• Pagrindinis
  • Kontaktai
  • Prenumeratos kaina
  • Reklama
  • Balsavimų archyvas
  • Pranešk naujieną
Telšių žinios - Telšių apskrities laikraštis
  • Pirmas Puslapis
  • Aktualijos
    • Žinios iš Savivaldybės
    • Politika
    • Švietimas
    • Socialiniai reikalai
    • Verslas, Finansai
    • Kitos aktualijos
  • Partnerių informacija
  • Teisėsauga
    • Suvestinės
    • Gaisrai
    • Nelaimės
  • Teminiai puslapiai
    • Žemaičių kultūra
    • Raktas į Žemaitiją – kultūra, tradicijos, žmonės
    • Tvari kultūra Žemaitijoje
    • Auginame Telšių kraštą
    • Pilietiškumo žingsniai
  • Laisvalaikis
    • Renginiai
    • Sportas
    • Laisvalaikis
    • Receptai
  • Sveikata
  • Žmonės ir Nuomonės
  • Video
  • Skaidrumo politika
No Result
View All Result
  • Pirmas Puslapis
  • Aktualijos
    • Žinios iš Savivaldybės
    • Politika
    • Švietimas
    • Socialiniai reikalai
    • Verslas, Finansai
    • Kitos aktualijos
  • Partnerių informacija
  • Teisėsauga
    • Suvestinės
    • Gaisrai
    • Nelaimės
  • Teminiai puslapiai
    • Žemaičių kultūra
    • Raktas į Žemaitiją – kultūra, tradicijos, žmonės
    • Tvari kultūra Žemaitijoje
    • Auginame Telšių kraštą
    • Pilietiškumo žingsniai
  • Laisvalaikis
    • Renginiai
    • Sportas
    • Laisvalaikis
    • Receptai
  • Sveikata
  • Žmonės ir Nuomonės
  • Video
  • Skaidrumo politika
No Result
View All Result
Telšių žinios - Telšių apskrities laikraštis
No Result
View All Result

Kariuomenės diena Mažeikiuose paminėta rikiuote ir šventiniu renginiu

Telšių žinių redakcija
24 lapkričio, 2023
Teminiai puslapiai, Žemaičių kultūra
0

Ketvirtadienį minėtos Lietuvos kariuomenės įkūrimo 105-osios metinės.

Mažeikiuose ši diena paminėta rikiuote Nepriklausomybės aikštėje.

Prieš šventę Savivaldybės kultūros centre vyko renginys, kuriame pristatytas pranešimas apie kariuomenės kūrimąsi Mažeikių krašte, Gabijos gimnazijos mokinių sukurtas filmas „Mano senelis – rinktinės savanoris“, surengtas koncertas.

Pirmasis įsakymas – dėl kariuomenės

Lietuvos valstybės istorija neatsiejama nuo kariuomenės istorijos –1918 m. vasario 16-ąją buvo paskelbtas Lietuvos Nepriklausomybės Aktas, o po penkių dienų jau buvo išleistas pirmasis įsakymas kurti Lietuvos ginkluotąsias pajėgas. Ta diena yra oficiali Lietuvos kariuomenės įsteigimo data, tuomet kariuomenėje buvo apie 100 karininkų ir karo valdininkų ir apie 50 savanorių kareivių.

1940 m. birželį sovietams okupavus Lietuvą, jos kariuomenė buvo palaipsniui integruojama į Raudonąją armiją, mažinama, kol galutinai panaikinta.

Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, 1990 m., buvo įsteigtas Krašto apsaugos departamentas, kuriam buvo pavesta atkurti krašto apsaugos sistemą, ir 1992 m. lapkričio 19 d. iškilmingai paskelbta, kad atkuriama Lietuvos Respublikos kariuomenė.

Renginio „Mano brolelis žirgą balnojo, į karą jojo..“ dalyviai pažymėjo Lietuvos kariuomenės dieną
ir šiemet minimus Žirgo metus.

Norėtųsi didesnio dėmesio rezervistams

Dabar Lietuvos ginkluotąsias pajėgas sudaro daugiau kaip 22 tūkst. karių bei tarnautojų.

