„Telšių ŽINIŲ“ redakcija sulaukė gyventojos laiško su prašymu pasidomėti, ar Degaičių seniūnijoje, Jonaičių kaime, visai šalia kelio vėjo jėgainė pastatyta legaliai.
„Kaip Savivaldybė galėjo leisti statyti vėjo jėgainę šalia važiuojamosios kelio dalies? Dar ir lentelę uždėjo apie krentančius ledus. Važiuoji ir galvoji, kad neužgriūtų koks ledo luitas ar koks sparnas nenukristų… Vadinasi, jei gyveni kaime, tai gyventojų nuomonė nesvarbi“, – nepasitenkinimą reiškė moteris.
Monika GIRDVAINĖ
Telšių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus vyriausioji specialistė Dalia Jonylienė informavo, kad statybą leidžiantis dokumentas (SLD) vėjo elektrinei adresu: Jonaičių k. 1B, Degaičių sen., išduotas 2019 m. spalio 29 d.
„Atkreipiame dėmesį, kad SLD išduoda to rajono savivaldybė, kurioje yra statomas statinys, tačiau projektą prieš išduodant SLD tikrina eilė institucijų. Šiuo atveju projektą tikrino AB „Energijos skirstymo operatorius“ Klaipėdos tinklų projektų valdymo skyrius, Aplinkos apsaugos agentūra, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Telšių departamentas, Telšių rajono savivaldybės administracijos Architektūros skyrius, Telšių rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyrius, Telšių rajono savivaldybės administracijos Aplinkos ir civilinės saugos poskyris ir Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos Klaipėdos teritorinis skyrius. Taip pat informuojame, kad projekto sprendinių atitiktį teisės aktų ir technologinių procesų reikalavimams, prieš pateikiant prašymą gauti SLD, tikrina ir ekspertai“, – paaiškino D. Jonylienė.
Panašu, kad atsakingi specialistai ir ekspertai jokių kliūčių statyboms vykdyti tais 2019 metais neįžvelgė, tačiau pripažįstama, kad gyventojos susirūpinimas – ne be pagrindo.
„Nerimas dėl pavojaus pagrįstas, tačiau statinio techninę priežiūrą, kaip ir kitų pastatų ir statinių, ir saugų jo eksploatavimą privalo vykdyti statinio naudotojas, taip, kaip numatyta Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 12 skirsnyje. To paties įstatymo 59 straipsnis statinio naudotojui numato atsakomybę už statinio techninės priežiūros nevykdymą“, – nurodė Statybos ir urbanistikos skyriaus vyriausioji specialistė.
D. Jonylienė informavo, kad, pagal šiuo metu galiojančius teisės aktų reikalavimus, statant vėjo jėgaines atstumai iki susisiekimo komunikacijų nėra reglamentuojami.
„Todėl Telšių rajono savivaldybės administracija, neturėdama teisinių svertų, negali neišduoti statybą leidžiančio dokumento, juolab kad visos projektą tikrinančios institucijos yra projektui pritarusios“, – pažymėjo vyriausioji specialistė.
Ji pranešė, kad Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo 47 straipsnio 9 dalies nuostatos numato prievolę išlaikyti atstumus iki pastatų: didesnės kaip 30 kW įrengtosios galios vėjo elektrinės turi būti įrengtos taip, kad trumpiausias atstumas nuo vėjo elektrinės stiebo centrinės ašies iki sodo namų, gyvenamosios, viešbučių, kultūros paskirties pastatų, bendrojo ugdymo, profesinių, aukštųjų mokyklų, vaikų darželių, lopšelių, mokslo paskirties pastatų, skirtų švietimo reikmėms, kitų mokslo paskirties pastatų, skirtų neformaliajam švietimui, poilsio, gydymo, sporto ir religinės paskirties pastatų, specialiosios paskirties pastatų, susijusių su apgyvendinimu (kareivinių pastatų, laisvės atėmimo vietų įstaigų), nurodytos paskirties patalpų kitos paskirties statiniuose, rekreacinių teritorijų būtų ne mažesnis negu vėjo elektrinės stiebo aukštis metrais, padaugintas iš 4, išskyrus šio straipsnio 11 dalyje numatytus atvejus: jeigu pastatų savininkai neprieštarauja ir raštu tai patvirtina, didesnės kaip 30 kW įrengtosios galios vėjo elektrinės gali būti statomos mažesniu atstumu negu šio straipsnio 9 dalyje nurodytas atstumas nuo šio straipsnio 9 dalyje nurodytų pastatų, patalpų ar teritorijų, bet ne arčiau negu 14 dalyje nurodytas atstumas, sudarant su asmeniu, suinteresuotu elektros energijos gamybos vėjo elektrinėje vykdymu, susitarimą dėl atitikties visuomenės sveikatos saugos reikalavimams užtikrinimo.
Informuojama, kad minimu atveju atstumai yra išlaikyti ir gauti visi reikalingi rašytiniai sutikimai.
Lietuvos Respublikos kelių įstatyme, Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme nustatomos kelių apsaugos zonos: kelių apsaugos zona (į abi puses nuo kelio briaunų): magistralinių kelių − po 70 metrų; krašto kelių − po 50 metrų; rajoninių kelių − po 20 metrų; vietinės reikšmės I, II ir III kategorijos kelių − po 10 metrų; vietinės reikšmės IV kategorijos kelių − po 3 metrus, tačiau, gavus kelio savininko pritarimą (suderinimą), vėjo jėgainės gali būti statomos ir kelio apsaugos zonoje.
„Taip pat atkreipiame dėmesį, kad prieš pateikiant prašymą statybą leidžiančiam dokumentui gauti turi būti ir yra atliktos visos teisės aktuose numatytos viešinimo procedūros, kur visuomenė informuojama apie numatomą statinių projektavimą ir galimybę dalyvauti svarstant statinių projektinius pasiūlymus, apie kuriuos gyventojai, kaip suinteresuoti asmenys, turėjo ir turi teisę išsakyti savo poziciją“, – apie galiojančią tvarką sakė D. Jonylienė.
o kur pavardes, isdavusios leidimus?
O kam tau tos pavardes, jeigu leidimai isduoti teisingai?
Kaip visada, valstybės ir savivaldybių kiaulių fermoje niekas už nieką neatsako. Kai ką nors priplos ledo luitas ant kelio, tada ir sureaguos. Greitai jie vidury kelio pastatys, nes valdžiažmogiai neras draudimo statyti vėjo jėgainę vidury kelio. Tad – vsio zakonno.