
Vis daugėjant renovuotų namų keičiasi ir estetinis miesto vaizdas. Teigiama, kad renovacija – tai puiki investicija į komfortą, energijos taupymą ir didesnę būsto vertę. Tačiau ką apie tai mano patys gyventojai? Ką apie tai kalba renovacijas administruojančių įmonių atstovai?
Praėjusiais metais Lietuvoje buvo atnaujinti 333 daugiabučiai, tai 55 namais daugiau nei 2023-iaisiais. Telšių rajono savivaldybė informuoja, jog mūsų rajone yra renovuoti 98 daugiabučiai, dar septyni šiuo metu atnaujinami.
Aurelija SERVIENĖ
Nuomonių laukas
Feisbuko rubrikoje „Nuomonių laukas“ paklausėme skaitytojų nuomonės apie daugiabučių renovaciją: „Kokios jūsų patirtys: pliusai, minusai?“ Dešimtys pasisakiusių išreiškė nepasitenkinimą renovacija.
Prane Kaubriene: „Namų gadinimas, manau, kad greičiau subyrės.“
Ingrida Bivainienė: „Keisdami radiatorių vamzdžius išpjovė gipso kartoną, sugadino sieną, taip ir paliko, o remontas neseniai buvo darytas, kas atsakingas?“
Monika Bukantienė: „Mona daugiabutis Telšiūs jau legėnda. Greit 4 metā, nieks nesibaig.“
Alma Klimova: „Mūsų miestelyje pirmą namą renovavo prieš maždaug 15 metų. Šiuo metu griūva balkonai.“
Ir tik vienas komentaras buvo teigiamas… Servaitė Lukauskienė: „Aš džiaugiuos, kad mūsų namą renovavo. Gyvenu daug šilčiau, nes sienos nebėra kiauros, jos nebešlampa kaip anksčiau.“
Atsakingai vykdo daugiabučių namų renovacijos projektus
SĮ Telšių butų ūkio direktorė Jurgita Petrauskienė tvirtino, jog Telšių butų ūkis nuosekliai ir atsakingai vykdo daugiabučių namų renovacijos projektus, siekdamas užtikrinti kokybiškas gyvenimo sąlygas ir energijos taupymą.
„Nuo 2013 metų pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą įvykdyta 68 daugiabučių renovacija, kuri ne tik pagerino gyvenimo kokybę, bet ir žymiai sumažino gyventojų šildymo išlaidas. Šiemet gauti 6 pritarimai dėl finansavimo, ir jau nupirkti rangos darbai bei projektavimas penkiems daugiabučiams. Be to, renovacija planuojama dar 12 pastatų. Tai patvirtina nuolatinį įsipareigojimą kurti energiškai efektyvesnes ir komfortiškesnes gyvenimo erdves Telšiuose“, – kalbėjo direktorė.
J. Petrauskienės teigimu, renovacija – tai ne tik techninis, bet ir kūrybinis procesas, nes senos statybos pastatai dažnai reikalauja nestandartinių sprendimų. Nors iššūkiai neišvengiami – pavyzdžiui, techninės problemos, vėluojantys rangovai ar teisinių ir administracinių klausimų sprendimas, Telšių butų ūkis visada siekia užtikrinti, kad projektai būtų užbaigti laiku ir kokybiškai.
Anot direktorės, gyventojai, atlikus renovaciją, jaučia didelį skirtumą. Vienas pagrindinių privalumų – žymiai sumažėjusios šildymo išlaidos. Tai ne tik dėl pagerintos izoliacijos, bet ir dėl modernių šildymo sistemų, kurios įrengiamos pastatų renovavimo metu. Be to, keičiamas senas apšvietimas, elektros įrenginiai, taip sumažinant energijos suvartojimą ir sukuriant patogesnes gyvenimo sąlygas. Daugelis gyventojų taip pat džiaugiasi atnaujintomis laiptinėmis – jos tapo saugesnės, šviesesnės ir estetiškai patrauklesnės. Be to, padidėjusi garso izoliacija užtikrina mažesnį triukšmą. Atnaujinami svarbūs infrastruktūros elementai, tokie kaip šildymo ir vandens sistemos.
J. Petrauskienė sakė, jog ne visi gyventojai iš karto ryžtasi renovacijai. Ypač senesnių pastatų gyventojai dažnai būna atsargūs dėl pradinių investicijų ar laikino nepatogumo darbų metu. Todėl labai svarbu turėti informuotus ir aktyvius administratorius, kurie organizuoja susirinkimus ir suteikia visą reikiamą informaciją apie renovacijos naudą, galimus kaštus ir paramos galimybes. Valstybės teikiama parama, kuri sumažina pradines išlaidas, tampa svarbiu motyvu gyventojams apsispręsti už renovaciją.
„Renovacijos turi ir platesnį poveikį miestui. Tai ne tik padidina pastatų energinį efektyvumą, bet ir prisideda prie miesto estetikos gerinimo bei patrauklumo tiek gyventojams, tiek investuotojams. Atkuriant ir modernizuojant senus pastatus, mažinamos energijos sąnaudos, didinamas gyvenimo komfortas ir skatinamas ekonominis augimas“, – apie renovaciją pasakojo įmonės direktorė.
Renovacija – investicija į komfortą, energijos taupymą ir didesnę būsto vertę
UAB „Butų ūkio valdos“ Klientų atstovavimo grupės vadovė Monika Osipova akcentavo, jog jų kaip renovacijos projektų administratorių tikslas – užtikrinti, kad kiekvienas gyventojas galėtų džiaugtis saugiu, energiškai efektyviu ir estetiškai modernizuotu daugiabučiu.
„Jau esame sėkmingai renovavę 24 namus, o tai rodo, kad, nepaisant įvairių iššūkių, einame teisingu keliu“, – patikino M. Osipova. Vadovė informavo, jog atnaujinimo darbai artimiausiu metu prasidės dar dviejuose namuose – Respublikos g. 69 ir Lygumų g. 51. Taip pat dirbama ties Žemaitės g. 24 namu. Nors jo renovacijos projekto įgyvendinimas ir nevyksta taip sparčiai, kaip norėtųsi, bet aktyviai derinamos rangos ir projektavimo pirkimo sąlygos su Aplinkos projektų valdymo agentūra. Taip pat ruošiamasi naujam projektui – namui Vilniaus g. 18 netrukus bus perkamas investicinis projektas.
„Net ir kylant sunkumams visais atvejais ieškome sprendimų kartu su gyventojais ir darbus vykdančiais rangovais. Griežtai prižiūrime jų darbą, kokybę ir terminus – mums svarbu ne tik atliktas projektas, bet ir tai, kad žmonės jaustų realią naudą. Kita vertus, suprantame, kad renovacija – ne vien techninis, bet ir socialinis procesas, reikalaujantis pasitikėjimo ir kantrybės“, – sakė M. Osipova.
Nepaisant visų iššūkių, vadovė tvirtina, jog modernizacija juda į priekį, o užbaigiami namai tampa geriausiu įrodymu, kad verta eiti renovacijos keliu. „Kviečiame ir dar neatnaujintų daugiabučių gyventojus rimtai pagalvoti apie šį žingsnį – tai ilgalaikė investicija į komfortą, energijos taupymą ir didesnę būsto vertę“, – ragino M. Osipova.