Turiningas varniškių gyvenimas tarp knygų

Parašė:  2020-11-10

Varnių miesto biblioteka į dabartines patalpas, esančias kultūros centro pastate, įsikėlė 1951 metais, tada knygų fondas siekė 3 000 egzempliorių. Šiuo metu biblioteka kur kas turtingesnė, joje – 17 592 egzemplioriai knygų, o skaitytojų skaičius siekia 467. Taigi lankytojams tikrai yra iš ko pasirinkti norimą leidinį.
Bibliotekoje ilgus metus dirba dvi šaunios, kūrybingos, varniškiams puikiai pažįstamos bibliotekininkės – Vida Krenciuvienė ir Zita Mickuvienė.
Aurelija SERVIENĖ
Varniškiai mėgsta knygas
Varnių miesto bibliotekininkės pasakojo, jog varniškiai mėgsta knygas, todėl bibliotekoje lankosi įvairaus amžiaus lankytojai: vaikai, jaunimas, dirbantys suaugę gyventojai ir, žinoma, senjorai, kurie mielai skaito romanus apie gyvenimą, renkasi knygas apie įvairias šalis, apie įžymius žmones, psichologiją, o dar labiau mėgsta suėję į būrį aptarti, ką perskaitė.
Varniškių mėgstami rašytojai: K. Sabaliauskaitė, I. Buivydaitė, A. Čekuolis, J. Deveraux, S. Brown, P. James. Aktyvus prie bibliotekos Varnių literatų būrelis „Lyra“. Be jų nė vienas literatūrinis renginys neapsieina. Vaikų mėgstami rašytojai: L. Žutautė, R. Šerelytė, J. Kinney.


Labai svarbu pripratinti vaikus prie skaitymo, kad jie paskui ir suaugę skaitytų – toks Varnių bibliotekininkių darbo tikslas.
Mokytis teko daug
2005 m. bibliotekoje įkurtas informacinis centras. Varnių miesto filialas vienas iš pirmųjų rajone pagal PHARE programą gavo tris kompiuterius. Buvo surengtas informatyvus viešojo interneto prieigos taško bibliotekoje atidarymas. 2010–2011 m. dalyvaujant projekte „Bibliotekos pažangai“ ne tik atnaujinta kompiuterinė įranga, bet ir suteikta galimybė įsigyti vienu kompiuteriu daugiau.
Kompiuterizavus bibliotekas rajone, ir Varnių miesto bibliotekoje buvo kompiuterizuoti pagrindiniai bibliotekinio darbo procesai, sudaryta galimybė gyventojams naudotis nemokamai internetu.
Varnių bibliotekininkės atviravo, jog mokytis teko daug: „Mokymai, seminarai, darbas su kompiuteriais irgi buvo ir pokytis, ir iššūkis. Tiesiog norėjosi suspėti su laiku, be to, maloniau ir bibliotekos lankytojams pasiūlyti naujas, šiuolaikiškas paslaugas.“ Ir šiuo metu vyr. bibliotekininkė V. Krenciuvienė mokosi Šiaulių valstybinės kolegijos trečiame kurse.
Pastaraisiais metais Varnių biblioteka aktyviai įsijungė į Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos ir Informacinės visuomenės plėtros komiteto vykdomus projektus. Varnių miesto bibliotekoje įrengtos keturios kompiuterizuotos darbo vietos, kuriose internetinio raštingumo kasdien mokosi ne tik jaunimas, bet ir nemažas būrys pagyvenusių žmonių. 2008–2016 m. projektas „Bibliotekos pažangai“ atvėrė galimybes bibliotekininkams ir įvairioms socialinėms grupėms pagilinti žinias parengtuose kursuose. Bibliotekos lankytojai dalyvauja rengiamose įvairiose akcijose, kompiuterinio raštingumo mokymuose.
Literatų būrelis