Jos užduotis taikos metu – vykdyti nenutrūkstamą karinį rengimą ir taip išlaikyti aukštą kovinę parengtį bei atgrasyti potencialų priešą nuo galimo ginkluoto konflikto su Lietuvos valstybe.
Prieš aštuonerius metus atnaujinta šauktinių kariuomenė. Pirmasis devynių mėnesių tarnybą savo noru pasirinkęs jaunuolis – viekšniškis Ernestas Vilimas, kuris vėliau tęsė kariškio kelią.
Kiekvienais metais į tarnybą kariuomenėje pakviečiama tarnauti daugiau kaip pusketvirto tūkstančio šauktinių, iš Mažeikių rajono karinę tarnybą pradeda apie šimtą.

„Lietuvos kariuomenės tikslas yra ginti šalį nuo agresorių išpuolių, gynybai būtini ir dabar esantys profesionalūs kariškiai, ir šauktiniai. Tačiau, kaip parodė Ukrainos pavyzdžiai, didesnis dėmesys šiuo metu turi būti skirtas rezervistams, kurie yra apmokyti, tačiau lyg ir palikti likimo valiai. Ukrainoje jie parodė, kad yra nemaža smogiamoji jėga, todėl, manau, kad reikia jiems periodiškai rengti mokymus, kad būtų tinkamai pasirengę gynybai“, – sakė Mažeikių 801-os šaulių kuopos vadas Pranas Trakinis.

Aikštė tapo simboline vieta

Ketvirtadienį Lietuvos kariuomenės dienos proga Mažeikiuose, Nepriklausomybės aikštėje, vyko šaulių rikiuotė – keturios dešimtys rajono jaunųjų šaulių priėmė pasižadėjimus.
Pasak kuopos vado, ši tradicija gyvuoja nuo tada, kai buvusi Tarybų aikštė po Nepriklausomybės atkūrimo buvo pervadinta į Nepriklausomybės aikštę ir ją papuošė kalvio Algirdo Stankaus nukaltas paminklinis kryžius žuvusiesiems už Lietuvos laisvę.

„Šioje aikštėje mes minime ne tik Kariuomenės dieną, bet ir rengiame rikiuotes Lietuvai atmintinomis dienomis. Nuostabus dalykas, kad aikštė – netoli Švč. Jėzaus Širdies bažnyčios, kur mes galime padėkoti Aukščiausiajam už tai, kad mes galime gyventi, padėkoti tiems, kurie žuvo už mūsų ir Lietuvos ateitį, o po to – žygiuoti iki šios simbolinės vietos, kur bent trumpam galime susimąstyti apie šalies praeitį ir ateitį“, – kalbėjo P. Trakinis.

Sujungė lietuvio kario ir žirgo motyvus

Mažeikių kultūros centre pirmą kartą vyko renginys „Mano brolelis žirgą balnojo, į karą jojo…“, skirtas Lietuvos kariuomenės dienai ir šiemet minimiems Žirgo metams.

Mažeikių muziejaus vyriausiasis muziejininkas Vytautas Ramanauskas pristatė pranešimą „Istorinis kariuomenės formavimas“, kuriame daugiausia paliestas kariuomenės kūrimasis Mažeikių krašte.

Susirinkusieji galėjo pamatyti Gabijos gimnazijos jaunųjų šaulių ir jų vadovės Rimos Skrodenytės sukurtą filmą „Mano senelis – rinktinės savanoris“. Šis filmas praėjusiais metais konkurse „Praeities stiprybė – dabarčiai“, kuriame šalies mokyklų komandos siekė kūrybiškai papasakoti jaudinančius, tačiau jau galbūt primirštus, o kai kuriems – net nežinomus mūsų šalies laisvės kovų istorijos momentus, buvo pripažintas geriausiu.

Renginyje koncertavo Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos merginų vokalinis ansamblis „Incanto“, Mažeikių kultūros centro folkloro ansamblis „Alksna“, solistės Gabrielė Griškėnaitė ir Inna Trošina.

