Žemaičių muziejus „Alka“ iš hebrajų ir jidiš kalbų į lietuvių kalbą verčia Telšių žydų, išgyvenusių holokaustą ir išsibarsčiusių po visą pasaulį, memorialinę knygą „Telšiai“.
Knygoje yra daug informacijos apie Telšius, kurių iki šiol nepažinojome. Joje dalijamasi prisiminimais apie prieškario žydų štetlą (miestelį), čia veikusias ugdymo institucijas, jose sukurtas, ištobulintas ir taikytas ugdymo sistemas, mokytojus ir mokymo organizavimą, politinius žydų judėjimus, tragiškus 1945 m. įvykius ir Telšių getą.
Idėją knygą išversti į lietuvių kalbą subrandino muziejininkė-rinkinio saugotoja Irma Kontautienė. Buvo bandoma straipsnius versti iš originalo į anglų k., o tada – į lietuvių. Šios minties atsisakyta, nes taip nutolstama nuo originalaus minčių dėstymo. Nuspręsta ieškoti galimybių 505 puslapių knygą versti iš hebrajų ir jidiš kalbų į lietuvių kalbą. Be to, knyga pasakoja apie mums mažai pažįstamą kitos tautos kultūrą. Todėl išverstiems straipsniams reikalingi paaiškinimai, kuriuos parengti gali tik judaikos specialistai. Visa tai reikalavo daug laiko ir lėšų.
Savo senelio, Telšių ješivos studento, pėdomis iš JAV į Telšius atvykę ir muziejuje apsilankę ne pelno siekiančios organizacijos „Prisimenant litvakus“ prezidentas Filipas Šapiro su žmona Aldona paskatino muziejininkus imtis knygos vertimo ir leidybos darbų.
Taip sutapo, kad knygos vertimo iniciatoriai pakvietė prisijungti Žemaičių muziejaus „Alka“ muziejininkę-skaitmenintoją Loretą Norvaišienę. Turėdama patirties, ji tapo šio projekto vadove.
Pirmaisiais metais buvo išversta apie pusę Atminties knygos. Filipo ir Aldonos Šapiro dėka dalį lėšų vertimui skyrė JAV veikiančios žydų organizacijos. Be jau minėtos organizacijos „Prisimenant litvakus“ („Remembering Litvaks, Inc.“), idėją parėmė Davido ir Barbaros Hiršhornų fondas, memorialinių knygų projekto koordinatoriai – „JewichGen“ organizacijos vadovai.
„Atminties knyga pasakoja apie mums mažai pažįstamą, nors daugelį metų Telšiuose gyvenusią žydų bendruomenę. Sekdami knygos turiniu, projekto metu siekėme telšiškius supažindinti su šios tautos tradicijomis ir papročiais. Todėl visuomenę kvietėme į žydų muzikos ir kulinarijos paveldo edukacijas, ekskursijas po žydų štetlą, organizavome mokslines konferencijas. Šių veiklų turinį koordinavo muziejaus ekskursijų vadovė Janina Bucevičė. Šiemet Atminties knyga „Telšiai“ yra ruošiama leidybai. Nors darbų yra likę, gruodžio mėnesį tikimės visus besidominčius Telšių krašto istorija pakviesti į knygos sutiktuves“, – pasakojo L. Norvaišienė.