Telšiškis Andrius Jokubauskas – dainuojamosios poezijos atstovas, kuriantis žemaičių kalba. Meilę gimtojo krašto tradicijoms vyras stengiasi perduoti ir savo dukroms, tad aštuonmetei Miglei kartu su tėčiu scenoje dainuoti žemaitiškas dainas – vienas malonumas.
„Man svarbu, kad dukroms patiktų. Jei jos norės, žinoma, dainuosim“, – teigia dviejų dukrų tėtis A. Jokubauskas.
Monika GIRDVAINĖ
Muzika A. Jokubauskui – gyvenimo palydovė, tinkanti visais atvejais: kartais įkvepianti veikti ar, atvirkščiai, raminanti ir padedanti atsipalaiduoti.
Telšiškis kūrėjas pasakojo nuo mažens mėgęs niūniuoti savo kūrybos daineles ar linksmai skambančius fragmentus. Groti jis pradėjo paauglystėje, ir kažkaip natūraliai atrodė, kad ne tik galima, bet net ir reikia kurti savo dainas. Norėjosi kurti gimtąja žemaičių kalba.
„Kai pradėjau kurti žemaitiškas dainas – tai buvo kažkas netikėto, taip kuriančių buvo vos keli bardiškoje scenoje: Andrius Kulikauskas, Povilas Girdenis ir aš. Eilėraščių praktiškai nebuvo, o tie keli – labai ribotomis temomis“, – kūrybos pradžią prisiminė A. Jokubauskas.
Anot pašnekovo, šiuo metu kur kas didesnis žemaitiškų kūrinių pasirinkimas: leidžiami nauji žemaitiškos poezijos rinkiniai, kuriamos dainos, vyksta renginiai žemaitiškai.
„Viskas keičiasi. Keičiasi ir požiūris į žemaičių kalbą. Sakyčiau, pastaraisiais metais jaučiamas atgimimas – renginiuose, knygose, dainose vis dažniau pasididžiuojant pabrėžiamas žemaitiškumas. Pagaliau grįžome prie šaknų. Supratome, kas esame, ir vėl skambiai naudojame, ką turime gražiausio“, – džiaugėsi telšiškis.
Prieš dešimt metų Andrius su žmona Ieva sukūrė šeimą. Pora augina dvi dukras – aštuonmetę Miglę ir penkiametę Kotryną. Nors Ieva kilusi iš Jurbarko ir žemaitiškai nekalba, šeimoje ši kalba dažnai girdima.
Matydami vyresniosios dukros polinkį į muzikalumą tėvai Miglę nuvedė į vaikų ir jaunimo folkloro ansamblį „Čiučiuruks“. Ten aktyvi mergaitė ir pasakoja žemaitiškus tekstus, ir dainuoja, ir šoka.
„Vieno jos renginio metu prireikė šeiminio dueto – štai ir startavome. Šiuo metu turime keletą dainų kartu, dukra mielai prisijungia koncertuoti su manimi. Ar ši veikla ateityje plėsis, kol kas anksti prognozuoti. Man svarbu, kad dukroms patiktų. Jei jos norės, žinoma, dainuosim“, – kalbėjo A. Jokubauskas.
Dviejų dukrų tėtis sakė, jog šeimoje mergaitės auginamos taip, kad jos kuo įvairiapusiškiau pažintų pasaulį ir mokėtų jame elgtis. Stiprų ryšį su savo tėvu iki šiol turintis Andrius tvirtino auginantis dukras taip pat, kaip ir augo pats – palaikant, patariant, bendraujant.
„Tėvystė suteikia pilnatvės jausmą. Emocijas, kurias patiri paėmęs vaiką ant rankų pirmąkart, žodžiais sunku apsakyti. O kuriant ryšį su vaikais svarbiausia – bendravimas. Ir, tiesą pasakius, net nesvarbu, ką tuo metu veikiame. Galime kartu dainuoti, žaisti ar tiesiog šėlioti lauke. Kuo daugiau laiko praleidi kartu, tuo geriau. Bendravimas su tėvais ir buvimas kartu vaikams neatstos jokių dovanų. Tai atima laiko, bet kai matai grįžtamąjį ryšį, kai vaikai šypsosi ir juokiasi – supranti to prasmę. Visus negerus darbus gali atleisti pamatęs tas jų šypsenas“, – atviravo telšiškis.
Jokubauskų šeima, pasitikdama Tėvo dieną, didelių planų nekuria, tradicijų neturi. Tiesiog stengiamasi laiką leisti su šeima, o geriausia dovana Andriui Tėvo dienos proga – vaiko piešinys.