Rugpjūčio 19–20 dienomis Varniuose vyko Žemaičių vyskupystės įkūrimo 600 metų jubiliejaus ir Penktojo Eucharistinio kongreso renginių iškilmės.
Maldos visą naktį
Į šeštadienio vakarą prasidėjusius renginius gausiai rinkosi tikintieji. Šv. Mišių aukoje Varnių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčioje (senojoje Katedroje) dalyvavo varniškiai, telšiškiai ir svečiai iš kitų miestų.
Šventovėje vos tilpo visi norintieji melstis. Po šv. Mišių prasidėjo Švč. Sakramento adoracija ir vyko per visą naktį. Maldininkai, išreikšdami pagarbą Eucharistiniam Jėzui, meldėsi iki sekmadienio 9 valandos ryto. Tuo pat metu, kai vyko Švč. Sakramento adoracija, aikštėje prie Šv. Aleksandro bažnyčios žiūrovų dėmesį prikaustė grupė „Thundertale“. Prieš atlikėjų pasirodymą susirinkusiuosius pasveikino ir mintimis apie tikėjimą dalijosi Vytauto Didžiojo universiteto Katalikų teologijos fakulteto dekanas, Religijos studijų katedros docentas Benas Ulevičius.
Iškilmės
Sekmadienio iškilmės prasidėjo vargonų koncertu senojoje Katedroje. Vargonavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos lektorius, tarptautinių pianistų ir vargonininkų konkursų prizininkas bei laureatas dr. Balys Vaitkus.
Po koncerto aikštėje prie Šv. Aleksandro bažnyčios pristatyta meninė programa „Palaimingoji krikšto šviesa“, koncertavo berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“ iš Šiaulių (vad. Remigijus Adomaitis), renginį vedė Marijus Budraitis, aktorės Nomeda Bėčiūtė bei Valda Bičkutė, meninę kompoziciją papildė Telšių Žemaitės dramos teatro vaikų ir jaunimo teatro studijos SAVI aktoriai (vad. Laimutė Pocevičienė).
Apie šimtmečius Varnelės upės išsaugotą, laiko dulkių pustomą atmintį savo sveikinime kalbėjo kanauninkas Andriejus Sabaliauskas: „Šiandien iškilmių diena. Galime didžiuotis protėviais, kurie pamilo Kristų ir bažnyčią, per 600 metų išlaikė žinią, jog jie yra Dangaus karalystės žmonės.“
Reikšmingas įvykis
Į minėjimo iškilmes atvyko daug garbių svečių ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio. Lankėsi dvi Telšių rajono savivaldybės miestų partnerių delegacijos iš Lenkijos Minsk-Mazowiecki bei Kwidzyn miestų, atvyko šalies ir daugelio rajonų valdžios atstovai, politikai, istorikai, paveldosaugininkai ir daugelis kitų.
Į susirinkusiuosius kreipėsi Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas. „Minėjimas rodo, kad žemaičiai visuomet buvo stiprūs, atkaklūs, nuoseklūs sprendimais ir ištikimi savo tikėjimui. Didžiuojuosi bendruomenės susitelkimu, kad šiandien mes minime istorinio minėjimo pabaigą, besitęsiančią nuo 2009 metų“, – kalbėjo rajono vadovas.
Sveikinimo laišką atsiuntė Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Jame ji rašė: „Žemaičių krikštas ir vyskupystės įsteigimas – reikšmingi ir brangūs visai Lietuvai istoriniai įvykiai. Jie plačiai atvėrė beribio krikščioniškojo tikėjimo erdvę, sujungė Žemaitiją su Lietuva ir vedė mūsų šalį į Europos valstybių gretas. Tai vyskupystė, padovanojusi Lietuvai unikalią kryždirbystę. Visiems linkiu tikėjimo ir bendrystės.“
Nors renginiuose nedalyvavo, Telšiuose prieš keletą dienų lankėsi Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis. Susitikęs su Telšių vyskupijos vyskupu Jonu Boruta SJ jis perdavė sveikinimo laišką, kurį paprašė perskaityti iškilmių dieną. „Žemaičių vyskupystė turėjo didelę įtaką mūsų šalies raidai, reikšmingai prisidėjo prie lietuviškosios ir europietiškosios tapatybės išsaugojimo. Šis Jubiliejus ir Penktasis Eucharistinis kongresas testiprins mūsų visuomenės dvasingumą ir pilietiškumą, tepadės įveikti dabarties išbandymus ir kurti prasmingą Lietuvos ateitį“, – rašė premjeras Saulius Skvernelis.
Iškilmių dalyvius pasveikino į iškilmes atvykęs Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis. Jis pranešė apie į Valdovų rūmus atvežtą paveikslą, skirtą 630-osioms Lietuvos krikšto metinėms. Paveikslas nutapytas 500 metų Lietuvos krikšto jubiliejaus proga. „Šiandien mes liudijame istoriją, šiandien mes ją kuriame. Šiandienos istorija priklauso šios dienos kartai. Karta turi pareigą paminėti Lietuvos šimtmetį, Lietuvos krikšto, Žemaičių vyskupystės jubiliejus, turi džiaugtis tais dalykais, kurie šiandien yra Lietuvai sėkmingi“, – kalbėjo V. Pranckietis ir pacitavo J. E. vyskupo J. Borutos SJ žodžius.
