Židikų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje surengtas tradicinis sakralinės muzikos festivalis „Musica Divina“. Susirinkusieji galėjo pasiklausyti išskirtinių muzikos kūrinių, išvysti jaunimo, dalyvavusio kūrybinėse dirbtuvėse ir įamžinusių Židikų mažąją architektūrą, darbus.
Įkvėpė rašytoja
Sakralinės muzikos festivalis „Musica Divina“ Židikuose vyko jau 24-tą kartą. Jo sumanytoja ir iniciatorė Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos direktorė Rima Širvinskienė „Santarvei“ sakė, kad festivalio idėja kilo gilinantis į rašytojos Marijos Pečkauskaitės gyvenimą, kūrybą, jos veiklas.
„Kai Mažeikiuose prasidėjo tarptautiniai festivaliai, supratome, kad ne visi vaikai, ypač gyvenantys atokiau, gali nuvykti į miestą. Tai padarėme mini tarptautinį festivalį savo aplinkoje“, – pažymėjo direktorė.
Sulaukdavo nemažai svečių
Per daugelį metų sakralinės muzikos festivalyje koncertavo įvairių atlikėjų, kolektyvų. Nuo mažiau žinomų, pradedančiųjų, iki šios srities profesionalų. Festivalis sulaukdavo svečių ir iš Lenkijos bei Latvijos.
„Pas mus visada koncertuoja aukšto lygio profesionalas tam, kad ir vaikai, ir mokytojai tą profesionalumą pastebėtų. Moksleiviai kasmet pateikia įsimintinų kūrinėlių, atranda „perliukų“. Šiais metais labai gražiai skambėjo Mažeikių Vytauto Klovos muzikos mokyklos mokinių atliekami kūriniai“, – sakė R. Širvinskienė.
Atlikėjų gausa
Židikuose vykusiame sakralinės muzikos festivalyje ,,Musica Divina“ skambėjo melodingos, dėmesį patraukiančios dainos ir giesmės.
Didžiulio dėmesio sulaukė Mažeikių Vytauto Klovos muzikos mokyklos mokytojos Eridanos Tallat-Kelpšienės mokinių ansamblis „Soliai“ ir mokytojos Ramunės Šakinskienės vadovaujamas mokinių ansamblis „Soliukai“, Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos vokalinis ansamblis „Akcentukas“ (vadovas Juozas Daukšas). Pasirodė vokalinis ansamblis „Melodija“ iš Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos muzikos skyriaus ir solistė Elija Tekoriūtė (vadovė Erika Lukšaitė), solistė Tėja Stapušaitytė iš Sedos Vytauto Mačernio gimnazijos (vadovė Lina Rupšienė), Jaunučių ansamblis iš Tauragės rajono Žygaičių gimnazijos.
Sakralinės muzikos festivalį vainikavo profesionalios muzikos atlikėjai: Raimona Tallat-Kelpšaitė (sopranas), Inga Gylytė (smuikas) ir Gytis Cinauskas (vargonai) su programa „Dėkoju Tau“.
Išskirtinis festivalis
I. Širvinskienė pasakojo, kad pernai festivalis buvo susietas su labdara. Taip buvo prisidėta prie Židikų bažnyčios stogo remonto.
„Šiais metais sakralinės muzikos festivalis buvo susietas su mažosios architektūros pėdsakais Židikuose. Šiuos pėdsakus fiksavo ne tik mūsų gimnazijos vaikai, bet ir moksleiviai iš Viekšnių, Ylakių“, – pasakojo direktorė.
Jos teigimu, be dailės mokytojos metodininkės ir technologijų mokytojos ekspertės Ingos Šilinskaitės bei Savivaldybės administracijos Kultūros, sporto ir paveldosaugos skyriaus vedėjos Rūtos Končiutės-Mačiulienės pastangų mokinių darbų parodos, kur užfiksuoti mažosios architektūros pėdsakai Židikuose, nebūtų.
Demonstruoja kūrybiškumą
I. Šilinskaitės teigimu, ši unikali iniciatyva sujungė jaunimą iš įvairių Mažeikių ir Skuodo rajono gimnazijų bei įkvėpė juos tyrinėti ir kūrybiškai perteikti mažosios architektūros paveldą.
Bažnyčioje ir gimnazijoje eksponuojama įvairių kūrybinių darbų: fotografijų, tapybos kūrinių, karpinių technika atliktų grafikos darbų. Juose atsispindi vietos kultūros simboliai – antkapiniai paminklai, koplytėlės, koplytstulpiai.
„Šie kūriniai ne tik liudija turtingą Židikų krašto kultūros paveldą, bet ir demonstruoja jaunimo kūrybiškumą, gebėjimą įprasminti vietos istoriją šiuolaikinėse meno formose“, – „Santarvei“ sakė I. Šilinskaitė.
Įgijo meninių įgūdžių
Darbus pristatė Židikų Marijos Pečkauskaitės, Skuodo rajono Ylakių, Mažeikių Merkelio Račkausko ir Viekšnių gimnazijų mokiniai. Pasak organizatorių, jaunieji kūrėjai, dirbdami kūrybinėse dirbtuvėse, ne tik gilinosi į vietos kultūrinį paveldą, bet ir įgijo naujų meninių įgūdžių.
Festivalio „Musica Divina“ metu pristatyti kūrybiniai darbai sulaukė didelio vietos bendruomenės dėmesio. Jie ne tik puošia bažnyčią, bet ir suteikia galimybę kiekvienam lankytojui pažvelgti į mažosios architektūros paveldą kitomis akimis – per jaunosios kartos meninį žvilgsnį.
I. Šilinskaitės teigimu, yra išleistas atvirlaiškių rinkinys su mokinių kūrybiniais darbais.
„Šie atvirlaiškiai – tai ne tik meno kūriniai, bet ir mažytės istorijos, pasakojančios apie regiono kultūrinį paveldą. Kiekvienas jų kviečia pažvelgti į praeitį ir atrasti mažų, bet svarbių architektūros ženklų grožį“, – įsitikinusi gimnazijos mokytoja.
Ugdoma krikščioniškoji inteligentija
R. Končiutė-Mačiulienė, kalbėdama su „Santarve“, teigė, kad į sakralinės muzikos festivalį ,,Musica Divina“ įtraukus ir mokinių kūrybinių darbų parodą, ugdoma krikščioniškoji inteligentija.
„Tai daroma pasitelkus muziką, dailę, fotografiją, kitas meno rūšis. Vaikai mokomi pažinti savo kraštą, pasinerti į kūrybą, iš kurios gimsta prasmingos parodos, vaikai mokomi dainuoti, giedoti, klausytis profesionalios muzikos atlikėjų“, – džiaugėsi R. Končiutė-Mačiulienė.
Kultūros, sporto ir paveldosaugos skyriaus vedėja akcentavo: Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos direktorė R. Širvinskienė ir visas šios mokyklos kolektyvas yra verti pačios didžiausios pagarbos.
Janina SRIBALIUTĖ