Kasmetinė gaisrų statistika rodo, kad, atvėsus orams ir prasidėjus šildymo sezonui, šalyje išauga gaisrų gyvenamajame sektoriuje, kylančių dėl krosnių įrengimo ir jų eksploatavimo taisyklių pažeidimų, skaičius. Norint išvengti nelaimių, ugniagesiai gelbėtojai pataria elgtis atsakingai, laikytis atitinkamų saugos priemonių.
Šalies ugniagesiams kiekvienais metais tenka gesinti iki tūkstančio dėl minėtos priežasties kilusių gaisrų. Pažymėtina, kad tokių gaisrų padariniai dažnai būna ypač skaudūs: sudega gyvenamosios patalpos, jose esantis turtas, liepsnose ar apsinuodiję smalkėmis žūsta žmonės. Ne išimtis ir Telšių rajonas. Nors žuvusiųjų pernai ir šiemet pavyko išvengti, tačiau per šių metų 9 mėnesius rajone kilo 7 gaisrai, kurių kilimo priežastys buvo kietojo kuro krosnių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimai. Šių gaisrų metu sudegė 2 gyvenamieji namai, 1 gyvenamasis vagonėlis, 1 garažas ir pagalbinio ūkio pastatas, dar 2 gyvenamieji namai buvo apgadinti. Sužalojimų patyrė ir 1 gyventojas.
Siekdami spręsti šią opią problemą, Telšių rajono ugniagesiai kiekvienais metais organizuoja akciją „Kūrenkime saugiai“. Akcijos tikslas – padėti apsisaugoti nuo gaisrų, kylančių dėl krosnių įrengimo ir jų eksploatavimo taisyklių pažeidimų, labiausiai pažeidžiamai mūsų visuomenės daliai – socialiai remtinoms šeimoms ir piliečiams, kurie bus lankomi kartu su atsakingais savivaldybių socialinės rūpybos specialistais.
Pradedant kūrenimo sezoną, gyventojams norisi priminti pagrindines taisykles ir reikalavimus, kurių laikantis galima užbėgti nelaimei už akių.
Pastatuose, kuriuose yra įrengtos krosnys, prieš intensyvų kūrenimą būtina jas gerai sutvarkyti, išvalyti dūmtraukius. Gaisrai namuose, šildomuose krosnimis, dažniausiai kyla, kai krosnys yra perkaitinamos, atsiranda plyšių kaminų ar židinių sienelėse, pro kurias gali prasiveržti ugnis. Taip pat gaisrų pavojus kyla ugniai užkurti naudojant degalus bei kitus greitai užsiliepsnojančius skysčius. Kad iš krosnies pakuros iškritusios žarijos neuždegtų grindų, būtina prie jų prikalti skardos lapą arba padaryti nedegų pagrindą. Negalima malkų bei kitų degių medžiagų džiovinti ir laikyti ant krosnių arba arti jų, palikti atvirų pakuros durelių. Kai kūrenasi krosnis ar dega dujinė viryklė, neišeikite iš namų, nepatikėkite jų priežiūros mažamečiams vaikams.
Kūrenant krosnis, ypač pavojingos smalkės, todėl norint išvengti apsinuodijimo jomis, būtina laikytis tam tikrų taisyklių. Iškūrenus krosnį, patariama per anksti neužstumti sklendės, norint, kad krosnis per greitai neatvėstų. Sklendę galima visiškai uždaryti tik įsitikinus, kad ugnis jau baigė rusenti. Išsiskiriančios smalkės yra bespalvės ir bekvapės, todėl ypač pavojingos, o apsinuodijimas jomis gali baigtis mirtimi. Pirmieji apsinuodijimo smalkėmis požymiai – lengvai apsvaigstama, suima mieguistumas, netenkama sąmonės. Apsvaigusį nuo smalkių žmogų išveskite į gryną orą ir nedelsiant kvieskite medikus (tel. 112 arba 03), o patalpas gerai išvėdinkite.
Kita aktuali problema – patalpų šildymas elektriniais prietaisais. Atminkite, kad pavojinga į elektros tinklą iškart įjungti kelis tokius elektros prietaisus, nes perkraunama elektros instaliacija, kaista laidai, gali įvykti trumpas jungimasis, dėl to dažnai kyla gaisrai. Elektrinius šildymo prietaisus reikia statyti toliau nuo užuolaidų ir baldų. Patariama nepalikti ant jų padžiautų rūbų, o išeinant iš namų elektrinius šildymo prietaisus būtinai išjungti. Nemažėja gaisrų ir dėl savos gamybos elektrinių šildymo prietaisų. Dėl šios priežasties ypač dažnai dega statybininkų vagonėliai, sodo nameliai, garažai. Todėl daug saugiau naudoti gamyklinius šildymo prietaisus, žinoma, prieš tai gerai susipažinus su jų eksploatacijos taisyklių reikalavimais.
Kad būtų išvengta žmonių žūčių ir ugniagesiai gelbėtojai galėtų laiku atskubėti į pagalbą, gyventojams patariama užtikrinti gaisrinių automobilių privažiavimą prie pastatų, vandens telkinių, hidrantų, neužstatykite jų transporto priemonėmis.
Gyvenamosiose patalpose patariama įsirengti autonominius dūmų detektorius, kurie įspėtų apie gaisro pavojų.
Parengta pagal Telšių aps. PGV inf.