Upynos seniūnijos stiprioji pusė – vienybė ir meilė savo kraštui
Nuo Telšių rajono centro gerokai nutolusi Upynos seniūnija garsėja stipriais ūkiais, aukštais sporto pasiekimais, turistiniais objektais ir kultūros renginiais. Čia ypač jaučiamas bendruomenės susitelkimas, žmonių vienybė ir meilė savo kraštui.
Upynos seniūnijoje dirba 19 darbuotojų, kuriuos vienija bendras tikslas – užtikrinti vietos žmonių gerovę. Jau dvidešimt metų seniūnijai vadovauja Donatas Želvys, kurio atsidavimas ir nuolatinis darbas prisideda prie bendruomenės stiprinimo bei puikios gyvenimo kokybės kūrimo seniūnijoje.
Aktyvi seniūnija
Upynos seniūnija įsikūrusi Telšių rajono rytinėje dalyje ir ribojasi su Luokės ir Tryškių seniūnijomis, Šiaulių ir Kelmės rajonų seniūnijomis. Bendras plotas – 10 374 ha, žemės ūkio naudmenų – 7 520 ha, miškų – 2 013 ha, vandenų – 177 ha, kitos paskirties plotų – 664 ha.
Seniūnijoje veikia 4 bendruomeninės organizacijos: Upynos, Kaunatavos, Gaulėnų ir Kirklių kaimų bendruomenės. Veiklą vykdo Upynos sporto klubas, Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Upynos ir Kaunatavos filialai, moterų klubas „Marijonos“.
Seniūnijoje veikia du darželiai: vienas Kaunatavoje, kuriame ugdoma 17 vaikų, ir kitas Upynoje, kurį lanko 25 vaikai.
Seniūnijos gyventojai taip pat džiaugiasi trimis Telšių Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos filialais, įsikūrusiais Kaunatavoje, Upynoje ir Kirkliuose.
Gyventojų mažėja
Seniūnijoje šiuo metu gyvena 1 457 gyventojai (2023 m. – 1 535, 2022 m. – 1 594).
Pasak seniūno, kaip visoje Lietuvoje, taip ir Telšių mieste ir visame mūsų rajone, gyventojų kiekvienais metais mažėja. Upynos seniūnijoje demografijos rodikliai taip pat kinta į neigiamą pusę.
„Pokyčiai vyksta, nes jauni žmonės ieško laimės svetur, ten, kur gali labiau save realizuoti. Be to, seniūnijoje nebėra net pradinės mokyklos, tad šeimos, turinčios vaikų, pasveria, ar bus patogu vežioti savo atžalas į mokyklas ar į popamokinę veiklą“, – pasakojo D. Želvys.
Bendras darbas
Išpuoselėta aplinka viešosiose erdvėse, D. Želvio teigimu, – tai visų seniūnijos gyventojų bendras darbas: „Darbštūs ir atsakingi seniūnijos darbuotojai, aktyvūs Upynos, Kaunatavos, Kirklių, Gaulėnų bendruomenių nariai, surėmę pečius, daro gražius darbus.“
Seniūnas gerų žodžių negailėjo bendruomenių pirmininkams A. Norkūnui, R. Gailiui, K. Lukošienei, V. Šiaulienei ir seniūnaitėms V. Daunienei, V. Jocienei, S. Viliuvienei, A. Liebaitei už iniciatyvas ir visuomenišką atsidavimą savo gyvenamajai aplinkai.
Atskirų padėkų nusipelno Janina Matutienė, Violeta Usienė, Salvinija Valantinaitė, kurios negaili savo laiko, finansų ir fantazijos gražinant viešai matomas erdves.
Didžiausia lėšų dalis – kelių priežiūrai
Prakalbus apie seniūnijos lėšas, seniūnas patikino, jog, kaip ir visur, lėšų poreikis yra didesnis nei seniūnijos galimybės ir tik teisingai sudėliojus asignavimus ir pasitelkus darbščius Upynos seniūnijos darbuotojus bei gyventojus galima nuveikti didelius ir gražius darbus. D. Želvio teigimu, didžiausia pinigų dalis išleidžiama seniūnijai priskirtiems pastatams prižiūrėti ir eksploatuoti, viešosioms erdvėms tvarkyti, gatvių apšvietimui ir keliams prižiūrėti.