Vidas STANKUS

Nuotr. Rimos Skrodenytės ir iš redakcijos archyvo

Kitas įrašas

Krašto tradicijų puoselėtojams kūrybinių veiklų netrūksta

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

CAPTCHA vaizdas
Atkurti Vaizdą

*

Naujienos iš interneto

Video rekomendacijos:

Taip pat skaitykite:

Pirmas puslapis

Pabūkime kartu Buožėnuose
S. Dau­kan­to gatvė­je – pa­sta­bos dėl pėsčiųjų ta­ko ak­lie­siems ir silp­na­re­giams
Tel­šių gy­ven­to­jams jau pra­dėti da­lin­ti nau­ji kon­tei­ne­riai
„Bo­bu­čių tur­ge­liai“ pa­pik­ti­no tel­šiškę: ar taip pre­kiau­ti ga­li­ma?
Cukinijų „steikai“ su „chermoula“
Menininkas Tomas Vaičaitis nenori būti patogus kaip varžtelis parduotuvės lentynoje

Žemaičių kultūra

Bankas, saugantis beveik šimtmečio istoriją
Atlikėjų aplodismentai – festivalio idėjai, aplinkai, publikai
Metų renginyje – ir mažeikiškių delegacija
„Gimtinė – ne tik žemėlapis, bet ir žmonės, kuriuos sutikome, šeimos istorija ir tas jausmas, jog čia gera sugrįžti“
Metų metus Žlibinuose ir Stalgėnuose – nenutrūkstanti tradicijų tąsa
Atverti lagaminai pasakoja Mažeikių istoriją

Laisvalaikis

Klaipėdos festivalyje – ambicingiausia Prancūzijos nacionalinio jaunimo simfoninio orkestro programa
Cukinijų „steikai“ su „chermoula“
Nuo Tel­šių ba­sei­no iki olim­pinės sva­jonės
Žo­linės šventė Ja­na­polė­je
Tel­šiuo­se už­virė tik­ra ko­va: že­mai­tiš­kos ci­bu­lynės turnyre varžė­si da­ly­viai net iš pen­kių ša­lių
Že­mai­čių ba­jorų drau­gi­jos ren­gi­nys Re­na­ve

Sveikata

Kodėl dantį pradeda skaudėti staiga — ir kada jį dar galima išgelbėti
Chi­rur­gas To­mas Sa­la­dis, at­radęs Tel­šius: „Že­mai­čiai nu­ste­bi­no kant­ry­be ir em­pa­ti­ja“
Lie­tu­va pir­mau­ja pagal šir­dies ligų sta­tis­ti­ką – Tel­šiai ne išim­tis
Lietuvos optometrininkų asociacija  perspėja: nelegalios atvažiuojamosios regos patikros kelia pavojų gyventojų sveikatai
Policistinių kiaušidžių sindromas (PKS): simptomai, priežastys ir gydymas
Kokie faktoriai turi įtakos implantų ilgaamžiškumui?
No Result
View All Result

Laikraštis

Apklausa

Ar esate tinkamai pasiruošęs, jeigu išauštų diena X?

Rezultatai

Loading ... Loading ...
  • Archyvas

Orai

Orai Telšiuose
Orai
Orai Telšiuose 2 savaitėms
  • Naujienos
  • Teminiai puslapiai
  • Teisėsauga
  • Laisvalaikis
  • Archyvas
  • Prenumeratos kaina
  • Reklama
  • Kontaktai

Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
No Result
View All Result
  • Pirmas Puslapis
  • Aktualijos
    • Žinios iš Savivaldybės
    • Politika
    • Švietimas
    • Socialiniai reikalai
    • Verslas, Finansai
    • Kitos aktualijos
  • Partnerių informacija
  • Teisėsauga
    • Suvestinės
    • Gaisrai
    • Nelaimės
  • Teminiai puslapiai
    • Žemaičių kultūra
    • Raktas į Žemaitiją – kultūra, tradicijos, žmonės
    • Tvari kultūra Žemaitijoje
    • Auginame Telšių kraštą
    • Pilietiškumo žingsniai
  • Laisvalaikis
    • Renginiai
    • Sportas
    • Laisvalaikis
    • Receptai
  • Sveikata
  • Žmonės ir Nuomonės
  • Video
  • Skaidrumo politika

Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt

Skip to content
Open toolbar Pritaikymo neįgaliesiems įrankiai

Pritaikymo neįgaliesiems įrankiai

  • Padidinti tekstąPadidinti tekstą
  • Sumažinti tekstąSumažinti tekstą
  • Nuorodos pabraukimasNuorodos pabraukimas
  • Skaitomas šriftasSkaitomas šriftas
  • Reset Reset