Telšių apylinkės teismo Telšių rūmuose išnagrinėta civilinė byla, pradėta teismo iniciatyva dėl dviejų mažamečių vaikų nuolatinės globos nustatymo, globėjo paskyrimo, vaikų gyvenamosios vietos nustatymo ir turto administratoriaus paskyrimo. Nuo motinos atskirti mažyliai gyvena Telšių socialinių paslaugų centro Globos centro budinčio globėjo šeimoje, kurioje rado šilumą ir meilę.
Giedra AKAVICKIENĖ
Apribota motinos ir tėvų valdžia
Teismo posėdyje dalyvavo suinteresuoto asmens – Telšių socialinių paslaugų centro atstovė, laikinai einanti direktorės pareigas, Daiva Navickienė ir išvadą teikiančios institucijos – Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Raminta Paulauskienė.
2024 m. rugsėjo 2 d. Telšių apylinkės teismo sprendimu buvo laikinai apribota motinos valdžia atsakovei G. V. nepilnamečių vaikų N. ir A. atžvilgiu, taip pat laikinai apribota tėvo valdžia atsakovui J. V. nepilnamečio vaiko A. atžvilgiu ir neterminuotai apribota tėvo valdžia atsakovui Ž. B. nepilnamečio vaiko N. atžvilgiu.
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksu, savo iniciatyva pradėjo bylos dėl vaikų N. ir A. nuolatinės globos ir vaikų globėjo paskyrimo nagrinėjimą.
Taip ir neįgijo socialinių įgūdžių
Telšių socialinių paslaugų centro Globos centro atstovė teismo posėdyje paaiškino, kad telšiškės G. V. šeima centrui yra žinoma nuo pirmojo vaiko gimimo. Jau 5–6 metus šeima nuolat stebima. G. V. ne kartą buvo apgyvendinta Telšių socialinių paslaugų centro laikinuose šeimos namuose, buvo teikiama pagalba mokantis socialinių įgūdžių, tačiau, grįžus į įprastą jai aplinką, situacija vėl kartodavosi.
Globos centras teismo prašė nustatyti vaikams N. ir A. nuolatinę globą ir suinteresuotą asmenį paskirti vaikų nuolatiniu globėju ir turto administratoriumi, nes vaikams budinčio globotojo šeimoje yra užtikrinamos tinkamos gyvenimo ir ugdymo sąlygos, yra susiformavęs šiltas emocinis ryšys su budinčio globėjo šeima, vaikai jaučiasi saugūs ir mylimi.
Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė kalbėjo, kad Telšių socialinių paslaugų centras nesurado asmens ar šeimynos, kuri būtų norėjusi nuolat globoti vaikus. Vaikai budinčio globėjo šeimoje jaučiasi saugūs, jiems užtikrinamos tinkamos gyvenimo sąlygos, yra rūpinamasi sveikata, ugdymu. Vaikai dar maži, kad suformuotų savarankišką nuomonę, tačiau A. labai prisirišusi prie budinčio globėjo, N. taip pat gerai jaučiasi budinčio globėjo šeimoje, juos sieja artimas šiltas ryšys, todėl siūlė nustatyti vaikams nuolatinę globą ir jų globėju bei turto administratoriumi paskirti Telšių socialinių paslaugų centro Globos centrą.
Svarbiausia – vaiko interesai
Kadangi Telšių apylinkės teismo 2024 m. rugsėjo 2 d. sprendimu apribota tėvų valdžia nepilnamečių vaikų atžvilgiu, vaikai yra likę be tėvų globos, todėl mažamečiams būtina nustatyti nuolatinę globą (rūpybą).
Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencijoje nustatyta, kad imantis bet kokių vaiką liečiančių veiksmų, nesvarbu, ar tai darytų valstybinės ar privačios įstaigos, teismai, administracijos ar įstatymų leidimo organai, svarbiausia yra vaiko interesai. Vaikui turi būti užtikrinama tokia auklėjimo ir priežiūros aplinka, kurioje jis galėtų saugiai ir tinkamai augti, vystytis ir tobulėti.
Telšių rajono savivaldybės mero 2023 m. liepos 25 d. įsakymais vaikams nustatyta laikinoji globa ir globėju paskirtas Telšių socialinių paslaugų centro Globos centras.
2024 m. spalio 7 d. teismo priimtoje nutartyje rašoma, jog teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksu, nutarė nustatyti N. ir A. nuolatinę globą (rūpybą). Vaikų nuolatiniu globėju (rūpintoju) bei turto (priteisto išlaikymo) administratoriumi paskirtas Telšių socialinių paslaugų centro Globos centras, o jų gyvenamoji vieta nustatyta minėtame Globos centre. Vadinasi, vaikai lieka budinčio globėjo šeimoje, kurioje jau yra apsipratę.