
Šiandien vis garsiau diskutuojama apie neracionalų vaistų vartojimą visame pasaulyje.
Vieni vaistus vartoja tik taip, kaip paskiria gydytojas, kiti nebaigia išgerti numatytų vaistų, o dalis gyventojų patys priima sprendimą, kokių vaistų reikėtų, tuomet juos perka ir vartoja nepasitarę su mediku. Daugumai žmonių svarbios ir draugų rekomendacijos. Nevengiama gerti vaistų, kurių galiojimas pasibaigęs. Skelbiama, kad žmonės per daug vartoja ir papildų ar vitaminų.
„Telšių ŽINIŲ“ feisbuko paskyros rubrikoje „Nuomonių laukas“ skaitytojų paklausėme, ką jie mano apie vaistų
vartojimą ir kaip elgiasi?
Aurelija SERVIENĖ
Vaistus vartoja netinkamai
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, daugiau nei pusė visų vaistų yra išrašomi, išduodami ar parduodami netinkamai, be to, pusė pacientų vaistus vartoja neteisingai.
Netinkamas vaistų vartojimas kelia grėsmę pacientų sveikatai, prisideda prie neracionalaus sveikatos apsaugai skirtų lėšų naudojimo.
Šiai problemai spręsti Sveikatos apsaugos ministerija kartu su Klinikinės medicinos ir farmacijos draugija organizuoja nemokamų mokymų ciklą „Racionalus vaistų skyrimas ir vartojimas“, kurio metu gydytojams, vaistininkams ir vaistininkų padėjėjams (farmakotechnikams) pristatomi racionalaus vaistų skyrimo ir vartojimo principai.
Įvairios nuomonės
„Telšių ŽINIŲ“ feisbuko paskyroje apie vaistų vartojimą pasisakė vos keletas asmenų. Štai Živilė Jenšauskienė tikino, kad vaistus, maisto papildus ir vitaminus reikia vartoti atsakingai ir tik jeigu juos išrašė šeimos gydytojas. O ne savo nuožiūra ar kitų rekomendacijomis.
Virginija Servaitė Lukauskienė kėlė klausimą: „O tai ką sakyt, jei prirašo papildų nepadarę kraujo tyrimų? Gal man tų papildų ir nereik…“
Lena Balsytė rašė: „Vartoju ir kolageną, ir vitaminą D. Vaistai – tik gydytojo nuožiūra.“
Augantis vaistų poreikis
Apžvelgti situaciją Telšiuose paprašėme vietinio vaistininko Kęstučio Beržinio:
– Augantį vaistų poreikį, be abejo, lemia ir neracionalus jų vartojimas. Antibiotikų skyrimo srityje pastaraisiais metais ypatingą dėmesį rodo Lietuvos Higienos institutas ir apskričių antimikrobinio atsparumo valdymo grupės. Dėl netinkamo šių vaistų vartojimo daug problemų gydant infekcijas gali turėti ateities kartos. Graudu teigti, kad pagrindinio pirmo paskyrimo vaisto geriamo penicilino ir kai kurių kitų reikalingiausių antibiotikų neturime rinkoje. Tada turime rinktis net rezervinius priešmikrobinius vaistus. Apie kokį racionalumą galime kalbėti?
Daugiausia suvartojama širdies ir kraujagyslių sistemą veikiančių preparatų. VSD fonde jų svoris siekia bene 62 procentus. Nerami ir sunkiai prognozuojama ekonominė bei politinė situacija, vienišumas, savotiškai pasunkėjęs ar pailgėjęs patekimas pas gydytoją, atsiradęs kai kurių vaistų deficitas dažnai kelia nerimą, paūmėja lėtinės ligos, ypač pastarosios. Atsiranda poreikis sukaupti vaistų atsargų ateičiai. Nebūtinai jie bus neteisingai suvartoti, nes pacientai tikrai turi žinių, kartais net per daug… Bet nesuvartoti preparatai įskaičiuojami į statistiką.
Noriu paraginti pasenusius ar nebevartojamus vaistus dėl saugaus sunaikinimo pristatyti į bet kurią vaistinę, taip prisidėsime prie gamtos saugojimo.
Beveik kasdien susiduriu su pacientais, kurie jau „žino“, kad nepateks ar nesusisieks su gydytoju to net nepabandę. Aišku, didelį darbą daro ir gali padaryti vaistininkai visuose Telšiuose. Išnaudokime galimybę pasikonsultuoti sveikatinimo, įvairiausiais vaistų vartojimo, jų tarpusavio suderinamumo klausimais. Juk esame vienos bendruomenės nariai.
Jaučiamas vaistų stygius
Su antibakterinių vaistų, konkrečiai – amoksicilino, stygiumi šiuo metu susiduria ne tik Lietuva, bet ir beveik visos Europos Sąjungos šalys – šią informaciją „Telšių ŽINIOMS“ patvirtino Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė spaudai Aistė Tautvydienė.
„Kalbant bendrai apie vaistų tiekimo sutrikimus, jie dažniausiai būna susiję su gamybos problemomis, pavyzdžiui, kai trūksta veikliųjų ar kokių nors kitokių medžiagų. Vaistų tiekimas gali sutrikti ir dėl logistikos problemų, padidėjusio vaistų poreikio, taip pat ir dėl komercinių priežasčių. Pastaruoju metu vaistų tiekimo sutrikimams nemažai įtakos turėjo ir geopolitiniai įvykiai, t. y. karas Ukrainoje, energetikos krizė, aukšti infliacijos rodikliai“, – pasakojo E. Tautvydienė.
Jos teigimu, antimikrobinių vaistų, kurių veikioji medžiaga amoksicilinas, trūkumo pagrindinė priežastis – stipriai padidėjęs šių antibakterinių vaistų poreikis, kuris atsirado po Covid-19 pandemijos. Pandemijos metu buvo sumažėjęs sergamumas ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis, todėl ir vaistų gamybos pajėgumai buvo sumažinti. Šiuo metu esant šių ligų šuoliui itin padidėjo ambulatorinių vaistų poreikis, kurio gamintojai nespėja patenkinti.
Kad pacientai nejaustų vaistų tiekimo sutrikimų pasekmių ar šios pasekmės būtų mažesnės, gali būti tiekiami Lietuvoje neregistruoti vaistai, vadinamieji vardiniai (jei jie registruoti bent vienoje kitoje EEE valstybėje arba gamintojo valstybėje), taip pat vaistai, registruoti užsienio pakuotėmis. Šios priemonės padeda spręsti iškilusias tiekimo problemas.
Anot atstovės spaudai, jei konkretaus vaisto apskritai nėra, o pacientui jo reikia, tokiu atveju reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju, aptarti kitokio gydymo galimybes. Jei trūksta konkretaus vaisto, konkrečios farmacinės formos, pavyzdžiui, nėra tablečių, bet yra suspensija, žvakutės ar pan., verta su gydytoju ar vaistininku aptarti kitokios vaisto farmacinės formos vartojimo galimybę.
Vartojame per daug vaistų – na, kiek žinau, vaistai vaistinėje šiaip sau nedalinami, reikia recepto… Tai kokia išvada?