Asmenys, įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą prie Telšių rajono savivaldybės, iki sausio 1 d. privalo deklaruoti faktinę gyvenamąją vietą – nurodyti, kokiu adresu gyvena. Tai numato šiais metais įsigaliojusios Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo pataisos.
Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas dar kartą primena Telšių rajone gyvenantiems asmenims: formalumams sutvarkyti liko mažiau nei du mėnesiai.
Lietuvoje gyvenantys asmenys privalo deklaruoti gyvenamąją vietą arba būti įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą – registruotis „prie savivaldybės“.
„Šių metų rugsėjo 1-osios duomenimis, į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą buvo įtraukti 88 087 asmenys – kas 33 Lietuvos Respublikos gyventojas. Šie asmenys privalo iki 2017 metų sausio 1 d. Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka deklaruoti savo gyvenamąją vietą – pateikti duomenis apie būstą, kuriame faktiškai gyvena ar yra labiausiai susiję“, – primena Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas.
Asmenys, kurie gali registruotis „prie savivaldybės“
Į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą 6 mėnesių laikotarpiui pagal savivaldybę, kurios teritorijoje faktiškai gyvena, gali būti įtraukiami benamiai.
Jeigu nėra deklaravę gyvenamosios vietos, „prie savivaldybės“ taip pat gali būti registruojami asmenys, kurie buvo globojami (rūpinami) vaikų globos institucijose ar šeimynose, kai jie išleidžiami iš vaikų globos institucijos arba palieka šeimyną; asmenys, kuriems teismo nutartimi paskirtos priverčiamosios stacionarinio stebėjimo specializuotose psichikos sveikatos priežiūros įstaigose medicinos priemonės; asmenys, laikomi tardymo izoliatoriuose ir pataisos įstaigose, visą buvimo šiose įstaigose laikotarpį – pagal savivaldybę, kurios teritorijoje buvo paskutinė asmens deklaruota gyvenamoji vieta arba kurios teritorijoje jie faktiškai gyveno iki suėmimo arba bausmės atlikimo.
Pasekmės, jei nedeklaruosite gyvenamosios vietos
Jei iki sausio 1 dienos nedeklaruosite gyvenamosios vietos arba nepateiksite prašymo įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, duomenys apie deklaruotą gyvenamąją vietą bus panaikinti. Tačiau, kaip pažymi Saulius Urbonas, iš Gyventojų registro asmenys nebus išbraukti: duomenys (vardas, pavardė, lytis, šeiminė padėtis ir pan.) Gyventojų registre liks, bet bus panaikinta asmens deklaruota gyvenamoji vieta. „Tai sukelia tam tikras teisines pasekmes dėl socialinių išmokų, valstybinio socialinio draudimo pensijų mokėjimo, vaikų registracijos į darželius ir mokyklas, socialinio būsto suteikimo ir kt. Todėl primenu visiems, kad deklaruoti gyvenamąją vietą yra itin svarbu“, – akcentuoja Telšių rajono savivaldybės administracijos vadovas.
„Sodros“ duomenimis, daugiau kaip 6 500 pensijų gavėjų deklaravo gyvenamąją vietą „prie savivaldybės“. Savivaldybių administracijų pateiktais duomenimis, tokių asmenų, gaunančių piniginę socialinę paramą, yra apie 7 500. Jei šie asmenys neatliks reikiamų formalumų, jiems gali nutrūkti socialinių išmokų ir pensijų mokėjimas.
Gyvenamąją vietą galima deklaruoti nuomojamame būste
Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymas sudaro sąlygas lengviau deklaruoti gyvenamąją vietą tiems, kurie neturi nuosavybės teise priklausančio būsto – seniūnijai reikia pateikti nuomos, panaudos ar kitą sutartį, patvirtinančią teisę gyventi nuomojamame būste. Tačiau, kaip pažymi Saulius Urbonas, būstą nuomojantys asmenys dėl tam tikrų priežasčių nuomininkams vengia duoti sutikimus deklaruoti gyvenamąją vietą.
Pirmoji visuomenėje vyraujanti nepagrįsta nuomonė – kad gyvenamosios vietos deklaravimas suteikia asmenims turtines teises į nuomojamą būstą. „Gyvenamosios vietos deklaravimas nesuteikia jokių turtinių teisių į patalpą ar pastatą, kuriame yra deklaruota gyvenamoji vieta. Deklaravimas yra tik administracinė procedūra: jos metu nurodoma vieta, kurioje asmuo faktiškai gyvena“, – informuoja pašnekovas.
