
Aplinkos apsaugos departamentas informuoja, kad visą gegužės mėnesį Gyvosios gamtos apsaugos departamento pareigūnai tikrins, kaip medžiotojai laikosi Medžioklės taisyklių ir saugaus elgesio reikalavimų medžioklėje sėlinant. Taip pat bus skiriamas didelis dėmesys medžiotojų blaivumo kontrolei. Reidai vyks visoje Lietuvoje.
Per ilgą – beveik 50 metų – medžiotojo stažą Telšių medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Gediminas Simanavičius rimtų medžiotojų pažeidimų medžioklės sėlinant metu užfiksavęs nebuvo.
Diana PUZERĖ
Medžioklė sėlinant
Medžioklė sėlinant yra viena iš medžioklės būdų, kai medžiotojas prie medžiojamojo gyvūno prisėlina, gyvūną pabaido ar sustabdo medžioklinis šuo, medžiojamasis gyvūnas priviliojamas viliokliu ar vilbyne.
Šis medžioklės būdas reikalauja išmanymo apie gyvūnų elgseną, buveines, medžioklės teritoriją.
Pagrindiniai reikalavimai
Medžioklėje sėlinant dalyvaujantys medžiotojai privalo turėti: popierinį medžiotojo bilietą arba skaitmeninio formato medžiotojo bilietą; galiojantį popierinį medžioklės lapą arba būti užpildžius elektroninį medžioklės lapą; galiojantį leidimą laikyti (nešiotis) ginklą ir ginklo, kuriuo medžiojama, pažymėjimą, jeigu medžiojama su šaunamuoju ginklu.
Medžioklinis ginklas išimamas iš dėklo tik atvykus į medžioklės plotus ir užpildžius medžioti reikalingus dokumentus, o užtaisomas pradėjus sėlinti.
Medžioklėje sėlinant draudžiama naudoti šovinius, neturinčius būtinos šaudmens energijos: medžiojant stirnas – graižtvinių ginklų šovinius, kurių kulkos energija 100 m atstumu yra mažesnė kaip 1 000 J.
Saugumui medžioklėje užtikrinti medžiotojai privalo dėvėti ryškios (oranžinės, geltonos) spalvos viršutinius drabužius arba galvos apdangalus ar liemenes. Dėl saugumo svarbu suderinti buvimo vietą su kitais medžiotojais ir medžioti tik šviesiuoju paros metu (t. y. ne anksčiau kaip pusantros valandos iki saulės patekėjimo ir ne vėliau kaip pusantros valandos saulei nusileidus).
Medžioklės vadovo pareigos
Kai medžioklėje dalyvauja daugiau nei vienas medžiotojas, medžioklei turi vadovauti medžioklės vadovas. Medžioklės vadovas privalo: turėti jam išduotą galiojantį popierinį medžioklės lapą ir užpildyti jį Medžioklės taisyklių nustatyta tvarka arba naudodamasis elektroninėmis priemonėmis būti užsiregistravęs elektroniniame medžioklės lape pats ir įsitikinęs, kad kiti jo vadovaujamos medžioklės dalyviai užsiregistravo elektroniniame medžioklės lape ir patvirtino savo dalyvavimą medžioklėje; organizuoti medžioklę Medžioklės taisyklių nustatyta tvarka; priminti visiems medžioklėje dalyvaujantiems medžiotojams saugaus elgesio medžioklėje reikalavimus, asmenis, turinčius užsienio šalyse išduotus medžiotojo bilietui analogiškus dokumentus, supažindinti su Elninių žvėrių atrankinės medžioklės nuostatų ir Trofėjų apžiūros tvarkos aprašo, tvirtinamo aplinkos ministro, reikalavimais; nurodyti medžiotojams jų individualios sėlinimo teritorijos ribas; nedelsiant (nesišalinant iš įvykio vietos) informuoti Aplinkos apsaugos departamentą apie medžioklės metu padarytus Medžioklės taisyklių pažeidimus.
Neblaivių pasitaiko per varymines medžiokles
Pasak Telšių medžiotojų ir žvejų draugijos (MŽD) pirmininko Gedimino Simanavičiaus, medžioklės sėlinant būdas tarp medžiotojų yra populiarus. Medžiojant sėlinant yra apeinama dalis medžioklės plotų, tokiu būdu neskubant galima nustatyti medžiojamo objekto, t.y., stirnino amžių, jo išsivystymą, o svarbiausia – įvertinti, kokie yra jo ragai, t.y., ar brandus, jaunas, atrankinis, o gal – perspektyvus.
„Visa tai įvertinęs medžiotojas nusprendžia – paleisti šūvį ar ne. Svarbiausia pasivaikščioti po gamtą, pasiklausyti gegutės kukavimo, paukščių čiulbesio, pamatyti kitus žvėrelius“, – sakė G. Simanavičius.
Per ilgą, beveik 50 metų, medžiotojo stažą G. Simanavičius medžiotojų pažeidimų medžioklės sėlinant metu nepamena: „Galbūt kada anksčiau ir yra bausti medžiotojai už netvarkingus medžioklės dokumentus ar panašiai, tačiau neblaivių tikrai nebuvo.“
Pasak G. Simanavičiaus, neblaivių dažniausiai pasitaiko per varymines medžiokles, kuomet į medžioklę susirenka 15–25 medžiotojų, tačiau tokių pažeidimų pasitaiko itin retai.
„Medžioklės sėlinant dažniausios klaidos yra šios: medžioklės dokumentų sutvarkymas, tinkamos aprangos neturėjimas (ryškios raudonos liemenės, raudonos kepurės), tinkamo galingumo šautuvas ir nemedžioti anksčiau kaip 1,5 val. prieš saulei patekant ir ne vėliau kaip 1,5 val. saulei nusileidus“,– dalinosi MŽD pirmininkas.