliūško. Paskelbus balsavimą dėl M. Servos atleidimo iš vicemero pareigų, paaiškėjo, kad dauguma Telšių rajono savivaldybės tarybos narių vicemeru pasitiki: už reiškiamą politinį nepasitikėjimą ir M. Servos atleidimą iš mero pavaduotojo pareigų balsavo 8 Tarybos nariai, 12 buvo prieš, ir M. Serva liko eiti Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojo pareigas.
Aišku kad jį reikia versti šalin. Tegul eina dirbti.