
„Rugsėjo 9 dieną turiu grįžti į darbą, o pusantrų metukų vaikučio neturėsiu kur palikti. Bandžiau registruotis į du lopšelius-darželius, nepavyko, neatitikau iškeltų kriterijų, pagal kuriuos nustatoma pirmenybė. Auklę samdytis per brangu“, – pasakojimą pradėjo nevilties apimta Ramunė Bartkienė. Išeities moteris bandė ieškoti paskambinusi į Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyrių. Ten po ilgos pauzės esą išgirdo atsakymą: „Tavo šeimos problemos.“ Po to ji užsiregistravo pas Telšių rajono savivaldybės merą Tomą Katkų. Apsilankymo metu dalyvavo ir „Telšių ŽINIOS“.
Giedra AKAVICKIENĖ
Mama: „Auklę samdyti nuostolinga“
Telšiškė R. Bartkienė – dviejų vaikų mama. Vyresnėlis – mokyklinio amžiaus, o mažylis dar neturi nė dvejų metukų. Tačiau pagal naują įstatymą mama turi grįžti į darbą, kai vaikui sueina metai ir šeši mėnesiai.
R. Bartkienės teigimu, močiučių, kurios galėtų pagelbėti, nėra: viena dirba, o kita yra pasiligojusi. Auklę samdyti neekonomiška: ką uždirbsi, tą atiduosi, nes, mamos žiniomis, auklės paslaugos kainuoja maždaug 5 eurai už valandą.
Tad telšiškė labai tikėjosi, kad sūnus gaus vietą lopšelyje-darželyje. Kaip buvo nurodyta, ji bandė internetu prisiregistruoti iš karto devintą valandą ryto, pavyko – minutė po devynių. Tačiau galų gale sužinojo, kad vis dėlto nesėkmingai. Ramunės mažylis nebuvo priimtas nei į Telšių lopšelio-darželio „Eglutė“ Rainių skyrių, nei į Telšių lopšelį-darželį „Eglutė“.
Beje, pastarasis moteriai nuo jos namų tiesiai už tvoros.
R. Bartkienė minėjo, kad buvo pasiryžusi kiekvieną rytą ir vakarą važiuoti į Rainių kaime esantį lopšelio-darželio skyrių, sutiktų ir toliau vykti, svarbu, kad galėtų grįžti į darbą. Todėl jai labai pikta, kad į Telšių lopšelius-darželius priimami iš kaimų vaikai, o mieste gyvenančiam jos berniukui neužteko vietos.
Ramunės šeima tvarkinga, abu tėvai turi darbus, o vaikai sveiki, tačiau, pasak pašnekovės, norint gauti vietą lopšelyje-darželyje tai yra tarsi bausmė, nes pirmenybė teikiama neįgaliam vaikui arba jeigu vienas iš tėvų turi neįgalumą, taip pat socialinės rizikos šeimoms. Jei esi pavyzdinga šeima, tarsi lieki už socialinių gerovių borto.
Elektroninė registracija panaikino korupciją
Susitvenkus emocijoms, Ramunė užsiregistravo pas Savivaldybės vadovą T. Katkų, norėdama išsakyti priekaištus ne tik dėl to, kad neužtikrinama Savivaldybės pagalba vaikus auginančioms šeimoms grįžti į darbo rinką, bet ir dėl, jos nuomone, galimai neskaidriai vykdomo priėmimo į lopšelius-darželius.
Mero kabinete moteris prisiminė, kad anksčiau į darželius buvo galima patekti paprasčiau. Jos teigimu, mamos žinojo, kad už 200 litų pakišą direktorei vaikas bus priimtas. Be to, kadaise ir pati buvo išbandžiusi šį būdą. Rajono vadovas T. Katkus į tai atsakė, kad būtent dėl tokių negerų dalykų, už kuriuos įstatymas baudžia, ir buvo padaryta elektroninė registracija. Taip panaikintos sąlygos korupcijai.
T. Katkus tvirtino suprantantis sudėtingą mamos padėtį, tačiau, jo nuomone, šeimoms reikia planuoti, kaip augins vaikus, ir užsiminė, kad pats augina du vaikus, o žmona grįžo į darbą, kai jiems sukako vieneri metai.