Į dangų skristi išleidus baltus balandžius ir paleidus balionus, už pagalbą rengiant meninę programą padėkota choristams, aktorėms, renginių vedėjui, režisierei Laimutei Pocevičienei, kostiumų autorėms Giedrei Slavinskienei ir Daivai Vaitiekienei, floristei Birutei Lekavičiūtei, balandininkui Stasiui Eitučiui, meninės programos tekstų autorei Elenai Borusevičiūtei-Šidlauskienei.
Didelis indėlis
Didelį indėlį organizuojant šventę įdėjo Varnių seniūnijos seniūnas Rolandas Bružas bei Varnių parapijos klebonas Domas Gatautas, gebėję sustyguoti viską, kad renginys praeitų be jokių nesklandumų.
Seniūnas negali atsistebėti, jog šventinio savaitgalio renginiai praėjo stebėtinai sklandžiai. Tai, pasak jo, ne vienos dienos darbas, pasiruošimas truko net keletą mėnesių. „Buvo padarytas didžiulis įdirbis su Savivaldybe, Kultūros ir turizmo skyriumi bei bažnyčios atstovais. Kartu su klebonu D. Gatautu daug dirbome prie pasiruošimo, prie organizacinių darbų, vieni jų matomi, kiti – ne. Reikėjo išspręsti daug klausimų: eismo, apvažiavimo, aikštės parinkimo ir paruošimo, elektros tiekimo, nemažai teko ūkio darbų, tvarkos bei švaros palaikymo. Džiugu, jog niekieno nenuvylė renginio vietos – aikštės – pasirinkimas“, – sakė R. Bružas.
Seniūnas dėkoja visiems už susiklausymą, už pagalbą, už žmonių supratingumą. „Varniškiai kartu su mumis ruošėsi šventiniam savaitgaliui: gražino savo sodybas, įmonės tvarkė teritorijas, dėl ribojamo eismo vietiniai gyventojai net keliones ar darbus atidėjo. Stebėtinas mūsų bendruomenės žmonių susiklausymas. Esu patenkintas visais, tikrai neturiu priekaištų, tik džiaugsmas ir pasididžiavimas“, – kalbėjo R. Bružas. Jo teigimu, tokia gausybė žmonių, apie 5 tūkst., Varniuose buvo susirinkę prieš 26 metus, kai čia buvo statomas paminklas Vyskupui M. Valančiui. Didelį įspūdį Varniai paliko Seimo Pirmininkui V. Pranckiečiui. Jis labai domėjosi vietovės objektais, gyrė miestelį už tvarką, apgailestavo, jog dėl laiko stokos negalėjo aplankyti istorinių vietų.
Šventės iškilmingumu, žmonių gausa džiaugėsi ir Varnių parapijos klebonas D. Gatautas: „Dviejų dienų renginiai praėjo labai gerai, nes dirbo gera komanda. Daug padarė seniūnas R. Bružas, aktyvūs buvo seniūnijos darbuotojai, bažnyčios tarnai, parapijiečiai.“
Gintarinė dovana
Iškilmingų šv. Mišių metu giedojo jungtinis Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės ir Šv. Kazimiero, Telšių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų, Mažeikių Šv. Pranciškaus, Skuodo Švč. Trejybės ir Gargždų Šv. Arkangelo Mykolo parapijų choras. Prieš šv. Mišias, kurias aukojo Apaštališkasis nuncijus – arkivyskupas Pedro López Quintana, atėjo iškilminga daugiau kaip šimto kunigų procesija.
„Šio įvykio pilnas Lietuvos evangelizavimas atrado dar reikšmingesnį atsiskleidimą ir išsipildymą. Džiaugiuosi galėdamas visus nuoširdžiai pasveikinti, ypač Telšių vyskupus J. Borutą ir K. Kėvalą, kunigus, pašvęstuosius ir tikinčiuosius bei Jums perduoti mūsų Šventojo Tėvo Pranciškaus meilę ir solidarumą, perduodamas jo apaštalinį palaiminimą“, – kalbėjo P. L. Quintana.
Šv. Mišių metu menininkas, juvelyras Alfredas Jonušas padovanojo išskirtinę ir unikalią dovaną – gintarais padabintą Varnių Šv. Aleksandro bažnyčios maketą. Naminę duoną įteikė Lizdenių šeima iš Viekšnių.
Šventinį minėjimą papuošė ir vainikavo grupės „Quorum“ koncertas.
Žemaičių vyskupystės 600 metų jubiliejaus ir Penktojo Eucharistinio kongreso renginius inicijavo Telšių vyskupija, Telšių rajono savivaldybė, organizavo Telšių kultūros centras, Telšių Žemaitės dramos teatras, Telšių rajono savivaldybės Varnių seniūnija, Varnių parapija. Organizatoriai dėkoja visiems, prisidėjusiems organizuojant renginį.
Parengta pagal Telšių kultūros centro inf.