
Jau antrajame naujosios sudėties Telšių rajono savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijos posėdyje politikai nusprendė pradėti tyrimą dėl gauto pranešimo – aiškinamasi, kaip Nevarėnų kultūros centro meno vadovas Martynas Miliauskas laikosi darbo grafikų, dirbdamas keliose biudžetinėse įstaigose. Įtariama, jog gali būti klastojami darbuotojo darbo laiko apskaitos duomenys, nes pagal grafikus jis vienu metu turėtų darbuotis keliose darbovietėse.
Pasak Antikorupcijos komisijos pirmininko Algirdo Bacevičiaus, ateityje galbūt bus tikrinami ir kitų rajono kultūros įstaigų meno vadovų darbo grafikai, aiškinamasi, ar jie sutampa su realybe.
Aistas MENDEIKA
Nevarėnų kultūros centro meno vadovas į Antikorupcijos komisijos akiratį pirmasis pateko tikriausiai ir todėl, kad yra Telšių rajono savivaldybės mero Tomo Katkaus pavaduotojos Agnės Jakavičiutės-Miliauskienės, dirbusios Telšių kultūros centro režisiere, sutuoktinis.
Turėjęs nusišalinti svarstant Antikorupcijos komisijos gautą pranešimą jo autorius bei pradėti tyrimą savo kolegas raginęs komisijos pirmininkas A. Bacevičius teigė, jog gali būti, kad pasibaigus komisijos tyrimui surinkta medžiaga bus perduota teisėsaugos institucijoms.
Nevarėnų kultūros centro direktorius Albinas Šmukšta Antikorupcijos komisijos pirmininko A. Bacevičiaus įtarimus pavadino nepagrįstais. „Telšių ŽINIOMS“ jis teigė, jog meno vadovas M. Miliauskas dirba kur kas daugiau nei numatyta jo darbo grafikuose, o griežtai laikytis nustatytų darbo valandų paprasčiausiai neįmanoma.
„Meno vadovo darbas yra specifinis. Jo darbo laikas priklauso ne nuo to, kas parašyta popieriuje, o nuo meno kolektyvų narių galimybių. Pavyzdžiui, kaip gali vykti kokio nors kolektyvo repeticijos dieną, jei jo nariai yra dirbantys žmonės? Atvykti į repeticijas jie gali tik po darbo arba nedarbo dienomis. Be to, meno vadovas ne tik vadovauja kolektyvams, ne tik veda repeticijas. Jis atsakingas ir už repertuarų paruošimą, kolektyvų aprūpinimą įvairiomis reikalingomis priemonėmis. Meno vadovas M. Miliauskas Nevarėnų kultūros centre užima 0,25 etato. Jis vadovauja moterų vokaliniam ansambliui „Svaja“, vyrų ansambliui „Trio“ bei instrumentinės muzikos ansambliui. Taip pat dalyvauja dar kelių meno kolektyvų veikloje, yra jų narys. Kita vertus, nemanau, kad apskritai kur nors yra „kabinetinių“ meno vadovų, kurie dirbtų tiksliai nustatytomis valandomis ir sėdėtų savo kabinetuose“, – teigė A. Šmukšta, pateikęs visą sąrašą įvairių renginių, kuriuose dalyvavo, kuriuose dalyvavo M. Miliauskas ir kurie vyko šeštadieniais, sekmadieniais ar šventinėmis dienomis.
Meno vadovas M. Miliauskas po keletą valandų per savaitę darbuojasi ir Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijoje bei Platelių meno mokykloje. Nevarėnų kultūros centro direktorius A. Šmukšta užtikrino, jog M. Miliausko darbo grafikas šiose įstaigose yra suderintas su jų vadovais.
„Darbo valandos ar repeticijų laikas visada derinamas ir su įstaigų vadovais, ir su meno kolektyvais. Suprantama, dabar M. Miliauskui visus suspėti yra sudėtingiau, nes jis neturi teisės vairuoti automobilį. Tačiau atsiranda, kas jį paveža“, – tikino A. Šmukšta.