Upynos seniūnijoje driekiasi nemažai kelių. Vietinės reikšmės kelių ilgis – 157,73 km, iš jų žvyruotų – 89,737 km, su asfalto danga – 8,01 km, gruntinių – 59,983 km.
„Kelių priežiūrai kiekvienais metais skiriame didžiausią lėšų dalį. Žvyruojame kelius (2024 m. žvyruoti Kirklių ir Tetervinės gyvenviečių keliai), šaliname paaukštėjusius kelkraščius, greideriuojame žvyrkelius ir laistome, kad jie nedulkėtų. Taip pat taisome asfalto duobes, o vietomis paklojame ir ištisinį asfaltą. Kadangi kelių tinklas Upynos seniūnijoje tankus, tai ir lėšų jiems tvarkyti trūksta labiausiai. Savivaldybės vadovai seniūnijų lėšų poreikį žino ir kiekvienais metais tikrai stengiasi pagal išgales jų numatyti“, – sakė seniūnas.
Gatvių apšvietimas
Seniūnija teikia gatvių apšvietimo paslaugas – apmoka už elektros energiją, padengia remonto išlaidas, organizuoja apšvietimo įrangos priežiūrą.
Gatvių apšvietimas įrengtas Upynos, Gintenių, Žeimuvėnų, Kirklių, Gaulėnų (ne visoje gyvenvietėje), Vainočių ir Kaunatavos gyvenvietėse.
Seniūnijoje yra 164 gatvių šviestuvai. Planuose – praplėsti gatvių apšvietimo tinklus. Papildomai būtina apšviesti: Gaulėnų k. – J. Andriusevičiaus, Šatrijos ir Šilų g.; Kirklių k. – Lesikų g.; Vainočių k. – Geležinkelio, Tryškių ir Beržų g.; Kaunatavos k. – Dvaro g.
Sukurtos darbo vietos seniūnijoje
D. Želvys džiaugiasi, jog seniūnijoje didelius ūkius turintys ūkininkai Skiočiai, Usiai, Živatkauskai, Gailiai, Martinkai, Rimkai ir kiti vietiniams žmonėms sukuria darbo vietas ir jiems nereikia toli važiuoti.
Didžioji dalis gyventojų dirba seniūnijos ūkininkų ūkiuose, dalis sezono metu skina obuolius Gailių ūkyje Kaunatavoje ar skina šilauoges didžiausiame Lietuvos šilauogių ūkyje „Blueberry Baltic“. Kiti randa darbą ir Upynos seniūnijoje veikiančiose įmonėse: MB „Jusaveta“, A. Kvedero firmoje, UAB „Sigmega“, T. Matučio IĮ, Audriaus Vasiliausko IĮ, UAB „Ugita“, MB Stanių mėsinėje.
Dalis žmonių dirba vietoje esančiose arba netoliese esančiose švietimo įstaigose. Nesvetimas seniūnijos gyventojams yra ir statybos sektorius. Dalis gyventojų važiuoja dirbti ir į rajono centrą – Telšius.
Darbai nestovi vietoje
Pasak seniūno, darbai nestovi vietoje. Visai neseniai Kaunatavoje išasfaltuota Mokyklos gatvė, įrengta lietaus nuotekų sistema, naujas gatvės apšvietimas; Kaunatavoje seniūnijos darbuotojai pakeitė seną kapinių tvorą į naują; Upynoje buvo nugriautas aplinkiniams grėsmę kėlęs buvusios katilinės kaminas.
„Kitais metais planuojame įrengti drenažą Upynos kapinėse. Taip pat tikimės, kad 2025 m. Upynoje bus pradėtas be galo ilgai lauktas projektas – Kuršėnų gatvės nuotekų sistemos projektavimas ir įrengimas. Tikimės, kad šie svarbūs darbai bus įgyvendinti“, – pasakojo seniūnas.
