Lietuvos merginų U19 rinktinės vartininkei Darijai Mikuckytei futbolas yra kur kas daugiau nei žaidimas ir, jei galimybės leis, ji labai norėtų „paragauti“ profesionalaus futbolo.
Šiandien Telšių „Džiugo“ merginų komandos auklėtinė D. Mikuckytė – Lietuvos merginų U19 rinktinės vartininkė, 6 kartus sėkmingai žaidusi Lietuvos U19 jaunimo rinktinės gretose.
Apie aistrą futbolui, iššūkius ir galimybes pasakoja iš Telšių rajono kilusi D. Mikuckytė.
– Kas lėmė, kad pradėjai lankyti futbolo treniruotes, kada tai įvyko?
– Futbolu ir įvairiomis kitomis sporto šakomis domėjausi nuo mažens. Esu kilusi iš Telšių rajono Žarėnų miestelio. Didelio pasirinkimo, ką žaisti, nebuvo, turėjome stadioną ir tai mums būdavo pagrindinė veikla. Dabar miestelyje jau yra krepšinio ir tinklinio aikštelės.
Ypač aktyviai sportuodavome vasaros sezono metu. Susirinkdavome įvairaus amžiaus merginos ir vyrai pažaisti futbolą, pasiruošti Joninėms, per kurias vykdavo varžybos prieš šalia esantį miestelį.
Baigusi 8 klases, perėjau mokytis į Telšių „Džiugo“ gimnaziją. Čia jau pradėjau galvoti apie treniruočių lankymą. Nebuvau užtikrinta, ar netrukdys mokslams, ar spėsiu, tačiau gavusi pastūmėjimą iš savo auklėtojo (su juo, beje, vasaromis žaisdavome futbolą), tėvų leidimą ir palaikymą pasiryžau susisiekti su trenere Margarita Vagdaryte. Taip prasidėjo mano kelionė futbolo pasaulyje. Treniruotis ėmiau maždaug prieš 5 metus.
– Kodėl ne krepšinis? Juk krepšinis – antroji mūsų religija.
– Krepšinį kaip žaidimą, jo taisykles ir taktikas suprantu visai neblogai. Man krepšinį patinka žiūrėti, bet ne žaisti. Lietuvoje krepšinis yra antroji religija, tačiau apskritai visame pasaulyje futbolas dominuoja. Sugebėti kamuolį valdyti kojomis yra gerokai įspūdingiau ir sunkiau nei rankomis.
– Ar nebaugina, kad futbolininkams būna kojų deformacijų, juk esi mergina?
– Bauginti tai nebaugina. Kiekvienas sportas turi savo niuansų, traumų rizikų ir pan. Daug klausimų ir nuomonių išgirstu, nes esu mergina. Visados atsakau, kad žaisdama futbolą atsipalaiduoju, pabėgu nuo pasaulio, mėgaujuosi gyvenimu. Mąstau taip: jeigu patinka, tai ir reikia daryti, kad po poros metų nebūtų, o kas, jeigu…?
– Ar iš karto norėjai būti vartininke, ar koks faktas tai nulėmė?
– Pradėjusi lankyti futbolo treniruotes tikrai negalvojau, kad būsiu vartininkė. Esu išbandžiusi įvairių pozicijų. Manau, pirmieji ženklai, kad būsiu vartininkė, pasirodė, kai dalyvavome pirmame turnyre, kuriame sugebėjome laimėti pirmąją vietą, prieš 4 metus. Ten atsistojau „laikyti“ vartų ir supratau, kad visiškai nebijau kamuolio. Ne kiekviena mergina gali stoti į vartus ir „sugerti“ kamuolio smūgius. Kai mums reikėdavo turnyruose, varžybose vartininkės ir niekas neapsiimdavo užimti tos pozicijos, aš siūlydavausi. Vis labiau pradėjau tuo domėtis, lankyti vartininkų treniruotes, taip užsitikrindama vartininkės poziciją „Džiugo“ komandoje. Smagu, kad vis daugiau pastebima vartininko pozicija, dedama į ją pastangų. Tai buvo galima aiškiai pastebėti pasaulio moterų futbolo čempionate, matėsi, kiek yra patobulėjusi ši pozicija.