Pasak direktoriaus, realaus darbo laiko ir grafikų nesutapimai atsiranda dažniausiai ne dėl darbuotojų kaltės, o todėl, kad taikoma netobula kultūros darbuotojų darbo laiko apskaitos tvarka.
„Manau, kad situacija būtų daug geresnė, jei, tarkim, meno vadovų darbo apmokėjimas būtų valandinis, atlyginimą jie gautų pagal dirbtas valandas, o ne pagal užimamą etatą“, – sakė A. Šmukšta.
Nors ir netiesiogiai, bet kai kurių Antikorupcijos komisijos narių žvilgsniai krypsta ir į Telšių kultūros centrą, kuriame, iki tampant vicemere, režisiere dirbo M. Miliausko sutuoktinė A. Jakavičiutė-Miliauskienė.
„Dabar vieno režisieriaus darbas pavedamas kitiems centro darbuotojams. Valstybės tarnybos įstatyme numatyta, kad politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojams turi būti užtikrinama galimybė pasibaigus kadencijai ar dėl kitokių priežasčių pasitraukus iš valstybės tarnybos sugrįžti į ankstesnę darbovietę ir toliau užimti turėtas pareigybes. Priimti į darbą naują režisierių, kuris dirbtų laikinai ir dar neaišku kiek laiko, gal mėnesį, gal du, vargu ar įmanoma. Be to, pas mus režisiere dirbdama A. Jakavičiutė-Miliauskienė išėjo motinystės atostogų, kurių laikas dar nesibaigė“, – „Telšių ŽINIOMS“ sakė Telšių kultūros centro direktorius Linas Ulkštinas.
Skaitytojams susidomėjus susiklosčiusia situacija dėl vicemerės A. Jakavičiutės-Miliauskienės motinystės atostogų, kurių metu ji dirba mero pavaduotojos pareigose, paprašėme jos pačios komentaro.
„Pirmiausia norėčiau pakalbėti apie savo sutuoktinio darbo specifiką bei Antikorupcijos komisijos pradėtą tyrimą. Manau, kad tai yra ne visos komisijos kokie nors priekaištai ar įtarimai, o vieno Tarybos nario subjektyvi nuomonė. Matyt, pasirinktas būtent toks politinio žaidimo metodas. Kita vertus, iš arčiau su kultūros darbuotojų darbu nesusipažinusiam žmogui tikriausiai sunku suprasti, koks tai darbas, kaip jis yra dirbamas. Juk dažniausiai žmonės mato tik rezultatą – koncertą, spektaklį ar kitokį renginį. O kaip tai padaroma, dažnai net neįsivaizduoja. Juo labiau, jei tokiuose renginiuose apskritai nesilankoma. Apie savo darbą ir motinystės atostogas galiu pasakyti tiek, kad prieš tapdama vicemere pasidomėjau įstatymais. Galiu drąsiai pasakyti, kad jokių įstatymų nuostatų nepažeidžiau. Taip, esu motinystės atostogose, tačiau jokių su jomis susijusių išmokų negaunu. Atostogose turiu teisę būti iki tol, kol vaikui sukaks treji metai“, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė A. Jakavičiutė-Miliauskienė.
Pakomentuoti susiklosčiusią situaciją paprašėme Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos teritorinio skyriaus vedėjo – vyriausiojo darbo inspektoriaus Vytauto Ročio.
„Politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojų darbo santykius reglamentuoja Valstybės tarnybos įstatymas. Jei atsiranda kokie nors niuansai, kurie nenumatyti šiame įstatyme, taikomos Darbo kodekso nuostatos. Šiuo atveju, kai žmogus dirba valstybės tarnyboje tuo pačiu metu yra motinystės atostogose, joks įstatymas nepažeidžiamas. Tiek vaiko tėvas, tiek mama gali būti tokiose atostogose ir dirbti bet kokioje darbovietėje. Tačiau būnant motinystės ar tėvystės atostogose ir tuo pačiu metu įsidarbinus, numatytų išmokų mokėjimas automatiškai nutraukiamas. Yra tik viena išimtis – išmoka ir toliau mokama tik tuo atveju, jei iš darbovietės gaunamas atlyginimas yra mažesnis nei išmoka. Šiuo atveju vicemero atlyginimas yra kur kas didesnis nei išmoka, todėl ji nepriklauso. Beje, dabar galiojančiame Darbo kodekse numatyta, kad mažamečio vaiko tėvai motinystės ir tėvystės atostogas gali gauti pasikeisdami net ir kas mėnesį. Vieną mėnesį per trejų metų laikotarpį tokias atostogas gali gauti ir abu sutuoktiniai kartu. Taip pat motinystės ar tėvystės atostogos gali būti suteikiamos ir vaikų seneliams“, – teigė V. Ročys.
Būtinai būtinai kvieskit Tapiną! Kaip tik sąraše jo yra Algirdukas mūsų. Kaip tik esu Čekijoj. Algirdai, gal čekių parvežt? 😀
Meno vadovas M. Miliauskas Nevarėnų kultūros centre užima ne 0,25 etato, o 1,25 etato. Kažin kokiu tikslu žurnalistas klaidina skaitytojus?
Neklaidinkit skaitytojų, Miliauskas Nevarėnų KC dirba 1,25 etato
Kad ir 6 etatais. Tai esmė nekeičia.
Pamodeliuokim situaciją (nekalbu apie Nevarėnus, Telšius ar kitką konkrečiai, tiesiog tokia praktika yra, teko girdėti) .
Viskas, kaip minėjau, galimai, nes toj srity nedirbau ir esu girdėjęs iš pažįstamų viename profesionaliame dramos teatre ir vienoj kultūrkėj Aukštaitijoj (jau bijau sakyti, kur, nes ir ten svečių sulauks, nuojauta sako, kad čia kažkoks sisteminis dalykas, nuleistas iš aukščiau).
Tarkim, tabelyje darbo laikas savaitgalį (nežinau kaip jie žymisi, bet, kaip supratau iš straipsnio., tai valandinio tokio nėra, tik formalios darbo valandos). Tarkim, vyksta dviejų dienų festivalis visą savaitgalį. Šeštadienį 8 ryte jau veži aparatūrą, atvarai visą renginį, sekmadienį – vėl tas pats. Aj, dar mėnesį prieš tai išvis varai parom, neskaičiuodamas darbo valandų, varai miego sąskaita, nes šalia meno kolektyvų dar komandiškai dirbi su visa kultūrke. Nepaliksi komandos bėdoj, sakydamas „man nepriklauso”, nes esi Žmogus, o ne biurokratas. Grįžti sekmadienį 23 val. sukrovęs aparatūrą ir drebančiom iš nuovargio kojom.
Teisišiai tokių darbo valandų nėra kaip apskaityti. Pirmadienį vadovas sako, kad, chebra, galit šiandien išeiti popiet.
Ir, pyst, atvaro koks komunistas stukačius, kuris jau tycharina, kad po renginio gali taip nutikti. Galvoja:
„Aj, vistiek aš be skundimo nekažką gyvenime nuveikęs, sukūręs kažką, sutvarkęs kokios krantinės ar inicijavęs kokį stambesnį projektą. Tai toliau biški pagriausiu, paskųsiu, o durni kaimiečiai pagalvos, koks aš čia geras. Tiek dėl savo miestelio padaręs (dar daugiau nei kokie ten Kleivos visokie ar Žebrauskas su savo projektais krantinių. Krantinės ant duonos neužsitepsi ir neužkąsi.).
Pabalsuos. Aj, dar gal pastatysiu bonką durniems kaimiečiams ir tikrai atsivešiu iš kaimuko autobusiuką per išankstinius rinkimus prabalsuot (galimai žmonės matė, bet pasimetė ir nenufilmavo). Toks šaunus vyras būsiu, eik tu sau.”
p. s. čia ne apie Bacevičių, viskas galimai, apie tariamą stukačių. Istorija išgalvota.