Objektai ir veiklos
Upynos seniūnijoje yra 32 kaimai. Didžiausi jų – Upyna, Kaunatava, Vainočiai, Kirkliai, Gaulėnai, Ginteniai, Žeimuvėnai ir kt.
Seniūnija turtinga turistinių objektų. Turi Gaulėnų kraštotyros muziejų, Upynos Šv. Jono Labdario bažnyčią, Kaunatavos Dievo Apvaizdos bažnyčią bei šalia bažnyčios esančią daugiau kaip 300 metų senumo restauruotą kriptą, kurioje ilsisi kaimo įkūrėjų bajorų Kauneckų giminės palaikai, Kaunatavos Dievo Motinos ikonos „Visų liūdinčiųjų Džiaugsmas“ cerkvę.
Kaunatavoje taip pat galima aplankyti žymių kaunataviškių skulptūrų parkelį ir šalia esantį amatų kiemelį, kuriame rengiamos „Obuolio kelio“ ir „Kalėdinio meduolio“ edukacijos. Amatų kiemelyje auga mėtų kolekcija.
Kultūrinis gyvenimas
Upynos seniūnija garsėja savo kultūros renginiais ir įvairiomis šventėmis. Viena svarbiausių – kasmetinė Oninių šventė, į kurią susirenka tūkstančiai žmonių. Šventės populiarumas toks didelis, kad vos telpa visi norintys dalyvauti. Seniūnas teigė, kad jau atėjo laikas statyti naują didesnę lauko estradą, nes dabartinė scena per maža: „Išaugome.“
Sporto pasiekimai
Seniūnijoje veikiantis Upynos sporto klubas šiemet mini 15 metų veiklos jubiliejų.
„Sporto pasiekimų tikrai turime ir pasidžiaugti yra kuo. Su rėmėjų ir aktyvių žmonių pagalba 2014 m. Upynoje įrengėme krepšinio lauko aikštelę, 2023 m. įkūrėme ir atidarėme Upynos treniruoklių sporto salę“, – pasakojo seniūnas.
Upynoje gyvena itin pajėgių tinklininkų, krepšininkų, virvės traukikų, futbolininkų ir motosportininkų. Upynos komandos yra daugkartinės Telšių rajono tinklinio ir krepšinio pirmenybių čempionės bei prizininkės. Šio krašto sportininkai kviečiami į kitas labai pajėgias tinklinio, virvės traukimo, svarsčio kilnojimo komandas ir turi galimybę dalyvauti Lietuvos ir tarptautiniuose čempionatuose, Pabaltijo žaidynėse.
Seniūnas džiaugėsi sportą mylinčiais rėmėjais – Živatkauskų, Skiočių, Usių ūkiais ir A. Vasiliausku, be kurių sporto laimėjimai upyniškiams būtų sunkiai pasiekiami.
Upynos seniūnija 2015 m., 2019 m., 2022 m. buvo išrinkta sportiškiausia seniūnija Telšių rajone.
Dažnas pamatęs Upynos komandą dalyvaujant varžybose mėgsta pajuokauti, kad nugalėtojas jau aiškus. Seniūnas teigė negalintis tiksliai įvardyti, kas yra jų stiprioji pusė ir kas padeda siekti pergalių. Jie neturi nei ypatingų treniruočių sąlygų, nei išskirtinių trenerių. Tikriausiai jų stiprioji pusė yra vienybė ir meilė savo kraštui.
Seniūnijos kolektyvas
Seniūnijoje šiandien dirba 19 darbuotojų, yra 17 etatų: seniūnas, vyr. specialistas žemės ūkiui, specialistas (kanceliarijai), ūkvedys, traktorininkas, prižiūrėtojas, kapinių prižiūrėtojai, pirtininkas, kūrikai (7 etatai), valytojas.
Šaunuolis seniūnas ir visi seniūnijos bendražygiai! Džiugu matyti bendruomenių susivienijimą ir nuveiktus darbus! Telydi Jus visus Dievo palaima!