– Kokioje pozicijoje norėtum žaisti, jei nebūtum vartininkė? Gal kurioje esi ir žaidusi?
– Jei nebūčiau vartininkė, turbūt būčiau puolėja. Gal skamba keistai, nes esame vienas kito „priešai“. Šią poziciją esu truputėlį išbandžiusi. Ne taip seniai moterų futbolo A lygoje gavau galimybę išeiti kaip aikštės žaidėja į puolimą. Pasinaudojau proga ir įspyriau įvartį. Labai džiaugiausi savimi, netikėjau, kad pelniau įvartį. Draugai, šeima, pamatę, kaip tai atšvenčiau, iš manęs pasijuokė, esą kaip mažas vaikas, gavęs saldainį, šokinėjau. Vien dėl įspirto įvarčio emocijų, džiaugsmo ir, aišku, kitų aspektų norėčiau būti puolėja.
– Kokie dalykai labiausiai patinka futbole?
– Manau, pagrindinis aspektas, kuris labiausiai futbole patinka, – tai jo grožis ir komandiškumas. Komanda, sudaryta iš merginų, turinčių tą patį tikslą, mane žavi. Futbolas moko pasitikėjimo, bendravimo, komandiškumo, priimti sprendimus, kaip padrąsinti kitus, ugdo ištvermę, jėgą, lankstumą. Kad laimėtum rungtynes, neužtenka vieno gero žaidėjo, reikia, kad visa komanda dirbtų vieningai, tolygiai. Jeigu vienam žaidėjui nesiseka rungtynėse, komandai reikia koncentruotis ir padėti tam žaidėjui, pozicijai, kurioje nesiseka. Futbolas yra atviras visiems: aukštiems, žemiems, apkūniems, liekniems, lėtiems, greitiems, turtingiems, skurdiems. Futbolui žaisti užtenka kamuolio ir atviros vietos. Taip pat labai patinka futbolo sukeliamos emocijos. Vartininko atremtas smūgis, atremtas svarbus baudinys, puolėjo įmuštas įvartis, gynėjų tvirta gynyba, saugų kuriamos atakos, apgaulingi judesiai, greitis, intensyvus laukimas įvarčio. Futbolas yra daugiau nei žaidimas.
– Dažnai žiūri aukšto lygio futbolo rungtynes? Jei taip, kurias labiau patinka žiūrėti: moterų ar vyrų?
– Žiūriu įvairaus lygio moterų ir vyrų futbolo rungtynes, domiuosi Lietuvos ir kitų įvairių šalių čempionatais, lygomis. Man didelę įtaką turi tai, kaip perteikiamos varžybos, t. y. ar yra lietuviškai arba angliškai kalbantis komentatorius, ar gera filmavimo kokybė ir pan. Šiuo atžvilgiu vyrų futbolas nugali, tačiau, mano nuomone, vyrų futbole vis dažnėja „vaidybos“ taktika, o moterų futbole ji, bent jau mano pastebėjimu, nėra labai išnaudojama. Pasakyti, ką labiau patinka žiūrėti: moterų ar vyrų rungtynes, negaliu, nes abejos turi savo teigiamų ir neigiamų aspektų.
– Mėgstamiausia futbolo komanda, žaidėja, žaidėjas?
– Komandos, kuriomis labiausiai domiuosi, turbūt yra vyrų „Barcelona“ ir moterų „Barcelona Femeni“. Ypač žavi vyrų senesnių laikų „Barcelona“, komandos vieningumas, judėjimas, perdavimai, taktikos, legendiniai žaidėjai, „tiki-taka“ žaidimo stilius. Mėgstamiausia žaidėja po moterų pasaulio futbolo čempionato yra vartininkė Zećira Mušović, na, o iš vyrų tai vis dar Lionelis Messi.
– Šiuos metu žaidi MFA „Žalgirio-MRU“ komandoje. Kuo skiriasi kolektyvas, atmosfera, treniruočių pobūdis ir kita nuo „Džiugo“?
