Lietuvos Seimo narių delegacijos, kurios sudėtyje buvo ir telšiškis Valentinas Bukauskas, vizito Lvive tikslas – pasirašyti bendradarbiavimo sutartį su Ukrainos Aukščiausiosios Rados atstovais dėl pagalbos stojant į Europos Sąjungą. Didžiausią įspūdį parlamentarui padarė paprastų ukrainiečių nuoširdumas, tikėjimas pergale bei išskirtinė pagarba ir begalinis dėkingumas Lietuvai.
Aistas MENDEIKA
Rugsėjo 12–14 dienomis Seimo narys, Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininko pavaduotojas V. Bukauskas su delegacija lankėsi viename iš didžiausių kariaujančios Ukrainos miestų – Lvive, kur susitiko su Ukrainos Aukščiausiosios Rados analogiško komiteto nariais.
„Ukrainai, ruošiantis tapti Europos Sąjungos nare, reikia dar daug ką nuveikti, kad įvykdytų numatytus reikalavimus. Todėl reikalinga bet kokia įmanoma pagalba, konsultacijos. Mūsų delegacija pasirašė bendradarbiavimo sutartį, pagal kurią įsipareigojome dalintis savo gerąja patirtimi, kurią įgijome ir mes, stodami į ES. Tik mums buvo sunkiau, nes neturėjome tokių kaimynų, kurių būtume galėję ko nors paklausti, su kuo pasikonsultuoti. Todėl mūsų pareiga – padėti ukrainiečiams, patarti, pasidalinti patirtimi“, – „Telšių ŽINIOMS“ sakė V. Bukauskas.
Pasak Seimo nario, nepaisant to, kad šalis kovoja prieš agresorių, privalo įgyvendinti visus reikalavimus, taikomus šalims-kandidatėms į Europos Sąjungos narius. Viena iš svarbiausių Ukrainos problemų – gana dažni korupcijos atvejai, nors su jais aršiai kovojama.
„Dabar visos Ukrainos biudžeto pajamos atiduodamos frontui. Visuomenės poreikiams tenkinti skiriama tai, kas gaunama kaip kitų šalių humanitarinė, finansinė parama bei paskolos. Kad esant tokiai itin sudėtingai situacijai, atsiranda korumpuotų valdininkų, stebina. Tačiau galbūt mums šiek tiek sunkoka tai suprasti todėl, kad Ukraina daug didesnė šalis nei Lietuva, vien atskirose srityse, pavyzdžiui, Lvivo, gyvena 2,5 mln. gyventojų, beveik tiek, kiek visoje Lietuvoje. Todėl pasitaiko visko“, – kalbėjo V. Bukauskas.
Vis dėlto, Seimo nariui bene didžiausią įspūdį padarė ne Ukrainos vadovų pasiryžimas kovoti ir nugalėti, ne didžiulės pastangos vykdant Europos Sąjungos reikalavimus, o paprastų gyventojų požiūris į susiklosčiusią situaciją. Ir labiausiai – jų reakcija išgirdus, jog sutiko svečią iš Lietuvos.
„Sunku žodžiais išsakyti jausmus, užplūstančius girdint nuoširdžiausią padėką Lietuvos žmonėms, padedantiems ukrainiečiams sunkią valandą. Viena sutikta senutė, išgirdusi, jog atvykome iš Lietuvos, pažadėjo karštai melstis už mus, lietuvius, dėkojo už paramą, už tai, kad Lietuva visokeriopai stengiasi padėti Ukrainai“, – dalijosi įspūdžiais V. Bukauskas.
Lyginant su Lietuva, milžiniškoje Ukrainoje ypatingai gerbiami fronte kovojantys kariai. Ypatingai rūpinamasi ir sužeistaisiais, kuriems reikalingos sudėtingos operacijos.
„Ukrainai dabar ypač reikalinga visų Europos Sąjungos šalių parama. Teko pamatyti, kokią paklausą turi, pavyzdžiui, galūnių protezai. Jie yra brangūs ir jų reikia daug. Taip pat labai reikalinga iš fronto grįžusiems kariams reabilitacija. Todėl turime padėti ukrainiečiams ne tik karine technika, ginklais, amunicija, bet ir paprasčiausiais kasdieniniais reikmenimis“, – sakė V. Bukauskas.
Seimo nariui taip pat įsimintiną įspūdį paliko pačiame Lvivo centre įrengtos kapinės, kuriose laidojami mūšiuose žuvę kariai.
„Viena Ukrainos vėliava žymi vieną gyvybę. Kapinėse vėliavų visas miškas. Smarkiai suspaudžia širdį girdint jų plazdesį“, – prisimena V. Bukauskas.
Tačiau vakarai, anot Seimo nario, Lvive beveik neprimena to, kad kažkur toje pačioje šalyje vyksta karas. Dirba kavinės, gatvėse prie staliukų sėdi ir kavą gurkšnoja žmonės.
„Daugiausiai, žinoma, jaunimas. Vaikštinėja gatvėmis, lankosi kavinėse. Vykstantį karą primena nebent tai, kad nuo vidurnakčio prasideda komendanto valanda. Tada gatvės ištuštėja“, – sakė V. Bukauskas.