Į redakciją kreipėsi moteris (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) su klausimu, ar yra galimybė nemokamai su greitosios medicinos pagalbos automobiliu namo iš ligoninės parsivežti sunkų ligonį. Jai knietėjo sužinoti, ar ši paslauga yra mokama?
Aurelija SERVIENĖ
Pasipiktino dėl mokamos paslaugos
Telšiškė pasakojo, jog sunkiai serganti garbaus amžiaus jos mama buvo paguldyta į Regioninę Telšių ligoninę. Po suteikto gydymo pacientė buvo išrašyta ir paleista namo. Dukrai tada kilo klausimas, kaip sunkų ligonį – nevaikščiojančią mamą – jai parsigabenti. Pradėjus domėtis, medikai jai davė greitosios medicinos pagalbos, kuri teikia tokias paslaugas, telefono numerį. Tačiau vėliau paaiškėjo, kad ši paslauga yra mokama ir kainuoja apie 100 eurų. Moteris nustebo, kad reikia mokėti tokią sumą vos už keletą kilometrų mieste. Todėl ji susirado privatų asmenį, teikiantį šias paslaugas, ir namo parvyko už pusę anksčiau minėtos kainos. Telšiškė buvo apimta nevilties dėl tokio elgesio su senoliais, kurie visą gyvenimą dirbo ir nusipelnė pagarbos. Ji pradėjo gilintis ir išsiaiškino, kad ši paslauga esą jai turėjo būti suteikta nemokamai.
„Kiek įvairių skyrių veikia ir kiek darbuotojų dirba? Juk tokių senų ir ligotų žmonių, kuriems reikia tokios paslaugos, yra vienetai. Baisu, kas darosi! Visi kalba apie rūpestį žmogumi ir neįgaliaisiais, tai koks čia tada rūpestis?“ – piktinosi moteris.
Paslauga yra nemokama
Sveikatos apsaugos ministerijos Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Jūratė Baltinaitė patikino, jog savivaldybės lygio pavėžėjimo paslauga yra nemokama, tačiau yra taikomos išimtys vadovaujantis Socialinių paslaugų įstatymu ar jo pagrindu priimtais teisės aktais savivaldybėse.
„Pavėžėjimo paslaugą galima užsisakyti paskambinus į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808. Linijos operatorius, patikrinęs, ar pacientas turi teisę gauti paslaugą, skiria jo poreikius atitinkančią transporto priemonę, suderina pavėžėjimo laiką. Pavėžėjimo paslauga yra planinė, ją užsakyti rekomenduojama ne anksčiau kaip prieš mėnesį ir ne vėliau nei prieš dvi darbo dienas“, – pasakojo J. Baltinaitė. Jos teigimu, užsakyti pavėžėjimo paslaugą gali ne tik pats pacientas, bet ir jį lydintis asmuo, socialinis darbuotojas, šeimos narys, sveikatos priežiūros specialistas ar kitas žmogus.
Kas gali pasinaudoti nemokama paslauga?
Pavėžėjimo paslauga nemokamai gali pasinaudoti gyventojai:
– kuriems nustatytas 55 procentų ar mažesnis dalyvumo lygis ir kurie turi teisę į priemokas už kompensuojamuosius vaistus dėl nepakankamų pajamų;
– kuriems nustatytas neįgalumo lygis ir kurie turi teisę į priemokas už kompensuojamuosius vaistus dėl nepakankamų pajamų;
– 75 metų ir vyresni asmenys, kurie turi teisę į priemokas už kompensuojamuosius vaistus dėl nepakankamų pajamų;
– asmenys, kuriems pavėžėjimo paslauga yra reikalinga dėl sveikatos būklės (nustato gydytojas ar jo komandoje dirbantis specialistas).
Pavėžėjimo rūšys
Pavėžėjimas skirstomas į dvi rūšis: nespecializuotą ir specializuotą. Pastarojo pavėžėjimo metu dalyvauja medicininį išsilavinimą turintis asmuo. Tai reiškia, kad pavėžėjimo paslauga teikiama greitosios medicinos pagalbos automobiliu, jo metu yra stebima paciento būklė. Nespecializuoto pavėžėjimo metu medikas pacientų nelydi.
Nespecializuoto pavėžėjimo paslaugos pacientams teikiamos esant šioms su pacientų sveikata susijusioms būklėms:
– pacientas turi judėjimo sutrikimų, dėl kurių negali savarankiškai vaikščioti ir jam reikalinga kitų asmenų pagalba arba judėjimo techninės pagalbos priemonės (pavyzdžiui, ramentai, vaikštynės ar vežimėlis). Negalėjimas savarankiškai vaikščioti suprantamas kaip paciento galėjimas savarankiškai žengti tik kelis žingsnius;
– pacientas turi sveikatos sutrikimų, trikdančių orientaciją aplinkoje ir komunikaciją (pavyzdžiui, psichikos, kalbos, regos, klausos), dėl kurių savarankiškai negali naudotis individualiu ar viešuoju transportu;
– pacientas vyksta atlikti gydymo procedūrų, kurių sukeltas šalutinis poveikis apriboja paciento galimybę savarankiškai naudotis individualiu ar viešuoju transportu (pavyzdžiui, chemoterapija), arba dėl organo (-ų) transplantacijos;
– pacientui dėl priverstinės kūno padėties, didelės kūno masės arba kitų priežasčių reikalinga papildoma įranga (pavyzdžiui, neštuvai, keltuvai) ir (ar) papildoma personalo fizinė pagalba.