– „Žalgiryje-MRU“ žaidžiu dar neilgai, tačiau jau tiek pabuvusi galiu pasakyti, kad kolektyvas daug kuo nesiskiria nuo „Džiugo“. Abi komandos yra be galo draugiškos, treneriai labai „faini“, smagu treniruotis, atmosfera taip pat puiki. Abi komandos priėmė labai šiltai. Treniruotės „Žalgiryje“ tikrai sunkesnės: kitas tempas, kiti smūgių galingumai ir žaidėjų technika, o ir treniruočių skaičius didesnis per savaitę. Labai pasisekė iš vienos smagios komandos pereiti į kitą puikią komandą, su puikia administracija.
– Ar ketini savo ateitį susieti su futbolu, t. y. žaisti profesionaliai, jeigu leistų galimybės?
– Jeigu galimybės leis, tikrai norėčiau „paragauti“ profesionalaus futbolo. Futbolo mano gyvenime nemažėja, kaip tik jis vis daugiau skverbiasi į mano gyvenimą.
– Kokiu sportu, be futbolo, dar domiesi?
– Dar domiuosi krepšiniu, tinkliniu, šiek tiek ledo rituliu ir rankiniu. Manau, jei ne futbolas, tikrai būčiau išbandžiusi tinklinį.
– Ką mėgsti veikti laisvalaikiu?
– Laisvalaikį dažniausiai praleidžiu aktyviai arba žiūrėdama futbolo, krepšinio rungtynes. Šiuo metu kaip studentei naujame mieste patinka pasikviesti draugų ir vaikščioti po Vilnių, jį pažinti. Laisvalaikiu mėgstu žaisti tinklinį. Jeigu nusprendžiu ilsėtis, dažniausiai klausausi muzikos, kalbuosi, žaidžiu žaidimus su draugais, šeima arba įsijungiu filmą, serialą ir taip iki vėlyvo vakaro praleidžiu savo dieną.
– Kurioje sostinėje patinka labiau gyventi – Žemaitijos ar Lietuvos?
– Kad ir kaip patinka Vilnius, tenka pripažinti, kad Žemaitijos sostinė yra mano gimtinė ir namai, kurių neiškeisčiau niekados.
– Kaip sekasi rinktinėje? Treneris dažnai rotuoja vartininkes, nuo ko tai priklauso?
– Rinktinėje – sunkus darbas, sunkios treniruotės. Visko buvo – ir gero, ir blogo. Sekasi neblogai, turėjau ir galimybių žaisti prieš kitas šalis. Vartininkių rotacija, manau, priklauso nuo traumų, fizinio pasirengimo, varžovų, treniruočių. Prieš rungtynes yra analizuojami varžovai, mano manymu, daug kas priklauso, ar reikės vartininkės, kuri geriau žaidžia kojomis, kuri geriau tvarkosi su spaudimu ir pan.
– Gal norėtum ką nors pasakyti nesuprantantiems futbolo grožio ir teigiantiems, kad futbolas yra nuobodus, esą žiūri, žiūri ir per visas rungtynes neįmuša nė vieno įvarčio, arba kartojantiems labai nuvalkiotą frazę, kad „22 bepročiai laksto paskui vieną kamuolį“?
– Pirmiausia, manau, reikia suprasti, kad ne vien dėl įvarčių yra žiūrimas futbolas. Reikia įsigilinti į jo taisykles, patį žaidimą, jo sunkumą, techniškumą (vis dėlto kamuolį valdo kojomis). Ir kai tai supranti, žiūri varžybas, stebi kiekvieną perdavimą, prisilietimą prie kamuolio ir galvoji: „Oho, koks perdavimas, koks lietimas, koks apgaulingas judesys, koks smūgis, kokį smūgį „patraukė“ vartininkas, kaip komanda gražiai išėjo iš priešininkų spaudimo“ ir pan.
Futbolas gali sukelti tiek daug emocijų. Džiaugsmą, jaudulį, nusivylimą, stresą, nustebimą ir daugelį kitų. Profesionalūs futbolininkai nelaksto kaip „bepročiai paskui vieną kamuolį“, jie demonstruoja savo įgūdžius, greitą mąstymą, fizinį pasirengimą, sprendimus. Žaidėjai ne be reikalo tampa profesionalais, jie džiugina sirgalius savo sugebėjimais ir, aišku, įspūdingais įvarčiais ir pan. Dramatiškos rungtynės, kur paskutinėmis minutėmis išlygina rezultatą arba įmuša lemiamą įvartį, – nuo tokių kūnas šiurpsta.