Svarbų vaidmenį puoselėjant varniškių bendruomeniškumą atlieka prie bibliotekos 2003 metais susibūręs literatų būrelis „Lyra“ (pirmininkė Gendvika Čiužienė). Būrelio veikloje aktyviai dalyvauja apie 30 miesto bendruomenės narių. Dauguma jų senjorai – buvę mokytojai, medikai, kultūros darbuotojai ir kt. Būrelio nariai visada dalyvauja ir prisideda bibliotekos darbuotojų organizuojamuose renginiuose. Daugelis būrelio narių rašo eilėraščius, apsakymus ar apybraižas, dramos kūrinėlius. Keletas iš jų yra išleidę savo kūrybos knygeles, tai: S. Genutis, L. Jokubauskienė, V. Bielskis, J. Šileika, G. Milašauskaitė-Petrulienė, G. Midverienė, E. Milevičienė, A. Jonutis, Z. Žukauskaitė-Macienė (Mickuvienė).
Biblioteka organizuoja žymių rašytojų gimimo metinių minėjimus, renginius poezijos mylėtojams, edukacinius užsiėmimus, susitikimus su rašytojais, knygų pristatymus ir aptarimus, įvairias parodas.
Apie Zitą
Bibliotekininkė Z. Mickuvienė gimė ir užaugo Žarėnų seniūnijoje, ten baigė vidurinę mokyklą. Baigusi Telšių kultūros mokyklą pradėjo dirbti Janapolės kaimo bibliotekoje, kur išdirbo 22 metus. Po to teko paragauti ir emigrantės duonos Anglijoje, o nuo 2011 m. darbuojasi Varnių miesto bibliotekoje.
„Man biblioteka, kaip ir daugumai mūsų lankytojų, ramybės uostas. Aš ramus žmogus, todėl man čia dirbti labai gera. Man biblioteka yra šventovė – juk knygose tiek daug išminties sudėta. 2016 m. išleidau savo poezijos rinktinę „Lietaus laše…“ Laisvalaikiu mėgstu tapyti, daryti papuošalus, fotografuoti. Kas sako, kad bibliotekoje nuobodu dirbti, tas nėra dirbęs fabrike prie linijos, kai diena iš dienos po 8 valandas dėlioji vieną produktą“, – apie save pasakojo Zita.
Apie Vidą
Bibliotekininkei V. Krenciuvienei Varniai tapo ne tik gyvenimo, bet ir darbo vieta. Jos gyvenimiškoji patirtis prasidėjo Pavandenėje – gal ne taip ir toli nuo Varnių? Gimininga erdvė, graži aplinka – ir gamta, ir žmonės prie tų pačių žemaičių ištakų. Pavandenė – Vidos gimtinė. Tvirtai, visomis šaknimis, kaip sakoma, įsitaisiusi tarp gražių piliakalnių, toje pačioje Varnių seniūnijoje.
„Aš Pavandenės užauginta – vidurinė mokykla baigta, jausmai iš čia, giminės ir artimieji. Vėliau – mokslai Telšių aukštesniojoje kultūros mokykloje. Įgyta bibliotekininko profesija. Regis, tiko ir patiko. Tik pradžioje, kaip ir visiems jauniems, teko ir kitur pasidairyti. Nebuvo vietos bibliotekoje – išbandytas ir kitoks darbas, ir kitų sričių veikla išmokta. Tik kad įgytoji specialybė, knyga traukė, reikėjo bendravimo su žmonėmis, organizacinės veiklos“, – kalbėjo Vida.
Nuo 1991 m. V. Krenciuvienė gyvena Varniuose. Varnių bibliotekoje ji dirba nuo 1992 m. Tuo metu buvo trys darbuotojos. Deja, mažėjant etatų, teko kitur darbo ieškotis. Tačiau 1998 m. Vida vėl sugrįžo į biblioteką. „Esu patenkinta, nes šis darbas yra prasmingas, būtinas, augina žmogų, gali save kasdien tobulinti, kitam gražesnį gyvenimą daryti. Skatina ir patį tobulėti. Bibliotekoje šitiek šalia tavęs išminties – ir dalijiesi ja, ir esi reikalingas. Aš mėgstu bendrauti, išklausyti žmones, organizuoti renginius – biblioteka yra dvasios atgaiva. Manau, kad bibliotekininko darbas yra vienas iš svarbiausių – juk bibliotekoje visada apsigyvena naujausios knygos ir ateities idėjos. Tik mokėkime iš viso to rasti sau būtiniausius gyvenimo šaltinius – knyga geba teikti džiaugsmą“, – teigė bibliotekininkė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar skiepysitės nuo COVID-19 ir kokią vakciną rinktumėtės, jeigu būtų galimybė?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2021 tzinios.lt