
Į redakciją kreipėsi Luokės Vytauto Kleivos gimnazijos bendruomenės narė – mama, prašydama paviešinti įsisenėjusią problemą, apie kurią, pasak jos, kalbama per mažai – galvos utėles.
Giedra AKAVICKIENĖ
Sukrečiantis mamos laiškas
Moteris savo laiške neslėpė nusivylimo ir apmaudo dėl, anot jos, atsakingų institucijų neveiklumo: „Sveiki, rašau šį laišką dėl nesibaigiančios utėlių problemos mokykloje. Nors į įvairias institucijas buvo kreiptasi jau ne kartą, situacija gimnazijoje nesikeičia. Direktorė tikina, kad tai normalus reiškinys, o mokyklos sveikatos priežiūros specialistė pasiūlė įsigyti vaistų, bet tuo viskas ir baigėsi. Tuo metu vaikai toliau lanko pamokas būdami apkrėsti, o dauguma tėvų nesiima jokių veiksmų. Tai jau tapo rimta problema, kurios ignoruoti nebegalima.“
Laiško pabaigoje moteris išreiškia viltį, kad viešumas gali pakeisti situaciją: „Tikiuosi, kad tik viešumas padės atkreipti dėmesį ir paskatins tiek mokyklą, tiek tėvus prisiimti atsakomybę.“
Gimnazijos vadovybė: problema – išpūsta
Luokės gimnazijos direktorė Živilė Šiaudvytienė ir gimnazijoje dirbanti Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Eglė Zikienė „Telšių ŽINIOMS“ tvirtino, kad situacija nėra tokia dramatiška.
„Luokės gimnazija šiuo klausimu nėra išskirtinė. Sulaukėme vienos mamos priekaištų, neva slepiame informaciją, tačiau tai netiesa. Utėlių atvejai – reti, dažniausiai pasitaiko kartą per metus, dažniausiai pavasarį“, – teigė direktorė Ž. Šiaudvytienė.
Specialistės komentaras: kalta ne mokykla, o aplinka
Visuomenės sveikatos specialistė E. Zikienė pabrėžė, kad mokykla nėra infekcijos židinys – užkratas dažniausiai atnešamas iš šeimos. Pasak jos, laikantis asmens duomenų apsaugos reikalavimų, negalima viešinti nei užsikrėtusių vaikų amžiaus, nei lyties.
Kiekvienas tėvas pasirašo sutikimą, kad specialistė galėtų tikrinti vaiko galvos higieną. Nustačius utėlių atvejį, duomenys įrašomi į specialų žurnalą.
Anksčiau tėvai gaudavo raštišką pranešimą, kuriame buvo nurodyta, jog vaikui nustatyta utėlių, rekomenduojamos priemonės, o pasveikus reikėdavo grįžtant pateikti raštišką patvirtinimą, kokius vaistus naudojo. Tačiau šios praktikos atsisakyta.
„Pastebėta, kad vaikai neatlaiko smalsumo ir atplėšia laiškus dar mokykloje, o informacija pasklinda tarp bendraamžių. Tai kelia patyčių riziką. Todėl vaikai kviečiami individualiai, o apie radinius informuojami tik tėvai“, – paaiškino E. Zikienė.
Specialistės teigimu, visuomenėje vis dar gajūs mitai, pavyzdžiui, kad utėlės šokinėja. Iš tiesų tai daro blusos, o ne utėlės. Parazitai perduodami glaudžiai kontaktuojant – dažniausiai, kai vaikai žiūri į telefonus sukišę galvas ar dalijasi šukomis.
Statistika: per mokslo metus – trys atvejai
Specialistė E. Zikienė informavo, kad šiais mokslo metais Luokės gimnazijoje užfiksuoti trys utėlių atvejai: du vaikai užsikrėtė pavasarį, vienas – anksčiau. Praėjusiais metais fiksuoti du atvejai.
Tačiau laiško autorė nesutinka su pateiktais duomenimis – anot jos, reali situacija daug sudėtingesnė, o dalis vaikų, net ir turėdami utėlių, toliau lanko pamokas, taip užkrėsdami kitus.
Pavieniai, bet pasikartojantys atvejai
„Telšių ŽINIOS“ kreipėsi į Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurą dėl platesnės situacijos analizės. Biuras patvirtino, kad pedikuliozė išlieka aktuali problema visoje Lietuvoje, nors gyvenimo sąlygos ir gerėja.
„Pastaraisiais metais Telšių rajone fiksuojami pavieniai utėlių atvejai. Dažniausiai jie nustatomi po vasaros ir žiemos atostogų. Šiais mokslo metais pedikuliozė nustatyta šešiose rajono ugdymo įstaigose“, – teigiama atsakyme.
Visuomenės sveikatos specialistai higienos tikrinimus atlieka remdamiesi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro metodika, dažniausiai – po ilgųjų atostogų ar kilus įtarimams.
Visi atvejai fiksuojami žurnaluose, apie juos informuojami tėvai ir mokyklų vadovai.
Biuras taip pat pažymi, kad kasmet organizuojamos prevencinės paskaitos vaikams ir tėvams, platinama informacija apie utėlių atpažinimą ir naikinimą.