Dalis savininkų vengia nuomoti savo būstą nepilnamečių vaikų turintiems nuomininkams. To priežastis – nuomonė, jog vaikų duomenų nepavyks panaikinti.
„Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga nenurodė jokių apribojimų panaikinant nepilnamečių vaikų duomenis. Nepilnamečių vaikų gyvenamąją vietą deklaruoja jų tėvai, įtėviai, globėjai arba kiti atstovai. Vaikų gyvenamoji vieta deklaruojama ten, kur ją deklaruoja tėvai, tad, jei tėvai išsikrausto iš nuomojamo būsto, savininkas deklaravimo duomenis gali panaikinti ir pats, kreipdamasis į deklaravimo įstaigą“, – praneša Saulius Urbonas.
Nuomos sutartis neprivalo būti patvirtinta notaro – pakanka rašytinės formos.
Deklaracijos pateikimas
Gyvenamosios vietos deklaracijas Telšių rajone galima pateikti seniūnijose pagal gyvenamąją vietą.
Internetu deklaracijas galima pateikti per e-valdžios vartus www.epaslaugos.lt, iš paslaugų gyventojams pasirinkus kategoriją „Seniūnijos, savivaldybės“ ir paslaugą „Gyvenamosios vietos deklaravimas Lietuvoje“ arba „Gyvenamosios vietos deklaravimas išvykstant iš Lietuvos“.
Telšių rajono savivaldybės administracijos inf.
Gal ponas S.Urbonas galėtų ir svarbesniais klausimais plačiau pakomentuoti.Pvz;ką reiškia šios dienos „T.Žiniose”žinutė- „Diskusijose apie tai,jog daliai veiklos rūšių,kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimus,galbūt reikėtų didinti mokesčių dydžius,Verslo,ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas Rimantas Adomavičius sakė:”Kai pasamdai duobkasį iškasti duobei-taip gerai sumoki,kad net mirti nebesinori…”
Patarimas šiam ir kitiems valdžios dykaduoniams,pavydintiems duobkasio amato-imkitės ir jūs,sutilpsit prie TO lovio kur pinigai byra „juokuaujant ir su šlipsu”.Ne savo kėdėje sėdite jei tik pavydu remiasi jūsų finansinis mąstymas.Šiukšlių lobynas jus sugadino ir neturite supratimo kaip pinigai uždirbami sąžiningu darbu.Šį mėnesį milijoninis lietuvis palieka Lietuvą per tokius kaip tamstos,paliks ir antras milijonas,gaila,kad tai darote ne tamstos ponai valdantieji.Telšiuose liaudis užliūliuota „sostinikės” įvaizdžio mitais ir kone vieninteliai Lietuvoje liko prie tos pačios suskilusios darbiečių ir socdemų geldos.
Ne mokesčių kėlimas o blaivus protas sureguliuos ekonomiką,nepajėgiate TO suprasti-užleiskite vietą jauniems ir mąstantiems.
Dar.Didele pompastika virto „telšių uodegėlei”rastos patalpos.AR idomu kam,kad tai tie patys seniai minimi „švietimo garažai” kurie jau buvo privatizuoti juoduoju būdu už 60 tūkst.litų.Kodėl tai neišaiškinta ir nenubausti kaltininkai,bent jau tie kurie likę gyvi.
lapkričio 4 dieną, penktadienį, kaip skelbia visi naujienų portalai, LSDP taryba rinkosi į posėdį aptarti rinkimų rezultatų. Kaip suprantu ( ir tai liudija nuotraukos) jame dalyvavo ir Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius S. Urbonas. Klausimas: o darbo valandos jam negalioja? Būti darbo vietoje darbo metu tik „vargdienių“ reikalas?
Nu gi ne informacijos aktualumas čia, o noras pasirodyti, juk kitiems rinkimams jau ruošiasi Nieko dėl žmogaus, viskas dėl savęs.
Kaip supratome,socdemams ir darbiečiams nepatinka Lietuvos mastu brangiai iškasta kapo duobė šioms nevykėlėms partijoms.Oj kaip nesinori „mirti”pasak Adomaičio,deja teks,manau ir telšiškiai po paskutinės išrinkto, retro kadensijos seimūno, atsibus.O pavydintiems duobkasio amato vietos su kastuvu atsiras tik tenesusikelia sau mokesčių 🙂 .