Šešerius metus veikia Mažeikių krašto tradicijų puoselėtojų klubas. Rajone gyvuojančių folkloro ansamblių narius, tautodailininkus, kultūros darbuotojus vienijantis klubas reguliariai organizuoja edukacinius užsiėmimus, kūrybines dirbtuves.
Dalyvauti mokymuose, kai yra galimybių, kviečiami ir miesto bei rajono gyventojai, norintys išmokti, prisiminti įvairius amatus ir pažadinti savo kūrybiškumą.
Užsiėmimų temos įvairios
Nuo vasaros pabaigos iki šiol įvyko keturi užsiėmimai, jų dalyviai vienaip ar kitaip turėjo galimybę savo rankomis prisiliesti prie tradicijų – natūralių medžiagų, tradicinių technikų, raštų.
Rugpjūtį tradicijų puoselėtojų klubo ir jo koordinatorės, Mažeikių kultūros centro etnografės Jolantos Kaleckienės iniciatyva bei kvietimu Mažeikiuose lankėsi tautodailininkė Gintvilė Giedraitienė, geriau žinoma Giedražolės vardu. Ji pravedė žolynų pynimo dirbtuves.
Spalį įvyko tapybos ant vandens, lapkritį – piešimo ant audinio „Žemaičių raštai audiniuose“, audimo senoviniu skieteliu užsiėmimai. Juos vedė Židikų Marijos Pečkauskaitės technologijų mokytoja Inga Šilinskaitė ir tautodailininkė Nijolė Daučiūnaitė.
Ateityje planuojama tapybos ant šilko edukacija.
Pavasarį, artėjant Velykoms, klubo nariai ir pavieniai mažeikiškiai turėjo galimybę pasimokyti kiaušinių marginimo vašku.
Svarbu paminėti ir tai, kad užsiėmimus vedančios lektorės papasakoja, parodo, pasidalija idėjomis, kaip tradicinius dalykus, pavyzdžiui, austas juosteles, piešinius ant audinių, panaudoti šiuolaikiniuose dirbiniuose.
Svarbiausia – bendrystė
Mažeikių krašto kultūros tradicijų puoselėtojų klubas buvo įkurtas 2017 metais.
J. Kaleckienė sakė, kad vienas iš klubo tikslų – puoselėti žmonių bendrystę, sukurti galimybę mažeikiškiams plėsti akiratį.
„Važiuosime į Šilalę. Vyks renginys ir mūsų paprašė pamokyti žmones audimo. Buvome Buknaičių bendruomenėje – norinčiuosius mokėme nusivyti juosteles.
Antradienį audimo senoviniu skieteliu edukacijoje dalyvavo kelios moterys. Jų akys žibėjo. O tai, kaip ir bendrystė, buvimas kartu, manau, yra svarbiausia“, – kalbėjo J. Kaleckienė.
Neringa ŠVELNIENĖ