Lapkričio 11–15 dienomis aktyvios Telšių Žemaitės gimnazijos antrokės Justė Ruvelytė ir Evelina Stankutė kartu su mokytojomis Aurelija Šviežikiene ir Rasa Tėpele svečiavosi Betty Petterssons gimnazijoje Stokholme, Švedijoje, kur vyko tarptautinio „Nordplus Junior“ projekto „Our Baltic Sea“ (liet. „Mūsų Baltijos jūra“) partnerių iš Suomijos, Danijos, Estijos, Latvijos, Švedijos ir Lietuvos susitikimas, kurio tema – tvarumas. Pažintį su Stokholmu pradėjome nuo miesto rotušės, kurioje dirba miesto politikai ir savivaldybės tarnautojai bei kasmet vyksta daugybė renginių, tarp kurių – Nobelio premijos laureatų pagerbimo puota.
Antrąją vizito dieną mokytojai stebėjo kelias pamokas gimnazijoje. Sužinojome, kad klasėse yra po 30 mokinių, pamokos ilgos – 75 minučių trukmės be pertraukos. Savivaldybė užtikrina po vieną nešiojamąjį kompiuterį kiekvienam mokiniui, kol mokosi mokykloje. Pamokos pradžioje mokiniai telefonus sudeda į dėklą. Mokytojai susiduria su ta pačia problema, kaip didelėje klasėje individualizuoti mokymo medžiagą. Valgykloje yra švediško stalo sistema, maistas skanus ir kainuoja apie 4 eurus.
Savivaldybės atstovė pristatė kuriamą tvarumą Stokholmo mieste. Dar vėliau su didžiuliu susidomėjimu klausėmės apie vertikalų ūkininkavimą ir vykome į tuo sėkmingai užsiimančią organizaciją „Nära“, įsikūrusią dalyje požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, kurioje pamatėme didžiuliuose padėkluose, įrengtuose vienas virš kito, įvairių rūšių salotų auginimo kelią nuo sėklos iki supakuotų salotų. Tai puikus išsigelbėjimas dideliems miestams, kai aplink nėra laisvų žemės plotų.
Trečiąją dieną su gidu vaikščiojome po Stokholmo senamiestį, Gamla Stan, ir vykome į mokslo centro „Vetenskapens hus“ laboratorijas, kuriose gimnazistai tyrinėjo po Černobylio katastrofos Švedijoje surinktų grybų radioaktyvumą ir skaičiavo iš „Vazos“ muziejaus paimto laivo fragmento ištirpusios geležies kiekį vandenyje.
Paskutinė diena buvo skirta muziejams lankyti. Pabuvojome pirmajame muziejuje po atviru dangumi „Skansen“, reprezentuojančiame Švediją. Jo teritorijoje yra ir Baltijos jūros mokslo centras, kuriame pakartojome ir sužinojome daugybę faktų apie Baltijos jūrą, taršą joje ir pan. „Vazos“ muziejuje paaiškėjo, kodėl įmantrus laivas nuskendo savo pirmosios kelionės metu 1628 m. Pavakare lankėmės švedų kultūros ir etnografijos „Nordiska“ muziejuje, susipažinome su švedų gyvenimo būdo kaita nuo 1500-ųjų iki dabar.
Parsivežėme daug įspūdžių, akademinės ir gyvenimiškos patirties, patyrėme projekto naudą praktiškai bei įsipareigojome atlikti keletą užduočių iki kito susitikimo, kuris vyks sausio mėnesį Estijoje.
Anglų kalbos mokytoja Rasa TĖPELĖ