Į darželius patenka beveik visi norintieji, ir tai jau yra didelis privalumas. Deja, lopšeliai kol kas negali sutalpinti visų pageidaujančiųjų.
„Lopšeliuose pačių mažiausiųjų, t. y. nuo 1 metų iki 2 metų amžiaus, grupėje gali būti tik dešimt vaikų. Išsiaiškinus poreikį atidaryta nauja grupė netoli miesto, Rainiuose, kur specialiai tam buvo suremontuotos patalpos“, – kalbėjo meras, pabrėždamas, jog viskas daroma, kad ateityje atsirastų papildomų grupių.
„Tai Savivaldybės problema, kad mano vaikas nepateko į lopšelį. Ką man dabar daryti, kad neatitinku prioritetų? Ką, man invalidą reikėjo pagimdyti?“ – garsiai piktinosi mama.
Meras atsakė, kad vietų lopšeliuose daugiau nėra, ir paprašė ant jo nepykti. Mamai teks laukti, kada vaikui sueis dveji metukai, kad galėtų registruoti į vyresnių lopšelinukų grupę.
Meras: „Sistema tokia, kad nieko neapgausi“
Dėl neva nesąžiningo priėmimo į lopšelius atvejų meras paprašė R. Bartkienės pateikti faktus, kuriuos jis patikrins. Deja, moteris sakė nenorinti padaryti kažkam blogo ir nusprendė tuo klausimu geriau patylėti.
Kitą dieną „Telšių ŽINIOMS“ rajono vadovas T. Katkus teigė patikrinęs, kas tie laimingieji, patekę į lopšelio-darželio „Eglutė“ 1–2 metų amžiaus lopšelinukų grupę. Keturi vaikai priimti, kadangi jų vyresnieji seserys, broliai jau lanko tą patį darželį. Vienam vaikui nustatytas privalomasis ugdymas. Kito vaiko vienam iš tėvų darbingumo lygis nesiekia 55 proc. Likusieji užsiregistravo lygiai 9 valandą.
„Sistema tokia, kad nieko neapgausi“, – garantavo meras T. Katkus. Tad, jo teigimu, moters įtarinėjimai dėl neskaidrumo nepasitvirtino ir neturi jokio pagrindo.
Prašyme galima rinktis iki dviejų mokyklų
Telšių mieste veikia 6 lopšeliai-darželiai („Berželis“, „Eglutė“, „Mastis“, „Nykštukas“, „Saulutė“, „Žemaitukas“), 1 privatus lopšelis-darželis (VšĮ „Vaikystės delnuose“), 2 mokyklų skyriai (Telšių „Ateities“ progimnazijos „Saulėtekio“ skyrius, Telšių „Atžalyno“ progimnazijos Naujamiesčio skyrius).
Rajone veikia 1 lopšelio-darželio skyrius (lopšelio-darželio „Eglutė“ Rainių skyrius), 1 daugiafunkcis centras (Ubiškės daugiafunkcis centras), 6 mokyklų skyriai (Telšių „Ateities“ progimnazijos Degaičių skyrius, Telšių „Atžalyno“ progimnazijos Žarėnų ir Ryškėnų skyriai, Telšių „Kranto“ progimnazijos Viešvėnų skyrius, Luokės Vytauto Kleivos gimnazijos Upynos skyrius, Tryškių Lazdynų Pelėdos gimnazijos Kaunatavos skyrius), 3 gimnazijos (Luokės Vytauto Kleivos gimnazija, Tryškių Lazdynų Pelėdos gimnazija, Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazija), 1 pagrindinė mokykla (Nevarėnų pagrindinė mokykla), 1 mokykla-daugiafunkcis centras (Buožėnų mokykla-daugiafunkcis centras).
2024–2025 mokslo metais šiose ugdymo įstaigose yra 1 699 vietos vaikams.
Rugpjūčio 21 d. įstaigų užimtumo duomenimis, gauti 898 prašymai (vienu metu prašyme galima rinktis ne daugiau kaip dvi mokyklas). Patvirtinti 625 prašymai.