Pasirodo, dar ir šiais laikais galima įsigyti alkoholio draudžiamu laiku, t. y. iki 10 val. ryto ar po 20 val. vakaro, o sekmadienį po 15 val. Nors, šaltinių teigimu, bet kokiam prašalaičiui pardavėjos įstatymu draudžiamu laiku gėrimo neparduos ir nerizikuos – turi būti iš matymo pažįstamas, nuolatinis klientas. Ir tokie dalykai vyksta ne tik atokių kaimų parduotuvėse, bet ir mieste.
Baisiausia bausmė – licencijos praradimas
Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Greta Frajerytė-Ruvelė „Telšių ŽINIOMS“ teigė, jog atsakomybė už alkoholio pardavimą draudžiamu laiku gali tekti tiek įmonei, tiek ir tiesiogiai darbuotojui, pardavusiam alkoholį, priklausomai nuo aplinkybių.
Įmonei gali būti taikomos baudos ar kitos administracinės sankcijos, pavyzdžiui, licencijos prekiauti alkoholiu atėmimas arba apribojimas.
Darbuotojas, pažeidęs teisės aktus ir pardavęs alkoholį draudžiamu laiku, taip pat gali būti traukiamas atsakomybėn. Jei darbuotojas sąmoningai pažeidžia darbo tvarką, jis gali būti asmeniškai nubaustas administracine tvarka (bauda ar įspėjimu).
Gyventojai, sužinoję apie nelegalią prekybą alkoholiu draudžiamu laiku, gali apie tai pranešti kelioms institucijoms: policijai, Valstybinei mokesčių inspekcijai, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui. Pranešimas gali būti pateikiamas ir anonimiškai.
Prekyba vyksta ir socialiniuose tinkluose
Interneto erdvėje kas kiek laiko pasirodo skelbimų, kad jeigu kam labai reikia, Telšiuose gali atvežti alkoholinių gėrimų. Tokių skelbimų dažniausiai būna vakarais. Ar Telšių policija seka nelegalią prekybą, ar yra rezultatų?
Komisariato atstovė G. Frajerytė-Ruvelė patikino, kad policija seka tokią informaciją, organizuoja priemones. Taip pat yra buvę, kad pareigūnai surašė administracinio nusižengimo protokolą už nelegalią prekybą alkoholiu.
Beje, kaip pripažino policija, Telšiuose, kaip ir kitose Lietuvos vietose, alkoholio pardavimo nepilnamečiams problema išlieka aktuali, nes kai kuriuose prekybos vietose darbuotojai vis dar netikrina amžiaus dokumentų. Lietuvoje nepilnamečiams draudžiama parduoti ir vartoti alkoholinius gėrimus, tačiau kai kuriais atvejais priežiūros stoka arba bandymai „apeiti“ taisykles sukelia nelegalaus alkoholio prieinamumo problemą tarp jaunimo.
Už sistemingą veiklą – baudžiamoji atsakomybė
Asmenys už alkoholio pardavimą prekybos vietose draudžiamu laiku ir jų pardavimą iš namų, gatvėje gali būti baudžiami pagal Administracinių nusižengimų kodeksą.
Alkoholio kontrolės įstatymas nustato alkoholio pardavimo ir vartojimo ribojimus, įskaitant draudimus dėl pardavimo laiko ir vietų, kuriose prekyba alkoholiu yra neleistina (pvz., iš namų be licencijos). Šiame įstatyme nustatyti draudimai padeda reguliuoti atsakomybę už teisės pažeidimus, susijusius su prekyba alkoholiu.
Esant sunkesniems pažeidimams ar pakartotiniams nusižengimams, gali būti taikomos ir Baudžiamajame kodekse esančios nuostatos dėl neteisėto verslo vykdymo, įskaitant neteisėtą prekybą alkoholiu. Kai neteisėta veikla tampa sisteminga arba pažeidimai yra sunkesni, numatoma baudžiamoji atsakomybė.
„Telšių ŽINIŲ“ inf.